1977

2. tisíciletí
  19. stol.20. století • 21. stol.
◄◄     19731974197519761977 • 1978 • 1979 • 1980 • 1981     ►►

1977 (MCMLXXVII) byl rok, který dle gregoriánského kalendáře započal sobotou.

Události

Československo

  • 1. ledna – Byla založena občanská opoziční iniciativa Charta 77 nazvaná dle stejnojmenného dokumentu. Autoři v něm poukazují na nedodržování lidských a občanských práv v Československu, přestože se představitelé ČSSR podpisem Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě v Helsinkách v roce 1975 zavázali tato práva respektovat. Mezi autory dokumentu patřili Jan Patočka, Václav Havel, Václav Benda, Ludvík Vaculík a další. Orgány státní bezpečnosti začaly bezprostředně po zveřejnění Charty její autory i signatáře pronásledovat.
  • 12. ledna – Pod titulkem „Ztroskotanci a samozvanci“ vyšel v Rudém právu článek odsuzující signatáře Charty 77 a označující je za „pestrou směsici lidských i politických ztroskotanců, zavilých antisocialistů, sluhů a agentů imperialismu, kontrarevolucionářů, reakcionářů, trockistů, sionistů a renegátů“.
  • 28. ledna – V reakci na vydání prohlášení Charty 77 byla do Národního divadla v Praze svolána podpisová kampaň československých umělců, kteří svými podpisy měli manifestovat pevné odhodlání novými tvůrčími činy přispět k socialistickému rozvoji společnosti. Provolání „Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru“, pro něž se vžil zkrácený název „Anticharta“, přečetla herečka Jiřina Švorcová. Většina umělců však podepsala dokument pod nátlakem, nebo v dojmu, že se jedná o „prezenční listinu“ shromáždění.
  • 22. února – V první československé Jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice došlo k havárii. Během výměny palivového článku v reaktoru došlo k ucpání chladicích prostorů článku silikagelem a k následovnému přehřátí. To vyvolalo roztavení palivových prutů a poškození přívodní roury na těžkou vodu. Ta poté pronikla do primárního okruhu reaktoru a poškodila povrch paliva, přičemž došlo k úniku radioaktivních látek, který z důvodu netěsnosti parogenerátorů kontaminoval i sekundární okruh reaktoru. Na mezinárodní stupnici jaderných událostí byla nehoda klasifikována stupněm č. 4 (ze 7). Provoz na nejstarším – prvním reaktoru elektrárny Jaslovské Bohunice spuštěného v roce 1972 již nebyl obnoven.
  • 13. března – Na následky několika opakovaných krutých výslechů StB zemřel v Praze na mozkovou mrtvici vynikající československý filozof, jeden z autorů Charty 77, profesor Jan Patočka. Jeho pohřeb, který se, za dozoru StB konal 17. března v církevním duchu v prostoru pražského Břevnovského kláštera, se stal tichou manifestací odporu proti komunistickému režimu.
  • 27. dubna – V Karlových Varech byla dokončena rozlehlá budova lázeňského hotelu Thermal. Jako poslední byla předána kulturně – společenská část hotelového komplexu. Akt otevření provedl člen předsednictva a tajemník ÚV KSČ Josef Kempný. Výstavba hotelového komplexu trvala 9 let, hlavním zhotovitelem díla byly Pozemní stavby Karlovy Vary. Projekt desetipatrového hotelu s téměř třemi sty pokoji vystavěného na nábřeží řeky Teplé je dílem architektů Věry a Vladimíra Machoninových.[1]
  • 27. červnaFrantišek Tomášek byl jmenován kardinálem.
  • 20. října – Při pádu vrtulníku v blízkosti bratislavského letiště zahynula manželka prezidenta Gustáva Husáka Viera Husáková, její osobní lékař a tříčlenná osádka stroje.
  • 1. prosince – Na jednání ÚV KSČ členové připustili počínající ekonomické potíže československé ekonomiky objevující se od počátku 6. pětiletky pramenící zejm. z ropné krize, jež prohloubila dysfunkce ekonomického modelu se zaměřením na těžký průmysl, který omezoval konkurenceschopnost čsl. hospodářství.
  • 10. prosince – Na 1. programu Československé televize měl premiéru populární dvanáctidílný televizní seriál Žena za pultem natočený režisérem Jaroslavem Dudkem podle scénáře Jaroslava Dietla. Seriál popisuje osobní i pracovní starosti prodavačky Anny Holubové a jejích kolegyň a kolegů z jedné pražské velkoprodejny potravin. Hlavní roli ztvárnila Jiřina Švorcová.

