Žluté tělísko
Žluté tělísko (corpus luteum) je dočasná žláza s vnitřním vylučováním nacházející se v kůře vaječníku. Buňky tohoto tělíska produkují v luteální fázi menstruačního cyklu steroidní hormony progesteron a estrogeny.[1] U člověka dosahuje velikosti 2–6 cm v průměru.[2] Jeho barva je dána vysokým obsahem luteinů, z nichž se vyrábí steroidy.[3]
Žluté tělísko vzniká již u primitivních čelistnatců, ale nemá takovou funkci jako u člověka.[4]
Vznik
Vzniká z Graafova folikulu po ovulaci. Zvýšení hladiny luteinizačního hormonu v krvi způsobuje vznik žlutého tělíska. Dojde zejména ke zbytnění granulózních buněk kolem prasklého folikulu, na stavbě žlutého tělíska se však dále podílí i rozměrově menší buňky theca interna. Žluté tělísko je prorostlé vlásečnicemi.[5]
Další osud
Životnost žlutého tělíska činí pouze 10–14 dní, nedojde-li k oplození. Produkce progesteronu, který má inhibiční účinek na produkci luteinizačních hormonů, na nichž je životnost žlutého tělíska závislá, zapříčiňuje jeho apoptózu. Tomuto stavu říkáme corpus luteum menstruationis.
Po oplození je tělísko stimulováno choriovým gonadotropinem, produkovaným trofoblastem embrya a později placentou. Žluté tělísko se tak udržuje po dobu 6 měsíců a poté postupně zaniká. Progesteron je však vylučován do konce těhotenství ze stádia tělíska známého jako corpus luteum graviditalis. Rovněž je produkován relaxin, polypeptidový hormon usnadňující porod.
V obou případech žluté tělísko zaniká apoptózou a zbytky jsou pohlceny makrofágy. Odumřelé tělísko se mění na jizvu z hustého kolagenního vaziva – corpus albicans. Nefunkčnost žlutého tělíska vede ke vzniku dalších ovulačních folikulů.[5]
Reference
- ↑ JELÍNEK, Richard, et al. Histologie embryologie [online]. 3. lékařská fakulta UK. Dostupné online.
- ↑ Corpus Luteum Cyst of Pregnancy [online]. DrSpock.com [cit. 2010-03-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-01.
- ↑ SCHREIBER, Vratislav. O žlutosti. Vesmír. 1995/4, roč. 74, čís. 215. Dostupné online.
- ↑ ROČEK, Zbyněk. Obecná morfologie živočichů, Endokrinologie [online]. [cit. 2009-12-18]. Dostupné online.
- ↑ a b JUNQUEIRA, Luiz Carlos; CARNEIRO, Jose. Basic Histology text and atlas. 11. vyd. [s.l.]: [s.n.], 2005. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu žluté tělísko na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Ed Uthman, Licence: CC BY-SA 2.0
This normal ovary was removed in the course of a hysterectomy for uterine disease. The bright yellow corpus luteum is fully developed, as it would be in the mid-luteal phase of the menstrual cycle following ovulation. The corpus luteum produces progesterone, which supports the endometrium's ability to accommodate the implanted conceptus. If a conceptus implants, the corpus luteum grows even bigger, to form the so-called "corpus luteum of pregnancy." If no pregnancy occurs, the corpus luteum shrinks dramatically to become a corpus albicans. This ovary also sports several corpora albicantia from previous months' cycles, one of which is marked.