ADP-ribosylační faktor

Struktura ARF1
Lokalizace ARF v makrofágové buňce, v tomto případě především na Golgiho aparátu

ADP-ribosylační faktory (ARF) jsou malé GTPázy účastnící se vezikulárního transportu, regulace cytoskeletu a sekrece proteinů, ale i přenosu signálů. Jméno pochází z dob, kdy byly ARF proteiny poprvé popsány – stimulovaly totiž ADP ribosylaci G proteinus vyvolanou cholera toxinem.[1][2] Řadí se do Ras superrodiny proteinů.[2]

Stavba

ARF mají cca 20 kDa a stavbou se výrazně neodchylují od ostatních podobně velkých GTPáz, jako je Rho, Rab či Rac. Unikátní je snad jen N-terminální úsek, na jehož konci je myristylovaný glycin. Tato funkční skupina umožňuje asociaci ARF proteinů s membránou. K aktivaci dochází výměnou GDP za GTP navázaného na proteinu.[1]

Klasifikace

ARF proteiny savců se dělí do tří tříd:[1]

  • třída I – ARF1, ARF2, ARF3
  • třída II – ARF4, ARF5
  • třída III – ARF6

Reference

  1. a b c PACHECO-RODRIGUEZ, Gustavo; MOSS, Joel; VAUGHAN, Martha. Encyclopedia of Biological Chemistry , Four-Volume Set, 1-4. Příprava vydání Lennarz,W.J., Lane, M.D.. [s.l.]: [s.n.] Kapitola ARF Family. 
  2. a b Oxford dictionary of biochemistry and molecular biology; revised edition. Příprava vydání R. Cammack et al. New York: Oxford university press, 2006. ISBN 0-19-852917-1. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Protein ARF1 PDB 1hur.png
Autor: Emw, Licence: CC BY-SA 3.0
Structure of the ARF1 protein. Based on PyMOL rendering of PDB 1hur.
ADP ribosylation factor localization in the Golgi apparatus of a living macrophage.png
Autor: Inman M, Licence: CC BY 2.5
Fluorescently-labeled guanosine 5'-triphosphate hydrolase ARF reveals the protein's localization in the Golgi apparatus of a living macrophage. FRET studies revealed ARF activation in the Golgi and in the formation of phagosomes.