Aš (nádraží)

Koleje, nástupiště a nádražní budova ze 60. let
Koleje, nástupiště a nádražní budova ze 60. let
StátČeskoČesko Česko
KrajKarlovarský
Město
Souřadnice
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice750051[1]
TraťCheb – Hranice v Čechách
Nadmořská výška640 m n. m.
V provozu od1. listopadu 1865
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo ESA 33 (DOZ z F. Lázní)[1]
Dopravní koleje4[1]
Nástupiště (nástupní hrany)3 (4)[1]
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaMěstská hromadná doprava v prostoru před nádražní budovou
Služby ve staniciVnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaPlatba v EurechBezbariérové WC
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

(v minulosti též v němčině Asch) je železniční stanice na adrese U nádraží 2526/5 ve stejnojmenném městěokrese ChebKarlovarském kraji, nedaleko Mlýnského potoka. Leží na neelektrizovaných jednokolejných tratích Cheb – Hranice v Čechách a zhruba dvoukilometrového úseku na hranici s Německem pokračujícího do města Selb. V Aši se dále nachází železniční stanice Aš město a železniční zastávka Aš předměstí (obě na trati do Hranic v Čechách).

Historie

Původní rozsáhlá stanice byla otevřena 1. listopadu 1865 společností Bavorské východní dráhy (BÖB) spolu s tratí z Selbu v Německu do Cheb, kam následně od roku 1872 vedla trať společnosti Dráhy císaře Františka Josefa (KFJB) spojující Vídeň, České Budějovice a Plzeň se severozápadní výspou Rakouského císařství. Až do roku 1877, kdy byla zprovozněna trať z Oberkotzau do Marktredwitzu po trati jezdila veškerá doprava v relaci HofŘezno, pak byla významná pro export západočeského uhlí.

26. září 1885 zprovoznila ze stanice společnost Místní dráha Aš-Rossbach (s podporou společnosti Rakouské společnosti místních drah) železniční spojení s Hranicemi, prodloužené v letech 1904-1906 až do saského Adorfu. Roku 1875 byly BÖB zestátněny a dráhu převzaly Bavorské státní dráhy (BStB), roku 1920 pak Německé říšské dráhy (DR). Místní dráha byla zestátněna roku 1898, dráhu převzaly Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 Československé státní dráhy (ČSD). Bavorská trať přešla do sítě ČSD až roku 1945.[2]

Z důvodu špatného statického stavu nádraží proběhla koncem 60. let 20. století jeho demolice a výstavba nové budovy stanice. Ta byla otevřena roku 1969 ovlivněná bruselským stylem podle návrhu architekta Josefa Dandy, mj. autora nového chebského nádraží (1962). V roce 1995 přestal železniční přeshraniční úsek sloužit i nákladní dopravě, obnovení provozu se trať dočkala v roce 2015.

Na začátku roku 2023 byla nádražní budova Aš z roku 1969 zbourána z důvodu zastaralosti a technického stavu. Po dokončení demolice začaly práce na výstavbě nové nádražní budovy.[zdroj?]

Vlak svobody

11. září 1951 po třetí hodině odpoledne projel stanicí tzv. Vlak svobody, osobní vlakový spoj unesený skupinou železničářů a dalších lidí, který v situaci příznivě přehozené výhybky prorazil hraniční závory se Západním Německem a zastaven byl před Selbem.

Popis

Dandova nádražní budova je koncipována jako ostrovní mezi kolejišti směr Selb a Hranice v Čechách.[1] Nástupiště jsou po rekonstrukci kolejiště v roce 2015 vybavena elektronickým informačním systémem. K příchodu k nádraží slouží přechody přes koleje.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b c d e Plánek stanice Aš. Portál Provozování dráhy. SŽDC, červenec 2016. 
  2. Historie železničních tratí, elektronická databáze; Sekera, Pavel

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Crystal Clear action apply.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Euro symbol.svg
Symbol der Währung Euro: auf blauem Grund ein gelbes €-Symbol.
RWBA WC.svg
RWBA symbol: toilet
Aš, nádraží (102).jpg
Autor: Juandev, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádraží Aš.
Bahnhof Asch 2015.jpg
Autor: Bahnhofbilder, Licence: CC BY-SA 4.0
Bahnhof Asch, Empfangsgebäude
Aš, nádraží (124).jpg
Autor: Juandev, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádraží Aš.
Aš, budova železniční stanice.jpg
Autor: Michal Gregor, Licence: CC BY-SA 4.0
Budova železniční stanice ve městě Aš, Karlovarský kraj
Aš, nádraží (85).jpg
Autor: Juandev, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádraží Aš.
Aš, nádraží (103).jpg
Autor: Juandev, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádraží Aš.
Aš, nádraží (05).jpg
Autor: Juandev, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádraží Aš.