1 Canada Square

One Canada Square
Účel stavby

kanceláře

Základní informace
ArchitektCésar Pelli
Výstavba1988-1991
StavitelSir Robert McAlpine
Pojmenováno poKanada
Technické parametry
Výška střechy235 m
Počet podlaží50
Podlahová plocha130,130 m2
Poloha
AdresaCanada Square 1, London, England, Londýn, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
UliceCanada Square
Souřadnice
Další informace
Webwww.canarywharf.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na Canary Wharf z Greenwichské observatoře
Pohled na Canary Wharf z horní lávky Tower Bridge – uprostřed charakteristická dominanta One Canada Square

Budova One Canada Square je druhou nejvyšší obyvatelnou budovou Velké Británie. Je pozorovatelná z velké dálky a charakteristická tvarem připomínajícím tužku. Stavba obsahuje 50 poschodí, je vysoká 235 m a je druhou nejvyšší obývanou budovou Velké Británie (televizní věž Emley Moor s výškou 330 m poblíž Huddersfieldu je nejvyšší konstrukcí). Po dokončení v roce 1990 překonala původní nejvyšší budovu – Tower 42 (výška 183 m). Až v roce 2012 ji překonal The Shard v londýnském London Bridge.

Historie

Autorem návrhu stavby je argentinský architekt César Pelli. Název budovy vyjadřuje její adresu – číslo 1 na náměstí Canada Square. Náměstí je pojmenováno po Kanadě, protože bylo i s budovami vybudováno kanadskou developerskou společností Olympia and York, kterou vlastní rodina Reichmannova. Společnost vlivem pádu cen nemovitostí bankrotovala, což způsobilo, že část horních pater budovy zůstala po jejím dokončení neobsazena.

Stavba je také běžně označována jako Canary Wharf Tower po finančním centru, jehož výraznou dominantu tvoří. Je lehce viditelná z velké dálky, zvláště z jižních části Londýna. Je dokonce pozorovatelná z některých úseků dálnice A2 ze vzdálenosti 40 km.

Současnost

Budova má v současnosti dva sousedy – další kancelářské komplexy, které vyrostly poblíž ale jsou o něco nižší, asi 200 m – HSBC Tower (Canada Square 8-16) a Citigroup Centre (Canada Square 25).

Ačkoli se jedná o druhý nejvyšší dům Velké Británie, neexistuje v něm veřejně přístupná vyhlídková terasa. Přesto přízemí budovy, vstupní hala a suterén je veřejnosti přístupný a nachází se v něm obchodní centrum a dopravní křižovatka metra a DLR.

V budově má kanceláře několik významných finančních společností, stejně jako některé důležité anglické noviny včetně Daily Mirror, Sunday Mirror, Sunday People a Daily Telegraph.

Všeobecné informace

  • Budova obsahuje 4 388 schodů, 3 960 oken a 32 výtahů. Cesta výtahem z přízemí do 50 patra trvá 40 sekund (i když žádný výtah pro běžné cestující nezasahuje do všech pater budovy). V budově se dále nacházejí dva nákladní a dva požární výtahy, které spojují veškerá patra.[1]
  • Třinácté patro je celé vyhrazeno pro klimatizační zařízení, ačkoli vlastníci popírají, že by tato skutečnost souvisela s pověrčivostí.
  • Vstupní hala, vysoká 11 metrů je obložena 750 m² mramoru dovezeného z Itálie a Guatemaly.
  • Budova je občas označována jako vertikální Fleet Street poté, co do ní z Fleet Streret v City přestěhovalo své redakce několik významných deníků.
  • Návštěvníci jsou u vstupu do budovy nuceni podstoupit kontrolu na úrovni letištní kontroly, včetně průchodu detektorem kovů a jejich zavazadla procházejí rentgenovým detektorem.

Společnosti sídlící v budově

  • Accenture
  • Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé
  • A.P. Møller-Mærsk
  • Bank of New York Mellon
  • BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria)
  • Bear Stearns International
  • Burlington Resources

Doprava

Metro

DLR

  • Canary Wharf
  • Poplar

Reference

  1. Archivovaná kopie. www.canarywharf.com [online]. [cit. 2019-01-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-10-27. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce