Abdülmecid I.

Abdülmecid I.
Sultan Abdülmecid - Google Art Project.jpg
Narození25. dubna 1823
Istanbul
Úmrtí25. června 1861 (ve věku 38 let)
Istanbul
Příčina úmrtítuberkulóza
Místo pohřbeníIstanbul
BydlištěPalác Dolmabahçe
Povolánívládce
OceněníŘád čestné legie
Řád Medžidie
Řád sv. Ondřeje
Podvazkový řád
Nábož. vyznáníislám
ChoťGülistü Kadin (1854–1861)
Yıldız Hanım Efendi (od 1858)
Navekmisal Hanımefendi
Şevkefza Sultan
Zeynifelek Hanımefendi
DětiMehmed V.
Abdulhamid II.
Mehmed VI.
Murad V.
Mehmed Burhaneddin Efendi (1849-1876)
Ahmed Kemaleddin
… více na Wikidatech
RodičeMahmut II. a Bezmiâlem
RodOsmanská dynastie
PříbuzníAdile Sultan a Abdulaziz (sourozenci)
Şehzade Ömer Hilmi, Şehzade Mehmed Ziyaeddin a Şehzade Mahmud Necmeddin (vnoučata)
Funkceosmanský sultán (1839–1861)
PodpisAbdülmecid I. – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abdülmecid I. (osmansky: عبد المجيد اول ‘Abdü’l-Medžíd-i evvel; 25. dubna 1823, Konstantinopol25. června 1861, Konstantinopol) byl turecký sultán. Je považován za reformního vládce a prvního sultána období reformy Osmanské říše (tanzimat). Jeho edikty zrovnoprávnily všechny občany říše a zaručovaly práva křesťanům. Zreformoval armádu i státní správu, zavedl nové územní členění říše a založil první ministerstva. Udržoval dobré vztahy ze západní Evropou a po boku Francie a Spojeného království bojoval proti Rusku v Krymské válce. Jeho cílem bylo přiblížit do té doby spíše orientální Osmanskou říši více k západní Evropě, v té době již daleko vyspělejší. Dokonce se snažil oblékat a upravovat svůj vzhled více evropsky.

V současné době je známý i tím, že nechal postavit Palác Dolmabahce jako nového sídla pro sultány, kteří do té doby sídlili v paláci Topkapi. Tento palác měl představovat symbol přibližování k Evropě, proto hodně připomíná evropské zámky. Nicméně i tato stavba způsobila velké zadlužení a Osmanské říši spíše uškodila.

Literatura

  • Encyklopedický ústav SAV. Encyclopaedia Beliana (A-Belk). I. vydanie. vyd. Banská Bystrica: Veda, vydavateľstvo SAV a Stredoslovenské vydavateľstvo, a. s., 1999. 696 s. ISBN 80-224-0554-X. číslo publikace 3259. Kapitola A, s. 20. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Tughra of Abdülmecid I.svg
Tughra of Abdülmecid I
Ottoman flag.svg
Ottoman flag after the mid-19th century (before that time, the star was usually 8-pointed, not 5-pointed).
Sultan Abdülmecid - Google Art Project.jpg
The Sultan has a ceremonial uniform with gold embroidery on his front, collar and sleeves, with the Medal of the Mecidi order on his chest, and is wearing a fez with aigrette. There are many half length portraits of Abdulmecid, done by French painter Jean Portet or the Ottoman painters Sebuh or Ruben Manas. The Manas brothers were appointed to the Paris embassy as translators and many portraits were commissioned to them for the Ottoman embassies in Europe. This portrait could be one of those, or a later copy of the portraits painted by Portet or Manas brothers.