Svět

Vědy a umění

Nobelova cena

Narození

Demografický vývoj v Česku
1977
Střední stav obyvatel10 189 312
Narození182 865
Zemřelí126 214
Přirozený přírůstek55 549
Přírůstek stěhováním1 307
Celkový přírůstek56 856

Česko

Svět

Orlando Bloom (* 13. leden)
Shakira (* 2. únor)
Zdeno Chára (* 18. březen)
Sarah Michelle Gellar (* 14. duben)
Thierry Henry (* 17. srpen)
Bode Miller (* 12. říjen)
David Trezeguet (* 15. říjen)
Brittany Murphy (* 10. listopad)
Adam Małysz (* 3. prosinec)
Emmanuel Macron (* 21. prosinec)

Úmrtí

Česko

Jan Patočka († 13. březen; filosof)
(c) Karel Kuklík, CC BY-SA 3.0
Jan Zrzavý († 12. říjen; malíř)

Svět

Elvis Presley († 16. srpen)
Charlie Chaplin († 25. prosinec)

Hlavy států

Evropa:

Ostatní:

Reference

Externí odkazy

Digitální archivy k roku 1977

Média použitá na této stránce

Karel Kuklík, portrét Jana Zrzavého, 60. léta.jpg
(c) Karel Kuklík, CC BY-SA 3.0
Karel Kuklík, portrét Jana Zrzavého, 60. léta
Thierry Henry Arsenal U19s Vs Olympiacos (21826416802).jpg
Autor: joshjdss, Licence: CC BY 2.0
Arsenal youth team coach Thierry Henry after the game against Olympiacos.
Charlie Chaplin.jpg
Charlie Chaplin The Tramp debuted in 1914 -- pre-1928 The Tramp was released on April 11, 1915 through Essanay Studios.
Emmanuel Macron July 2017.jpg
(c) Kremlin.ru, CC BY 4.0
Встреча Президента России Владимира Путина с Президентом Франции Эммануэлем Макроном на полях саммита «Группы двадцати»
Brittany Murphy.jpg
Autor: Rob & Jules, Licence: CC BY-SA 2.0
Happy Feet
Bode Miller Hinterstoder 2011.jpg
Autor: Christian Jansky, Licence: CC BY-SA 3.0
American alpine skier Bode Miller at the bib draw for the Super-G in Hinterstoder (Austria) on 5 February 2011.
Orlando Bloom at Venice Festival.jpg
Autor: Hengist Decius, Licence: CC BY 2.0
Orlando Bloom at the 2005 Venice Film Festival
Adam Małysz at the 2010 Vancouver Winter Olympics.jpg
Autor: Iwona Erskine-Kellie, Licence: CC BY 2.0
Adam Małysz : winner of a silver medal at the Winter Olympics 2010
Elvis Presley 1970.jpg
A cropped and retouched picture, showing a headshot of Elvis Presley.
Sarah Michelle Gellar 2007 2, (Cropped).jpg
(c) I, DavidShankbone, CC BY-SA 3.0
Actress Sarah Michelle Gellar at the Tribeca Film Festival, May 2007.
Patocka 1971.jpg
Autor: Jindřich Přibík, Licence: CC BY 3.0
Jan Patočka
Shakira at Obama Inaugural (cropped).jpg
Colombian pop star Shakira performs at the Lincoln Memorial on the National Mall in Washington, D.C., Jan. 18, 2009, during the inaugural opening ceremonies. More than 5,000 men and women in uniform are providing military ceremonial support to the presidential inauguration, a tradition dating back to George Washington's 1789 inauguration.