Abrantes

Abrantes
Abrantes – znak
znak
Abrantes – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška35 m n. m.
StátPortugalskoPortugalsko Portugalsko
Abrantes
Abrantes
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha714,7 km²
Počet obyvatel39 325 (2011)[1][2]
Hustota zalidnění55 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.cm-abrantes.pt
Telefonní předvolba292
PSČ2200
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abrantes je město ve středním Portugalsku s přibližně 17 000 obyvateli. Leží na pravém břehu řeky Tejo 120 km severovýchodně od Lisabonu a patří k distriktu Santarém. Je střediskem obce s rozlohou 715 km² a přibližně čtyřiceti tisíci obyvateli. Obec tvoří farnosti Abrantes (São Vicente e São João) e Alferrarede, Aldeia do Mato e Souto, Alvega e Concavada, Bemposta, Carvalhal, Fontes, Martinchel, Mouriscas, Pego, Rio de Moinhos, São Facundo e Vale das Mós, São Miguel do Rio Torto e Rossio ao Sul do Tejo a Tramagal.

Název města pochází z latinského Aurantes a je odvozen od rýžování zlata v řece Tejo. Zdejší strategicky položenou pevnost využívali Lusitánové, Římané, Alani a Maurové, ve dvanáctém století ji dobyl Alfons I. Portugalský.[3] Hrad později patřil Řádu svatého Jakuba od meče. V Abrantes často pobýval král Manuel I. Portugalský a narodil se zde jeho syn Ludvík Portugalský. V osmnáctém století premiér Sebastião José de Carvalho e Melo zavedl v regionu Ribatejo pěstování bource morušového a Abrantes se stalo centrem výroby portugalského hedvábí.[4] Roku 1807 dobyl hrad Andoche Junot a získal titul vévody z Abrantes. Dne 1. října 1833 zde Karel Maria Isidor Bourbonský vydal Manifest z Abrantes, kterým vyhlásil nárok na španělskou korunu. V devatenáctém století ztrácela na významu zdejší vojenská posádka a naopak se rozvíjela doprava a obchod, roku 1879 byl postaven most přes Tejo.[5] Město bylo také jedním z center hnutí za svržení monarchie, které vyvrcholilo revolucí v říjnu 1910. V roce 1916 získalo Abrantes městská práva.

Město leží na železniční trati Linha da Beira Baixa a na dálnici A23. Sídlí zde závod automobilky Mitsubishi Motors. Ve farnosti Pego fungovala v letech 1993 až 2021 tepelná elektrárna.[6] Město je známé také četnými zahradami a cukrářskou specialitou Palha de Abrantes, nedaleká přehradní nádrž Castelo do Bode je využívána k rekreaci.

V Abrantes se narodila předsedkyně portugalské vlády Maria de Lourdes Pintasilgová.

Reference

  1. Dostupné online. [cit. 2018-09-19]
  2. Dostupné online. [cit. 2018-09-19]
  3. Center of Portugal Dostupné online
  4. The city of Abrantes. Go Discover Portugal Dostupné online
  5. Abrantes Road Bridge. Structurae Dostupné online
  6. Portugal stops burning coal to produce electricity. Portugal Resident, 22. 11. 2021 Dostupné online

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Pt-abt1.png
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
ABT.png
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Ermida de Santa Ana (Abrantes) 01.jpg
Autor: GualdimG, Licence: CC BY-SA 4.0
Ermida de Santa Ana (Abrantes)