26. dynastie

26. dynastie podle řeckého jména svého sídelního města Sais je také nazývaná jako "Sajská dynastie". Doba její vlády se uvádí v rozmezí 665 - 525 př. n. l.[1][2] Podle chronologie staroegyptské historie a v návaznosti na 24. dynastii je řazena do Pozdní doby.

Stéla Psammetik I., Chrám v Edfu

Formování 26. dynastie

Stéla Psammetik II. oslavuje vítězství v Nubii,
chrám v Bab al-Kalabsha

U zrodu 26. dynastie v Sais byl vládce Neko I., dosazený s podporou asyrského krále Aššurbanipala, a to ještě za panování faraona Taharky z "Nubijské dynastie". Teprve jeho syn Psammetik I. je považován za zakladatele 26. dynastie. Zároveň se v této době formovaly nové mocenské poměry v oblasti Levanty. Moc Assýrie po smrti Aššurbanipala (~627 př.Kr.) oslábla vnitřními rozpory, na východě se formovala říše Achaimenovců, v Mezopotamii přetrvávala mocná Babylonie, která za vlády Nabopolasara Asýrii ovládla (~609 př.Kr.). Historie těchto dějů, plná válečných střetů, nepochybně ovlivnila i počáteční období 26. dynastie.

Genese 26. dynastie

Zakladatel Psammetik I., který vládl poměrně dlouhou dobu, ~ 54 let, udržel celistvost Dolního Egypta a v 8. roce své vlády ovládl podstatnou část Horního Egyptu, přičemž reálnou moc uplatňoval až v Thébách, odkud vytlačil dosud dominantní Nubijce a posledního vládce 25. dynastie krále Tantamani [3]. Psammetik I. se prohlásil za vládce Horního a Dolní Egypta, se symboly faraona. Jeho vláda byla relativně úspěšná, Egypt prosperoval a dařilo se mu obhájit územní celistvost. V ~11 roce vlády potlačil nájezdníky z Libye. Navázal spojenecké vztahy s archaickým Řeckem a umožnil zakládání enkláv řeckých osad.[4]
Jeho syn Necho II. se již střetával s expanzí Achaimenovců, kteří útočili na Asýrii a Necho II. Asyřany spolu s Řeky podporoval. Nicméně se dostal do střetu s Nabukadnesarem II. a v bitvě u Karchemiše byl poražen. Původní egyptské území přešlo pod vládu Novobabylonské říše. Necho II. se i potom prohlašoval za faraona dvou zemí Horního a Dolního Egypta. V nápisu na stěně v Serapeu [p 1] zanechal nápis,

Veličenstvo král Horního a Dolního Egypta, Necho, ať žije věčně, vyrobil všechny rakve a každou věc vynikající a užitečnou pro tohoto vznešeného boha Augusta Apise. Postavil pro něj místo v nekropoli (Sakkára) z jemného vápence, vynikajícího zpracování. Dosud se od počátku nestalo, aby mu tak mohl být poskytnut veškerý život, stabilita, spokojenost, zdraví a radost ze srdce, jako Re, navždy.

— Brastead[5] §979

Peršané postupně ovládli rozsáhlá území Levanty a ve vrcholné fázi pak ovládli Egypt, když v bitvě u Pelúsia perský král Kambýsés II. vojska Psammetika III. (posledního faraona 26. dynastie) porazil. Kambýsés II. se pak stal zakladatelem 27. dynastie.

Panovníci

Busta faraona Vahibre; muzeum Louvre
Busta faraona Ahmose; museum Berlin
26. dynastie "saijská"
sídlo Sais Dolní Egypt
Králrodné jménotrůní jménavláda
př. Kr.[3]
poznámka [2]
Necho I.

Nekau

Menjeperra
672-664otec Bakenranef (Bokchoris)
24. dynastie; souběžně
s vládou Taharky
Psammetik I.


Psametik
Uahibra
664-610otec Necho I.
matka Istemabet dcera Taharka;
v osmém roce vlády ovládl Théby
a zatlačil Nubijce na jih
Necho II.

Nekau
Uahemibra
610-595otec Psammetik I.
matka Mekhtemweskhert II.
Psammetik II.

Psametiko
Neferibra
595-589otec Necho II.
matka Khedebneithirbinet I.
Apries
Uahibra

Haaibra
589-570otec Psammetik II.
matka Takhat III.; obnovil
kult Osirise
Amesis
Ahmose Saneit
Jenemibra
570-526násilně usurpoval trůn,[6]
vybudoval chrám Amona
v oaze Síwa
Psammetik III.

