Aššurnasirpal II.

Aššurnasirpal II.
Narození10. století př. n. l.
Úmrtí854 př. n. l.
ManželkaMullissu-mukannišat-Ninua
PotomciSalmanassar III.
OtecTukultí-Ninurta II.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aššurnasirpal II. („Aššur-nâṣir-apli“ – dosl. „[Bůh] Aššur je ochráncem následníka [trůnu]“), byl jedním z nejslavnějších a nejúspěšnějších asyrských králů. Vládl v letech 884858 př. n. l. a nastoupil na trůn po svém otci Tukultí-Ninurtu II.

Výboje

Socha Aššurnasirpala II. nalezená v chrámu bohyně Ištar

Byl energickým vládcem a důsledně uskutečňoval svoji politiku. Vedl dobyvačné války a získaná území připojil ke své říši. V souvislosti s jeho nástupem na trůn vypuklo povstání, které však bez milosti potlačil. Podnikl několik výprav na sever do země Nairi a na východ k pohoří Zagros. Dařilo se mu i na západě, kde si podrobil rozsáhlé oblasti a s nimi i několik významných měst (např. chetitský Karchemiš). Jeho armády došly až do Libanonu a podle tradice si „očistily“ zbraně ve vlnách Středozemního moře. Jeho vojenské úspěchy byly způsobeny i reorganizací armády, díky které mohl podnikat dlouhodobější tažení, což bylo důležité zejména kvůli dobývání měst, jelikož dříve nemohli Asyřané města obléhat dostatečně dlouho. V průběhu jeho vlády byly k odvádění daní přinuceny i aramejské kmeny a fénická města.

Území Asýrie sahalo v jeho době od Středozemního moře na západě po Urmijské jezero na východě. Babylonii odňal dvě pevnosti a hlavně ovládl území středního Eufratu a Chaburu, takže tímto směrem nemohli babylonští obchodníci posílat své karavany.

Stavitelská činnost

Nimrudská brána (Metropolitní Muzeum)

Rovněž věnoval mnoho úsilí výstavbě asyrských měst. V Aššúru vystavěl palác a obnovil chrám Sína a Šamaše, v Ninive rekonstruoval chrám boha Aššúra a svatyni bohyně Ištar, v Imgur Enlilu (dnešní Balavat) si nechal zbudovat novou rezidenci. Největší stavební činnost však rozvinul ve městě Kalchu (dnešní Nimrúd) ležícímu několik desítek kilometrů na sever od Aššuru na řece Tigris, z něhož také učinil své hlavní sídlo. To sice založil již Salmanassar I., ale postupem času bylo opuštěno. Chtěl z něj mít „asyrský Babylón“. Okolo Kalchu vyrostly městské hradby o rozloze 360 hektarů, obepínájící chrámy, paláce, sady a zahrady. Ty byly zavlažovány nově vykopaným kanálem z Velkého Zábu. Král zde nechal vysázet vzácné rostliny a založil botanickou a zoologickou zahradu. V chetitském městě Karchemiši se Aššurnasirpal II. inspiroval monumentální architekturou, a tak se pod tímto vlivem ve městě objevili obrovští okřídlení býci a lvi s lidskou hlavou i gigantické reliéfní scény oslavující vítězného krále.[1]

Jeho nástupcem na asyrském trůnu se stal jeho syn Salmanassar III.

Odkazy

Reference

  1. WELLNER, Luděk Václav. Labutí píseň faraonů. Egypt mezi Ramessovci a Alexandrem. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Epocha s. r. o., 2018. 448 s. ISBN 978-80-7557-163-2. S. 124. 

Literatura

  • BURIAN Jan – OLIVA Pavel, Civilizace starověkého středomoří. Praha, Svoboda, 1984
  • BIČ Miloš, Při řekách babylonských. Praha, Vyšehrad, 1990

Externí odkazy

Asyrský král
Předchůdce:
Tukultí-Ninurta II.
884858 př. n. l.
Aššurnasirpal II.
Nástupce:
Salmanassar III.

Média použitá na této stránce

The Gate of Nimrud (Metropolitan Museum).jpg
Autor: rosemanios, Licence: CC BY 2.0
From the gate of Nimrud.

A human-headed winged bull and winged lion (lamassu), Neo-Assyrian from the reign of Ashurnasirpal II; 883–859 B.C. Mesopotamia, Nimrud (ancient Kalhu) Alabaster (gypsum); H. 10 ft. 3 1/2 in. (313.7 cm) Gift of John D. Rockefeller Jr., 1932 (32.143.1–.2) Location: Metropolitan Museum of Art, New York.

From the 9th to the 7th century B.C., the kings of Assyria ruled over a vast empire centered in northern Iraq. The great Assyrian king Ashurnasirpal II (r. 883–859 B.C.) undertook a vast building program at Nimrud, ancient Kalhu. Until it became the capital city under Ashurnasirpal, Nimrud had been no more than a provincial town.

The new capital occupied an area of about nine hundred acres, around which Ashurnasirpal constructed a mudbrick wall that was 120 feet thick, 42 feet high, and five miles long. In the southwest corner of this enclosure was the acropolis, where the temples, palaces, and administrative offices of the empire were located. In 879 B.C. Ashurnasirpal held a festival for 69,574 people to celebrate the construction of the new capital, and the event was documented by an inscription that read: "...the happy people of all the lands together with the people of Kalhu—for ten days I feasted, wined, bathed, and honored them and sent them back to their home in peace and joy."
Ashurnasirpal2 stele.jpg
Detail of stele of Ashur-nasir-pal II in the British Museum, London. Assyria, 9th century BC.
Statue of Ashurnasirpal II, copy of original in the British Museum, Kalhu, Nimrud, Iraq, Assyrian, mid to late 9th century BC, painted plaster cast - Harvard Semitic Museum - Cambridge, MA - DSC06353.jpg
Exhibit in the Harvard Semitic Museum, Harvard University - Cambridge, Massachusetts, USA. This work is old enough so that it is in the public domain.