8 hlav šílenství

8 hlav šílenství
Původní název8 hlav šílenství
Země původuČeskoČesko Česko
SlovenskoSlovensko Slovensko
Jazykyčeština, ruština
Délka107 min
Žánrživotopisný
ScénářMarta Nováková
RežieMarta Nováková
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleAneta Langerová
Marie Štípková
Zuzana Fialová
Anna Sedlačková
Tomáš Jeřábek
Pavel Zedníček
Viktorie Čermáková
ProdukceMARFAFILM (Václav Novák, Marta Nováková)
HudbaVladivojna La Chia
KameraLukáš Hyksa
KostýmyPetra Krčmářová
StřihŠimon Špidla
ZvukPetr Kapeller
ArchitektAdam Pitra
Výroba a distribuce
Premiéra12. října 2017
DistribuceBontonfilm
8 hlav šílenství na FPČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

8 hlav šílenství je druhý celovečerní film režisérky a scenáristky Marty Novákové. Netradičně pojatý životopis z roku 2017 svérázné ruské básnířky Anny Alexandrovny Barkovové  (1901–1976), která měla být největší ruskou básnířkou, aby pak strávila 22 let v sovětských pracovních táborech Gulagu a ve vyhnanství. Hlavní roli ztvárnila populární česká zpěvačka Aneta Langerová.

Film vznikal od roku 2008. Kvůli finančním problémům byl během natáčení pozastaven. V roce 2016 projekt převzala jako hlavní producent firma MARFAFILM (režisérky Marty Novákové a jejího otce Václava Nováka) a film dotočila a dokončila. Distribuční premiéra filmu proběhne 12. října 2017.

Název filmu 8 hlav šílenství odkazuje ke stejnojmenné novele Anny Barkovové, ale i k osmi hlavám – kapitolám, do nichž je snímek rozčleněn. Kapitoly mají každá svůj odlišný vizuální či kinematografický styl, a každá přenáší diváka do jiného období života básnířky. Jako celek pak skládají strhující příběh výjimečně nadané umělkyně unášené dějinnými událostmi 20. století v Sovětském svazu.

Výroba

Film se natáčel od února 2013 do června 2015, poslední záběry do trikových scén vznikly v roce 2016.

Lágrové exteriéry se natáčely v Památníku Vojna u Příbrami a v podzemní továrně Rabštejn. Transport vězňů do táborů Gulagu se natáčel v železniční muzeu Lužná u Rakovníka a v polích u Kaštic. V Terezíně a Litoměřicích vznikly scény z předrevolučního Ivanova. Zimní exteriéry se odehrávaly v lesích u Jáchymova a ukrajinská vesnice Bojarka ve skanzenu Řepora. Interiéry se ve větší míře natáčely v ateliérech České televize, dále pak v Invalidovně, v Petschkově paláci a v Kaiserštejnském paláci.

Po uzavření střihu v říjnu 2015 následovala triková a výtvarná postprodukce, která se protáhla až do podzimu 2016. Film byl dokončen na jaře 2017, do kin byl uveden 12. října 2017.

Výtvarnice filmu Anna Krtičková se inspirovala ruskými secesními a dorevolučními plakáty, ruskou avantgardou, typografií 30. let, ale i socialistickým realismem. Ve filmu jsou dále použity světoznámé ilustrace lágrových výjevů bývalé vězeňkyně Jevfrosinije Kersnovské.

Původní hudbu složila Vladivojna La Chia.[1] Ve filmu zazní i skladby D. Šostakoviče a R. Wagnera. Vězeňská píseň Bezejmenný hrob (Lágernaja) je báseň vězeňkyně S. Šilovové, pro film ji zhudebnil a nazpíval Jevgenij Rubilin. Titulkovou píseň Russkaja zima (Ruská zima) nazpívala v roce 2001 Vladivojna La Chia ještě s punkovou skupinou Kočičíčíči.

K filmu vzniknul originální písničkový soundtrack 8 hlav šílenství. Z hudebních motivů z filmu a na texty (básně) Anny Barkovové vytvořila Vladivojna La Chia nadžánrovou kompilaci písní, které vedle ní nazpívali Aneta Langerová, Lenka Dusilová, Lucie Bílá, Kittchen, Oto Klempíř, Poly Insania, Sylvie Bee. Album vydává Supraphon.

Obsazení

Aneta LangerováAnna Barkovová
Zuzana FialováValentina
Viktorie Čermákováučitelka
Marie ŠtípkováTamara Ivanovna
Anna Sedlačkovádoktorka
Tomáš Jeřábekministr
Pavel Zedníčekďábel
Martin Sittadozorce hnusák
Sabina RemundováToňa
Eva Leinweberováknihovnice
Miroslav TáborskýLunačarskij
Lukáš Jůzadozorce znásilňovač

Recenze

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Star full.svg
Star symbol; full star.
Star empty.svg
Star symbol; full star.