Psametiko

Anjkaenra
526-525otec: Amesis; v bitvě
u Pelusia poražen perským
králem Kambýsem
zakladatelem 27. dynastie

Monumenty

Serapeum, hrobka posvátných býků, r.1885
Chrám Amona v oáze Siwa
Stela věnovaná posvátnému býku Apisovi v 21. roce vlády Psammetika I.

Patrně nejvýznamnější stavební činností za vlády Psammetika I. byla dostavba nekropole posvátných býků Apisů v Serapeu,[7] kde nechal vystavět velkou galerii s 28 pohřebními nikami osazenými granitovými nebo bazaltovými sarkofágy, do kterých byli ukládáni mumifikovaní býci. Celková rozloha byla zvětšena až o 350 m délky, 5 m výšky a 3 m šířky. Dílo bylo dokončeno v 52. roce vlády Psammetika I. Kromě jednoho sarkofágu, který nalezl Auguste Mariette v roce 1850, byly všechny vyloupeny.[8] Nevyloupený sarkofág je vystaven v Zemědělském muzeu v Káhiře.[9]
Stéla datovaná 21. roce vlády Psamtheka obsahuje text:

Rok vlády 21 krále Psammtheka. Oběť, kterou král, především Osiris Apisovi Západu, dává invokační oběť volů a ptáků za Ka otvírače dveří chrámu Ptaha Horwedja, syna Pennebnehet [p 2] jeho matka Tanaqer, pravá hlasu, milenka úcty…

[10]

Podobnou stélu věnoval faraon Apries ve 12. roce své vlády k poctě úmrtí posvátného býka Apise, který zemřel ve věku 17 roků, 7 měsíců a 17 dní[11][12]

Mapa obnoveného kanálu ve Wadi Tumulat mezi Nilem a Rudým mořem

Faraon Necho II. dal vybudovat (obnovit) kanál spojující větev Nilu do Pelusia přes Wadi Tumulat, vedoucí přírodní územní depresí do Rudého moře poblíž Suezu. V budoucnu se stal součástí plánů Suezského průplavu.[13] Historické úsilí vybudovat spojení Nilu s Rudým mořem se datuje již k vládě faraona Senusreta III. z 12. dynastie.
Další stavbou Nacha II. byl chrám boha Amona v oáze Síwa. Historie sídla Sais 26. dynastie není dosud v archeologických výzkumech ukončena, rozsáhlé práce jsou prováděny v gesci University Durham.[14]

Šachtové hrobky v Abúsíru

Intenzivní výzkum lokalit na Sakkáře, kromě jiných, odkryl hrobky z pozdní "Saiské" doby ponořené v hlubokých šachtách. Tyto specifické šachtové hrobky se nacházejí v lokalitě memfidské nekropole. Dosud známých je čtrnáct, z nich jmenovitě :

  • Hrobka úředníka Djenhebu s funkcí admirála působícího přibližně za vlády faraona Amesise II. V pohřební komoře se nalezl bazaltový sarkofág, kanopické nádoby, zlaté přívěsky a zlatem zdobená obinadla.
  • Hrobka s jménem Psamtik, úředníka za vlády Amesise II.
  • Hrobka prince Pediese, syn Psammetika I. ; hrobka poblíž pyramidy Džosera
  • Hrobka Amen-tefnakht, v místě poblíž satelitní pyramidy Unase z 5. dynastie. Byl vojenským velitelem, ochráncem paláce.[15]
  • Hrobka hodnostáře Menechibnekona, prozkoumaná českými egyptology v letech 2004–2008.[16]
  • Hrobka Vedžahorresnetova, podrobně prozkoumaná českými egyptology v letech 1980, výsledky publikovány 1999 [17][18]
  • Hrobka Iufaa, rovněž prozkoumaná českými egyptology v roce 1996, poskytla unikátní nálezy nevyloupené hrobky. Po odkrytí víka sarkofágu se objevila mumifikovaná mumie Iufaa. Působením vlhkosti pod zábaly a pokryvy pryskyřice došlo k nevratnému poškození ostatků. Ve vedlejších komorách šachty bylo objeveno dalších pět pohřbů, patrně s Iufaem spřízněných osob.[18][19] Společným znakem všech dosud odkrytých šachtových hrobek byla málo znatelná hliněná nadzemní nástavba, pod kterou v profilu až 13x13 m a hloubce 22 m (hrobka Iufaa) byla šachta vyhloubená v relativně měkké hornině tafla (eocenní vápnitý jílovec). Ve stěně byly vybudovány pobočné komory různého významu, často i dalších pohřbů. Pohřební komora se sarkofágem byla bohatě zdobená. Zde byly nalezeny cenné artefakty, kanopy, fajánsové vešebty, kusy dřevěného nábytku aj.
    Objevení a podrobný průzkum šachtové hrobky Iufaa českými egyptology představují unikátní nález, kterému se dostalo mezinárodního ocenění.[20]

