Abd-ru-shin

Abd-ru-shin
Narození18. dubna 1875
Bischofswerda
Úmrtí6. prosince 1941 (ve věku 66 let)
Kipsdorf
Povoláníspisovatel, filozof a dramatik
Tématafilozofie, literatura, drama, poezie a náboženství
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Oskar Ernst Bernhardt, píšící pod pseudonymem Abd-ru-shin (18. dubna 1875 Bischofswerda, Německo6. prosince 1941 Kipsdorf, Německo), byl německý spisovatel, omylem[pozn 1] uváděný jako zakladatel Hnutí grálu.[1]

Život

Oskar Ernst Bernhardt se narodil v hornolužickém městečku Bischofswerda v Sasku nedaleko českých hranic. Pocházel z dobře situované rodiny majitele koželužství a hostince. Rodiče mu určili dráhu obchodníka. Po absolvování obchodní školy se stal nejdříve samostatným podnikatelem a později podílníkem ve firmě zaměřené na export a import. To mu umožnilo v letech 1900 až 1914 cestovat téměř po celém světě. V roce 1897 se oženil s Marthou Oeserovou, s kterou měl dvě děti, Herberta a Edith. Po delším pobytu v USA (1911–12) kvůli studiím odcestoval do Velké Británie. Tam ho však zastihlo vypuknutí první světové války. Jako německého občana ho v roku 1915 internovali do internačního tábora na ostrově Man. Tam setrval až do roku 1919. V první světové válce mezitím padl jeho devatenáctiletý syn.

Cestování se mu stalo podnětem k započetí spisovatelské činnosti. Své dojmy z cest zpracoval v románech, cestopisech a divadelních hrách. Odpovědi na podstatné otázky života začal sepisovat v roce 1923 v podobě přednášek. Uveřejňoval je pod jménem Abd-ru-shin. Tyto přednášky se staly základem jeho hlavního díla Ve světle Pravdy: Poselství Grálu (první verze vyšla v roce 1926).

V září 1924 se po rozvodu se svou první ženou Martou oženil s vdovou Marií Freyerovou, která do manželství přivedla tři děti, Irmgardu (Irmingard), Alexandra a Elisabeth. V roce 1928 koupil bývalý myslivecký dům v tyrolském Vomperbergu nedaleko Innsbrucku.

Časem se do blízkosti Abd-ru-shinova nového sídla přestěhovali jeho nejbližší spolupracovníci, čímž postupně začala vznikat osada Grálu. Tato se měla stát ukázkou myšlenky, že mezi lidmi různých stupňů vzdělanosti, různých náboženství a národností může vzniknout radostné působení v plné harmonii, jestliže je spojuje stejný duchovní cíl. Tento společný cíl podle něj přináší jím napsané Poselství Grálu.

V den anšlusu Rakouska 12. března 1938 byl Abd-ru-shin zatčen a umístěn ve vazbě v Innsbrucku, odkud byl propuštěn v září téhož roku. Vyšetřován ve vazbě byl už v roce 1936, kvůli údajnému devizovému přečinu. Po 4 měsících vazby byl propuštěn, když se prokázala jeho nevina. Několikrát byl obviněn z manipulace s lidmi za účelem získání jejich majetku a bylo na něj podáno několik obvinění od zástupců místní katolické církve.[2] Všechna tato obvinění byla nakonec u soudu vyvrácena.[3][4] Tehdy se též ukázalo, že byl vězněn i v letech 1901 a 1902.[5] Osada Grálu byla zabavena, jeho majetek vyvlastněn a nacisté zakázali rozšiřování Abd-ru-shinova učení. Po těžkém věznění byl se svou rodinou z Rakouska vyhoštěn a byl mu přikázán nucený pobyt v Německu (na německé straně Krušných hor, v saském lázeňském městečku Kipsdorf, dnes místní část Altenbergu) pod stálým policejním dohledem.[6] Měl zakázáno veřejně šířit své učení a ani jeho stoupenci ho nesměli navštěvovat.

Na následky tělesného a duševního strádání, způsobeném nepřátelstvím lidí a pronásledováním nacisty, zemřel v Kipsdorfu 6. prosince 1941. Pohřben byl 11. prosince v Bischofswerdě. V roce 1949 bylo tělo převezeno do Vomperbergu, kde je pohřben v hrobce ve tvaru malé pyramidy.

Dílo

  • Ve Světle Pravdy – Poselství Grálu (vyd. 1931)
  • Doznívání k Poselství Grálu, svazek I. (vyd. 1934)
  • Odpovědi na otázky (byly otiskovány průběžně v letech 1926–1937 časopisech Gralsblätter (Listy Grálu), Der Ruf (Volání) a Die Stimme (Hlas))
  • Jednotlivé číslované přednášky z cyklu Doznívání k Poselství Grálu vydávané v letech 1934-37

Citáty

  • Kdo se nesnaží, aby slovo Páně také správně pochopil, ten se proviňuje!
  • Udržuj krb svých myšlenek čistý! Založíš tak mír a budeš šťasten!
  • Jen ten, kdo sám se pohybuje, může se duchovně dostati kupředu.
  • Duchovní chléb osvěžuje bezprostředně. Pravda občerstvuje a Světlo oživuje!
  • Cesta k Nejvyššímu otvírá se před každým člověkem! Učenost není branou, která k ní vede!

Odkazy

Poznámky

  1. První sdružení příznivců jeho učení vznikla ve druhé polovině dvacátých let. O. E. Bernhardt se k nim vyjádřil, že je radostně zdraví, ale nemůže je vést ani se účastnit jejich činnosti. Viz Hnutí Grálu. Hnutí Grálu postupně vznikalo již ve 30. letech, v dnešní formě vzniklo po 2. světové válce, tedy až několik let po smrti O. E. Bernhardta.

Reference

  1. VOJTÍŠEK, Zdeněk. Vstanou noví mesiáši. DINGIR online. 31.5.1999, roč. 2., čís. 2., s. 12 - 14. Dostupné online. ISSN 1212-1371
  2. Herbert Vollmann - O životě a působení Abd-ru-shina, Marie a Irmingard na Zemi
  3. Les Appelés à l’époque d'Abdruschin. jetemoigne-hsh.com [online]. [cit. 2009-11-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-09. 
  4. Herbert Vollmann - O životě a působení Abd-ru-shina, Marie a Irmingard na Zemi
  5. Podrobněji v GralsWelt 17/2000, str. 10, Monika Schulze: „Reise in den Orient“. Verlag der Stiftung Gralsbotschaft Stuttgart
  6. GralsWelt 20/2001 str. 14 a dále: Monika Schulze: „In den Händen der Nationalsozialisten“

Externí odkazy