1965 v dopravě

Tento článek obsahuje seznam událostí souvisejících s dopravou, které proběhly roku 1965.

Leden

Československo Byl zastaven provoz v úseku z Ostravice do Bílé, která musel ustoupit výstavbě vodní nádrže Šance. Zbývající část trati, tj. úsek Frýdlant nad Ostravicí – Ostravice, zůstala v provozu.[1]

Únor

Československo Na novostavbě železniční trati Ostrava-PorubaHavířovČeský Těšín, dokončené již roku 1961, byl zahájen elektrický provoz.

Březen

Československo V Jablonci nad Nisou byl ukončen provoz tramvají (mimo meziměstskou trať do Liberce).

Červen

Československo Z důvodu rozsáhlých sesuvů půdy byl ukončen provoz lanovky na Petřín; obnoven byl až v roce 1985.

Prosinec

Rumunsko Byla dokončena elektrizace první železniční trati v Rumunsku, úseku BrašovPredeal.
Československo Na většině hlavních železničních tahů v okolí Hradce Králové a Pardubic byl zahájen elektrický provoz: konkrétně na trati Velký Osek – Choceň a Pardubice – Hradec Králové.
Československo Byla dokončena elektrizace trati Kutná Hora hlavní nádražíJihlava. Stanice Kutná Hora hlavní nádraží se stala první stykovou stanicí elektrizačních soustav 25 kV 50 Hz AC a 3 kV DC v Československu.

Reference

  1. Zrušená trať Ostravice - Bílá. web PSHŽD [online]. Pardubický spolek historie železniční dopravy, srpen 2005 [cit. 2021-10-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“