Epilog

Po většinu prvního tisíciletí př. n. l. byl hlavním sídlem moci sever Egypta, možná nejpozoruhodněji Tanis s vládou Libyjců a častými střety se soupeřících vládců na jihu. S úsvitem dvacáté šesté dynastie a nástupem saiských vládců, kteří pocházeli ze severního nomu Sais a používali síť guvernérů libyjského původu k ovládání delty Nilu, mocenský vliv severu pokračoval. Memphis, město poblíž vrcholu Nilu a delty a bylo přirozeným správním centrem těchto nových severních vládců Horního a Dolního Egypta. Kromě toho byl sever Egypta oblastí, která byla nejvíce ohrožena pohybem a posilováním jejích sousedů a dalších rostoucích mocností - v raném období Asýrie , v pozdním období pak [p 3]Perské říše a byl proto nezbytný pro udržení nezávislosti Egypta. V důsledku toho byl Memphis v tomto období klíčovým městem. Saitská linie králů věřila, že „obnovení náboženských kultů Egypta je nástrojem jak nacionalistického kulturního obrození, tak hospodářské politiky“,[21] a v důsledku toho a důležitosti Memfidy kultuy Ptaha , hlavního boha města a jeho emanaci, býku Apisovi, se dostalo královské pozornosti. Je to patrné z výstavby dvora v chrámu Ptahova údolí za vlády Psamtheka I. (664–610 př. n. l.), kde bydleli během svého života Apisové. Je to také patrné ze Serapea – místa pohřbu Apisů – kde za stejné vlády začala stavba Velkých kleneb. Vedle Apisova kultu se na nekropoli rozvíjelo také uctívání jiných božstev a pohřbívání pro ně posvátných mumifikovaných zvířat v katakombách.[22]

Poznámky

  1. pohřebiště posvátných býků, poblíž pyramidy Džosera
  2. Horwedja, velekněz v chrámu Ptaha v Memfis
  3. ~od vlády Psammetik II. a vlády perského Kýrose II.

Reference

  1. VERNER, Miroslav; BAREŠ, Ladislav; VACHALA, Břetislav. Encyklopedie starověkého Egypta. Praha: Libri, 2007. 528 s. S. 516–521. 
  2. a b BUNSON, Margaret. Encyclpedie of Ancient Egypt [online]. New York: Facts On File, Inc., 1991. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-08-30. (anglicky) 
  3. a b CLAYTON, Peter. Chronicle of the Pharaohs: The Reign-by-Reign Record of the Rulers and Dynasties of Ancient Egypt [online]. Thames & Hudson, 2006. S. 171–173. Dostupné online. (anglicky) 
  4. MARTIN, Thomas. Ancient Greece [online]. London: Yale University Press, 1996. S. 69–70. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-05-17. (anglicky) 
  5. BREASTED, James Henry. Ancient Records of Egypt, Vol.IV [online]. London: Univerzity Chicago, 1906. Dostupné online. (anglicky) 
  6. LADYNIN, Ivan. The Elephantie Stela of Amasis [online]. Moscow Ru: 2006. S. 31–57. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Sakkára - Serapeum [online]. Univerzita Karlova Praha: Dostupné online. 
  8. DODSON, Aiden. The Eighteenth Century Discovery of Serapeum. Modern Journal of Ancient Egypt, 2000.. 2000. Dostupné online. 
  9. RACLUS, Élisée. Earth and its Inhabitans, Africa [online]. New York: Apleton Comp., 1886. S. 417. Dostupné online. (anglicky) 
  10. LABUDEK, Joanna. Late period Stele from Saqqara [online]. University of Birmingham, Institute of Archaeology and Antiquity, 2010. S. 133, 386. Master of Philosophy- disertation. Dostupné online. (anglicky) 
  11. BREASTED, James Henry. Ancient Records of Egypt [online]. University Chiago, 1906. S. 498, §978. Dostupné online. (anglicky) 
  12. MARIETTE, Auguste. Choix de monuments et de dessins découverts ou exécutés pendant le déblaiement du Sérapéum de Memphis [online]. 1856. S. Tab. VII.. Dostupné online. (francouzsky) 
  13. MAZA, Mamdouh. Construction of the Suez Canal [online]. Port-Said: Soil Mechanics and Foundations, 2002. Dostupné online. (anglicky) 
  14. Saïs [online]. Durham UK: Dostupné online. (anglicky) 
  15. Late Period Tombs [online]. Durham UK: Dostupné online. (anglicky) 
  16. Menechibnekonova šachtová hrobka [online]. Praha: 2007. Dostupné online. 
  17. BAREŠ, Ladislav. Abusír IV. The shaft tomb of Udjahrresnet at Abusír,. Praha: Universita Carolina, 1999. 
  18. a b VERNER, Miroslav. Abúsír.V srdci pyramidových polí. Praha: Nakladatelství Academia, 2017. S. 65–73. 
  19. BAREŠ, Ladislav. The Tomb of Iufaa [online]. Praha: Český egyptologický ústav, 2003. Dostupné online. (anglicky) 
  20. BROCK, Lyla Pinch; KREJCI, Jaromir. Czech Egyptologists Open Shaft Tomb, Identify Royal Burial at Abusir. Archaeology. May 27, 1998. Dostupné online [cit. 2007-11-13]. (anglicky) 
  21. NICHOLSON, Paul. The Sacred Animal Necropolis at North Saqqara: The Cults and Their Catacombs. [s.l.]: Pxford, 2005. S. 1-15. (anglicky) 
  22. SMITH, H.S. The Sacred Animal Necropolis, North Saqqâra. [s.l.]: Sage Publications, Inc., 1975/6. (anglicky) The Journal of Egyptian Archaeology Vol.63. 

