1973

2. tisíciletí
  19. st.20. století • 21. st.
◄◄     19691970197119721973 • 1974 • 1975 • 1976 • 1977     ►►

1973 (MCMLXXIII) byl rok, který dle gregoriánského kalendáře započal pondělím.

Události

Automatický abecedně řazený seznam viz Kategorie:Události roku 1973

Československo

Demografický vývoj v Česku
1973
Střední stav obyvatel9 919 519
Narození182 953
Zemřelí124 437
Přirozený přírůstek57 313
Přírůstek stěhováním4 615
Celkový přírůstek61 928
 • Papež Pavel VI. zveřejnil jmenování biskupa Trochty kardinálem.
 • 1. lednaČeskoslovenská pošta zavedla poštovní směrovací čísla, která slouží pro strojovou identifikaci dodací pošty, a která zjednodušila a urychlila poštovní služby.
 • 16. ledna – Na Ministerstvu spravedlnosti Slovenské socialistické republiky v Bratislavě spáchal invalidní důchodce Ondrej Chámovský bombový útok. Po vstupu do budovy se pachatel dožadoval jednání s ministrem spravedlnosti ohledně průtahů při soudním jednání o výši odškodného za utrpěný pracovní úraz. Pracovník sekretariátu ministerstva se s pachatelem snažil vyjednávat, avšak po neprofesionálním zásahu Veřejné bezpečnosti a samotného ministra spravedlnosti vyjednávání selhalo a Chámovský odpálil s sebou přinesenou výbušninu. Na místě zahynul pachatel a pracovník sekretariátu, další pracovník ministerstva spravedlnosti byl těžce zraněn.[1]
 • 19. února – Na letišti v Praze – Ruzyni havarovalo ruské letadlo Tupolev Tu-154 na lince MoskvaPraha. Po dopadu na dohled od haly letiště se stroj vzňal. Katastrofu nepřežilo 66 lidí vč. několika členů doprovodné kapely zpěvačky Evy Pilarové.[2]
 • 22. února – Jako součást dokončované Severojižní magistrály v Praze byl uveden do provozu Nuselský most, tehdy pod názvem Most Klementa Gottwalda. Jeho dokončení výrazně usnadnilo spojení oblasti Krče a Pankráce s centrem města, odlehčilo přetížené dopravě v Nuselské ulici a zároveň do Prahy zaústilo šestiproudovou kapacitní komunikaci pokračující od Spořilova jako dálnice D1. V tubusu mostu pod vozovkou je vedena trasa metra C.
 • 28. února – Při letecké havárii u Štětína v Polsku zahynul federální ministr vnitra Radko Kaska.
 • 16.18. března – V Sokolově se pod patronací Socialistického svazu mládeže konal první ročník festivalu Politická píseň – nesoutěžní přehlídka interpretů angažovaných písní uspořádaná při příležitosti 25. výročí Vítězného února.
 • 22. březnaFederální shromáždění zvolilo podruhé prezidentem republiky Ludvíka Svobodu.
 • 9. květnaČeskoslovenská televize zahájila pravidelné barevné vysílání ze studia Jezerka v Nuslích.
 • 10. července – Psychicky narušená dvaadvacetiletá Olga Hepnarová úmyslně najela nákladním vozem Praga RN do skupiny osob čekajících na tramvajovém ostrůvku v Praze 7 na Strossmayerově náměstí (přesněji na chodníku ve stanici Kamenická na třídě dr. Milady Horákové). Následkům zranění podlehlo celkem 8 osob. Jako motiv svého činu uvedla Hepnarová touhu po pomstě společnosti. V roce 1974 byla Městským soudem v Praze odsouzena k trestu smrti a v roce 1975 popravena.
 • 23. července – Ozbrojený vojín základní služby Antonín Daněk zběhl v nočních hodinách ve značně podnapilém stavu z kasáren v Kroměříži a ukradeným vojenským transportérem vyrazil značnou rychlostí směrem na Zdounky, Střílky, Bučovice a Rousínov. V obcích způsobil materiální škody. Z Rousínova, kde vykradl trafiku, pokračoval ve směru Vyškov, Bohdalice a Bučovice. V zatáčce u Bohatých Málkovic se transportér převrátil. Ozbrojený vojín se vydal pěšky směrem k obci. Po cestě se střetl s vozidlem Útvaru civilní obrany Bučovice, jehož posádku pod pohrůžkou zastřelením přinutil vystoupit. Na křižovatce u obce Kojátky ho dostihla další vozidla bučovické posádky s nedostatečně vyzbrojenými a informovanými vojáky. Daněk zahájil proti vozidlům ostrou palbu, při níž usmrtil 3 osoby. Poté pod pohrůžkou zastřelení přinutil vystoupit osádku okolo projíždějícího osobního auta, které uloupil a vrátil se domů, do Cvrčovic u Zdounek. Za spáchané činy byl dne 13. září 1973 Vyšším vojenským soudem v Táboře odsouzen (opětovně potvrzeno dne 26. října 1973) k trestu smrti [3] a dne 21. prosince 1973 popraven.
 • 21. září – Na vrcholu Ještědu nad Libercem byl slavnostně otevřen televizní vysílač a hotel s restaurací ve tvaru rotačního hyperboloidu, dílo libereckého architekta Karla Hubáčka. Stavba je od roku 2005 Národní kulturní památkou.
 • 25. září – V reakci na vojenský puč a nástup k moci fašistického diktátora Augusta Pinocheta přerušilo Československo diplomatické styky s Chile.
 • 28. září – V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha sloužil tehdejší světící biskup pražský František Tomášek a světící biskup litoměřický kardinál Štěpán Trochta za účasti více než desetitisíc věřících jubilejní mši k tisícímu výročí založení pražského biskupství.
 • 1. října – Byl ukončen provoz na poslední úzkorozchodné trati na Ostravsku.
 • 16. listopadu – V československých kinech měla premiéru filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka natočená v koprodukci s NDR. V hlavních rolích vystoupili Libuše Šafránková a Pavel Trávníček.
 • 24. listopadu – V prostoru železniční stanice Kolín vybuchla odstavená cisterna Spolany Neratovice uchovávající pravděpodobně kapalný chlór (nicméně druh plynu není dodnes zcela zřejmý, existují i domněnky, že se jednalo o některý z bojových plynů). Přibližně 3 tuny plynu unikly do ovzduší a zamořily i přilehlý objekt nádraží. 138 osob se přiotrávilo, 8 lidí následkům otravy podlehlo.[4] K nehodě došlo okolo 18. hodiny, kdy se v prostoru nádraží pohybovalo již menší množství lidí.
 • 11. prosince – V Praze byla podepsána Smlouva o vzájemných vztazích mezi ČSSR a NSR. Nejvýznamnějším bodem jejího obsahu bylo uznání Mnichovské dohody z roku 1938 za neplatnou. Smlouva přispěla alespoň k částečnému zlepšení vztahů obou států, byly obnoveny diplomatické styky.
 • 13. prosince – V ubytovně n. p. Plastimat na sídlišti Východ v Tachově došlo v nočních hodinách k výbuchu svítiplynu a k rozsáhlému požáru, kterému podlehlo 47 lidí.

