50. rovnoběžka severní šířky



50. rovnoběžka severní šířky je rovnoběžka na povrchu Země, která spojuje místa se zeměpisnou šířkou 50° s. š. Je vzdálena 5 556 km od rovníku a 4 444 km od severního pólu a její délka je 25 731 km.
Na této rovnoběžce je maximální výška slunce nad obzorem o letním slunovratu 63,5°, kdy den trvá 16 hodin a 22 minut. Naopak o zimním slunovratu je slunce v poledne jen 16,5° vysoko a den trvá 8 hodin a 4 minuty.
Prochází Severní Amerikou (vesměs jihem Kanady), severním Atlantikem, střední Evropou, Asií a severním okrajem Pacifiku.
V Česku
Padesátá rovnoběžka prochází Českou republikou, lze ji považovat za západovýchodní osu Čech. Protíná jižní okraj Prahy pod soutokem Berounky s Vltavou. Dále protíná města Říčany a Kouřim, kde v sousedství hradiště Stará Kouřim a Lechova kamene leží tzv. astronomický střed Evropy. Tento bod je průsečíkem 50. rovnoběžky a 15. poledníku východní délky a používá se jako obecné souřadnice Česka pro astronomické výpočty, lze-li zanedbat přesné souřadnice pozorovatele. Dalšími městy na rovnoběžce jsou Choceň, Brandýs nad Orlicí a okraj Bruntálu.
Země a místa na rovnoběžce
Základní poledník protíná 50. rovnoběžka v Lamanšském průlivu blízko normandského pobřeží, dále prochází směrem na východ těmito zeměmi:
Francie – poblíž Amiens
Belgie – Bastogne
Lucembursko – poblíž Wiltzu
Německo – Mohuč, Marktredwitz
Česko – Lázně Kynžvart, Nižbor, Praha (Modřany), Průhonice, Říčany, Kouřim, Choceň, Brandýs nad Orlicí, Bruntál, Holasovice
Polsko – Wodzisław Śł., Krakov, Tarnov, Řešov
Ukrajina – Kulykiv, Počajiv, Andrušivka, Lubny, Charkov
Rusko – blízko Bogučaru, Kamyšina
Kazachstán – blízko Aktöbe a Karagandy, Öskemen
Rusko – Altajská republika, Tuva, Zabajkalský kraj
Mongolsko – Ulángom, blízko Suchbátaru
Čína – provincie Vnitřní Mongolsko a Chej-lung-ťiang
Rusko – Dálný východ, Sachalin, jižní mys o. Paramušir
- jižně od Aleut
Kanada – o. Vancouver, Campbell River, Medicine Hat, Winnipeg, jezero Nipigon, Newfoundland
Spojené království – výběžek Lizard Point na Cornwallu
V období mezi rusko-japonskou válkou (1905) a sovětsko-japonskou válkou (1945) tvořila tato rovnoběžka hranici mezi severní ruskou (resp. poté sovětskou) částí ostrova Sachalin a jeho jižní japonskou částí s prefekturou Karafuto.
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu 50. rovnoběžka severní šířky na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.
Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
Říčany-Radošovice - obelisk na 50. rovnoběžce u rybníka Jureček
Autor: JiriMatejicek, Licence: CC BY-SA 3.0
Praha - Písnice, Libušská, 50. rovnoběžka