Baráž o postup:HC Zbrojovka Vsetín (1. místo v barážové skupině)
HC Slavia Praha (2. místo v barážové skupině)
Baráž o sestup:HC VS VTJ Tábor
(vítězství v baráži 2:1 na zápasy)
Sestupující:HC Přerov (přímý sestup)
Extraliga ↑  |  • 1. liga  |  2. liga ↓  |  Krajské přebory ↓↓

1. česká hokejová liga 1993/1994 byla 1. ročníkem české druhé nejvyšší hokejové soutěže. Liga navazovala na minulý ročník jedné ze skupin druhé nejvyšší československé soutěže.

Fakta

Systém soutěže

Všech 14 týmů se nejprve utkalo v základní části dvoukolově každý s každým a následně všechny sudé týmy se všemi lichými týmy doma a venku. Čtveřice nejlepších týmů po základní části postoupila do čtvrtfinále play-off. Týmy na pátém až dvanáctém místě postoupily do předkola play off, které se hrálo na dva vítězné zápasy. Čtvrtfinále a semifinále se hrálo na 3 vítězné zápasy. Dva vítězové semifinále play off postoupili do čtyřčlenné baráže o extraligu, kde hráli spolu se dvěma nejhoršími extraligovými celky.

Týmy, které skončily na třinácté a čtrnácté příčce, hrály nejprve sérii o udržení hranou na tři vítězná utkání. Poražený z této série sestupoval přímo do 2. ligy. Vítěz této série si vybojoval možnost uhájit své prvoligové členství v druhém kole baráže o 1. ligu.

V prvním kole baráže o 1. ligu se nejprve utkali oba vítězové jednotlivých skupin 2. ligy systémem doma-venku. Z obou utkání se sčítalo skóre a vítěz postoupil přímo do 1. ligy. Poražený z 1. kola se utkal ve 2. kole s vítězem série o udržení 1. ligy, a to na dvě vítězná utkání.