Literatura

  • Jeremy Pope, The Double Kingdom under Taharka, Brill Boston, 2014, [1]
  • Christophe Nauton, Regime Change and The Administration of Thebes, Swenas University , 2011, [2]
  • Verner Miroslav, „Iufaa – an Intact Tomb!“, in: Abusir – Realm of Osiris, Cairo 2003, str. 193-205.
  • Ross Larry, Nubia and Egypt 10,000 B.C. to 400 A.D., The Edwin Mellen Press, Lewinston 2013 [3]
  • Aude Gräzer Ohara, Treasure from the lost city of Memphis, AREA, Boston 2020

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Pharaoh.svg
Autor: Jeff Dahl, Licence: CC BY-SA 4.0
Pharaoh, the king of ancient Egypt, is often depicted wearing the nemes headdress and an ornate shendyt. Based on New Kingdom tomb paintings.
Farao Amasis.JPG
(c) Ben Pirard, CC BY-SA 3.0
Eigen foto 2006 Altes Museum Berlijn
Apries.jpg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Presumably portrait of the Pharaoh Apries Louvre
Canal des Pharaons.svg
Autor: Vlastní dílo, Licence: CC BY-SA 2.5
Premier canal de Suez creusé par le pharaon Sesostris Ier en 1960 av. JC
Stele dedicated to Apis-Louvre N 5417-mp3h8842.jpg
Autor:
NeznámýUnknown artist
, Licence: CC BY-SA 2.0 fr
Stele dedicated by the doorman of Horudja temple to the God-bull Apis.
HorusEye.png
The Eye of Horus
View of the Interior of the Apis Tombs at Sakkâra. (1885) - TIMEA.jpg
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC BY-SA 2.5
A long hallway cut from stone. Line drawing.
Apries-XXVI-Cartouche.png
Autor: Zemanst, Licence: CC BY-SA 4.0
Kartuš faraona, rodné a trůnní jméno
SiwaAghurmiTemple.jpg
(c) Roland Unger, CC BY-SA 3.0
Temple of Amun, view to the north, Aghurmi, Siwa, Egypt
EdfuTemplePsametikStela.jpg
(c) Roland Ungermigration = redundant, CC BY-SA 3.0
Edfu Temple, open-air museum, sand-stone stela of Psametik, Egypt
Victory stela of Psamtik II at Kalabsha by John Campana.jpg
Autor: tutincommon (John Campana), Licence: CC BY 2.0
This is a well preserved victory stela which was erected by Pharaoh Psamtik II of the 26th Saite dynasty (c.592 BC) at Kalabsha when he returned from campaigning in Nubia. Psamtik II had sacked the Kushite capital of Napata and defeated his rival there--king Aspelta of Nubia.