13. půlbrigáda Cizinecké legie

13e demi-brigade de Légion étrangère
Odznak 13e DBLE
Odznak 13e DBLE
ZeměFrancieFrancie Francie
Vznik20. února 1940
Typpěchota
Velikostpluk/samostatný prapor
PřezdívkaPhalange Magnifique (Velkolepá falanga)
MottoMore Majorum (Po způsobu předků)
Veliteléplukovník Nicolas Heuze (současný)
pplk. Raoul Magrin-Vernerey (1940)
pplk. Dimitri Amilakvari† (1941-1942)
Nadřazené jednotkyVlajka Cizinecké legie Cizinecká legie
Účast
Válkydruhá světová válka
válka v Indočíně
válka v Alžírsku
Bitvybitva o Narvik
východoafrická kampaň
operace Exporter
bitva o Bir Hakeim
druhá bitva u El Alameinu
kampaň v Tunisku
kampaň v Itálii
západní fronta
Colmarská kapsa
bitva u Dien Bien Phu

13. půlbrigáda Cizinecké legie (francouzsky 13e demi-brigade de Légion étrangère, zkratkou 13e DBLE, česky někdy také nazývaná „13. polobrigáda Cizinecké legie“) je pěchotní jednotka francouzské Cizinecké legie. V současných francouzských ozbrojených silách je jediným pravidelným útvarem nesoucím historické označení půlbrigáda.

Dějiny

Vznikla v roce 1940 jako útvar přibližně v síle pěšího pluku o dvou praporech nasazený v bojích v Norsku. Po evakuaci jednotky do Británie a kapitulaci Francie se jednotka v rámci Forces françaises libres zúčastnila dalších bojů druhé světové války, během níž byla vyznamenána Ordre de la Libération. Po skončení války zůstala 13. půlbrigáda trvalou součástí Cizinecké legie, a zúčastnila se války v Indočíně, kde utrpěla těžké ztráty v bitvě u Dien Bien Phu, a posléze války v Alžírsku. V letech 1962 až 1977 byla součástí francouzských ozbrojených sil ve Francouzském Somálsku (v letech 1967-1977 známému jako Francouzské území Afarů a Isů) a později až do roku 2011 i na území nezávislého Džibutska, a její stav, podobně jako ostatních pěších pluků Francouzské armády, byl v této době zredukován na velitelství a čtyři roty.

Současné složení

Zástava jednotky.

V současné době organizace půlbrigády, dislokované nyní ve Spojených arabských emirátech, odpovídá vševojskovému mechanizovanému samostatnému praporu. Skládá se, stejně jako další francouzské jednotky dislokované mimo území metropolitní Francie, z částí permanentních (velitelská a týlová rota, průzkumná eskadrona vybavená obrněnými vozy ERC 90, a dílenská rota) a z jednotek poskytovaných ostatními útvary Cizinecké legie, které se v podřízenosti 13e DBLE pravidelně po čtyřech měsících střídají.

Jde o:

  • mechanizovanou pěší rotu, vybavenou obrněnými transportéry VAB a vozidly VLRA, pocházející buď od 2. pěšího pluku Cizinecké legie nebo 2. výsadkového pluku Cizinecké legie.
  • ženijní rotu, kmenově náležející do stavu 1. nebo 2. ženijního pluku Cizinecké legie.

Tento systém rotace jednotek zajišťuje jak její nynější hlavní určení, kterou je výcvik jednotek v pouštním prostředí, tak i plnění role sekundární, zajištění bezpečnosti hostitelské země. V případě potřeby je možné početní stavy útvaru zvětšit přičleněním dalších rot.

Související články

Významní příslušníci útvaru

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of legion.svg
Drapeau de la Légion étrangère avec grenade à 7 flammes
Insigne régimentaire de la 13e Demi-brigade de Légion étrangère.jpg
Insigne régimentaire de la 13e Demi-brigade de Légion étrangère