Svět

Vědy a umění

 • James Gordon Farrell dostal Man Bookerova cenu za Obléhání Krišnapuru.
 • 7. března – Byla poprvé pozorována Kohoutkova kometa.
 • 6. dubnaNASA vypustila vesmírnou sondu Pioneer 11.
 • 14. května – NASA vypustila svoji první družicovou stanici – Skylab.
 • Byla natočena pohádka Tři oříšky pro Popelku.
 • Pro počítače vytvořeno grafické uživatelské rozhraní WIMP v laboratořích firmy Xerox.
 • Zdeněk Podskalský natáčí filmový muzikál Noc na Karlštejně.
 • Světovou módu mezi mládeží již po několik let ovládají džínsy a džínové komplety.
 • V Praze se uskutečňuje mezinárodní módní přehlídka zemí RVHP.

Nobelova cena

Narození

Česko

Kateřina Neumannová (* 15. února)
Jitka Schneiderová (* 23. března)

Svět

Úmrtí

Česko

Jaroslav Stránský († 13. srpna)

Svět

Pablo Picasso († 8. dubna)
Lyndon B. Johnson († 22. ledna)
Ivan Stěpanovič Koněv († 21. května)
(c) Bundesarchiv, Bild 183-J1231-1002-002 / Spremberg, Joachim / CC-BY-SA 3.0
Walter Ulbricht († 1. srpna)
John Ronald Reuel Tolkien († 2. září)
Pablo Neruda († 22. září)
David Ben Gurion († 1. prosince)

Hlavy států

Evropa:

Ostatní:

Stavby a stavitelství

 • Skončila stavba Koupaliště Stražisko.

Reference

Externí odkazy

Digitální archivy k roku 1973

Média použitá na této stránce

Pablo Neruda.jpg
Pablo Neruda (1904–1973)
IS Konev 01.jpg
Ivan Stepanovich Konev (Иван Степанович Конев), Marshal of the Soviet Union, (b.1897-d.1973)
Jaroslav Stránský.jpg
Jaroslav Stránský (1884-1973). Český politik.
Bundesarchiv Bild 183-J1231-1002-002 Walter Ulbricht, Neujahrsansprache.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-J1231-1002-002 / Spremberg, Joachim / CC-BY-SA 3.0
Pro dokumentární účely německý Spolkový archiv často ponechal původní popisky obrázků, které mohou být chybné, neobjektivní, zastaralé nebo politicky extrémní. Info non-talk.svg
Zentralbild / Spremberg 31.12.1970 Walter Ulbricht, Vorsitzender des Staatsrates der DDR, bei seiner Neujahrsbotschaft zum Jahreswechsel 1970/71
Jitka Schneiderová 2013.JPG
Autor: David Sedlecký, Licence: CC BY-SA 3.0
Jitka Schneiderová, česká herečka
Commons-logo.svg
The Wikimedia Commons logo, SVG version.
Pablo picasso 1.jpg
Pablo Picasso 1962
37 Lyndon Johnson 3x4.jpg
Photo portrait of President Lyndon B. Johnson in the Oval Office, leaning on a chair.
Katerina Neumannova.jpg
Autor: che
(Prosím uvádět jako „Petr Novák, Wikipedie“, pokud toto užijete mimo projekty Wikimedia.), Licence: CC BY-SA 2.5
Kateřina Neumannová at the main stage of Pražská lyže 2007
Ben Gurion 1959.jpg
David Ben Gurion, Israel's Prime Minister and Defence Minister. January, 1959