2. armádní sbor (rakousko-uherská armáda)

2. armádní sbor
Velitelství 2. armádního sboru ve Vídni
Velitelství 2. armádního sboru ve Vídni
ZeměRakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Existence1883 - 1918
Vznik1. ledna 1883
Zánik1918
PosádkaVídeň
Účast
VálkyPrvní světová válka

2. armádní sbor byl na přelomu 19. a 20. století vyšší jednotkou rakousko-uherské armády s působností pro Dolní Rakousy a jižní Moravu. Velitelství sboru sídlilo ve Vídni. Za první světové války sbor bojoval na východní frontě a v Itálii.

Historie

Územní rozdělení působnosti rakousko-uherských armádních sborů v roce 1898

2. armádní sbor (2. Korpskommando) vznikl v roce 1883 reorganizací rakousko-uherské armády rozdělením dosavadních zemských velitelství pro jednotlivé korunní země. Do působnosti 2. armádního sboru spadaly Dolní Rakousy a jižní Morava, velitelství sídlilo v nově postavené budově Korpskommandogebäude ve čtvrti Innere Stadt v ulici Universitätsstraße (budova je dnes majetkem Vídeňské univerzity). Doplňovacími okresy byly Brno, Jihlava, Kroměříž, Sankt Pölten, Znojmo a dva okrsky ve Vídni (Vídeň A a Vídeň B). K 1. armádnímu sboru patřila 4. pěší divize v Brně rozdělená do 7. brigády ve Znojmě a 8. brigády v Brně. Další pěchotní jednotkou byla 25. divize ve Vídni rozdělená do 49. a 50. pěší brigády ve Vídni. Ve Vídni dále sídlily 97. a 98. pěchotní brigáda jako součást 49. pěší divize. Jezdectvo tvořily 10. a 18. jezdecká brigáda začleněné do 3. jezdecké divize ve Vídni. Do Vídně byly umístěny také 1. pevnostní dělostřelecká brigáda a 2. polní dělostřelecká brigáda.[1]

Za první světové války byl 2. armádní sbor začleněn do IV. armády generála Moritze Auffenberga s určením pro boje na východní frontě.[2] Po počátečních úspěších došlo ke značným ztrátám na životech během obrany Lvova, v krátké době bylo dvakrát vyměněno velení sboru a v roce 1916 jeho jednotky čelily Brusilovově ofenzívě. V roce 1917 byl sbor přeložen do Itálie, kde se zúčastnil vítězné bitvy u Caporetta. Na italské frontě setrvaly jednotky 2. armádního sboru až do roku 1918. I po odvelení většiny sboru na východní frontu v roce 1914 zůstala část posádky umístěná ve Vídni, jejím velitelem byl generál Franz von Wikullil.

Velitelé 2. armádního sboru


Odkazy

Reference

  1. Ottův slovník naučný, díl XXI.; Praha, 1904; s. 231 dostupné online
  2. Přehled vrchního velení rakousko-uherské armády na východní frontě 1914 na webu austro-hungarian army dostupné online

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Mapa c.k. garnizonow (Landwehra) 1898.jpg
Garnisonen der k.u.k Armee (Stand 1898)
Korpskommandogebäude Wien.jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC0
Korpskommandogebäude Wien (Innere Stadt, Universitätsstraße 7, 1871–1874, Architekt Carl Willhelm von Doderer)