Abrahám Leuthner

Abrahám Leuthner
Narození1639
Vlčtejn
Úmrtí12. ledna 1701 (ve věku 61–62 let)
Praha
Povoláníarchitekt a stavitel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abrahám Leuthner von Grundt (kolem 164012. ledna 1701) byl český barokní stavitel, architekt a autor prvního českého architektonického vzorníku.

Život

Narodil se kolem roku 1640 na panství Pürchenstein u PasovaBavorsku (někdy se jako rodiště uvádí VlčtejnPlzně roku 1639). Zde také vyrůstal v německé rodině, kterou záhy opustil a vydal se jako polír do Čech. Dne 6. listopadu 1665 se stal měšťanem Nového města pražského a brzy poté váženým stavebním podnikatelem. Dosáhl titulu „císařský vrchní stavební mistr v království českém“. Zemřel 12. ledna 1701 v Praze.

Profesní dráha

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi
Ostrov nad Ohří, letohrádek v zámeckém parku

Působil především v západních Čechách, Praze a Bavorsku, pracoval pro šlechtu i církev. Byl žákem Carla Luraga a Francesca Carattiho a stal se prvním českým barokním architektem, který nebyl italského původu.

Ve Valdasích se podílel na stavbě cisterciáckého kláštera Valdsasy, v Mnichově na stavbě kostela sv. Kajetána. Podle vlastního návrhu postavil radnici v Lokti. V blízkém Chebu postavil dominikánský kostel sv. Václava a byl zde pevnostním stavitelem, je také autorem barokního opevnění chebského hradu. Vedle Velkého letohrádku a zámku v Ostrově začal realizovat i přestavbu zámku v Zákupech. Pod vedením Carla Luraga a Francesca Carratiho prováděl stavbu pražského Černínského paláce.

V roce 1677 vyšlo v Praze jeho kompendium o architektuře, zdobené mnoha rytinami. Jednalo se o významný teoretický spis "Grundtliche Darstellung der fünff Seyllen" (Důkladné vyobrazení pěti sloupů), obsahující slohové řády, příklady půdorysů a průčelí paláců a kostelů, portály, kašny apod. Šlo o jakýsi architektonický vzorník, v Česku první svého druhu, který byl hojně používán pozdějšími architekty a staviteli.

Dílo

Zajímavosti

Zaměstnával všech pět bratrů Dientzenhoferů, z nichž prostřední Kryštof Dientzenhofer byl otcem slavného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Příjmení

Existuje více historických podob jeho jména a příjmení Abraháma Leuthnera: Abraham, Avraam, Leitner, Leutner, Leidner, Leittner, Leüthner, Lentner, někdy se psal také s predikátem von Grundt.

Reference


Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Abraham Leuthner from title page of Grundtliche Darstellung (1677).jpg
Little portrait of Abraham Leuthner, from the title page of this 1677 treatise Grundtliche Darstellung, Der Fünff Seüllen wie solche von dem Weitberühmbten Vitruvio Scamozzio und andern Vornehmben Baumeistren Zuesamben getragen und in gewiße Außtheillung verfasset worden …
Fotothek df tg 0005426 Architektur ^ Geometrie ^ Gebäude ^ Ornamentik.jpg
Original image description from the Deutsche Fotothek
Architektur & Geometrie & Gebäude & Ornamentik
Fotothek df tg 0005411 Architektur ^ Geometrie ^ Gebäude ^ Ornamentik ^ Wappen.jpg
Original image description from the Deutsche Fotothek
Architektur & Geometrie & Gebäude & Ornamentik & Wappen
Fotothek df tg 0005424 Architektur ^ Geometrie ^ Gebäude ^ Ornamentik ^ Wappen.jpg
Original image description from the Deutsche Fotothek
Architektur & Geometrie & Gebäude & Ornamentik & Wappen
Stará Boleslav kostel Nanebevzetí PM 6.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi
Fotothek df tg 0005413 Architektur ^ Geometrie ^ Gebäude ^ Ornamentik ^ Wappen.jpg
Original image description from the Deutsche Fotothek
Architektur & Geometrie & Gebäude & Ornamentik & Wappen