Absolutní monarchie

Slepá mapa světa monarchií podle typu:
      – absolutní monarchie,       – polokonstituční monarchie,       – konstituční monarchie,       – Commonwealth realm (konstituční monarchie v personální unii),       – subnárodní monarchie (tradiční)

Absolutní monarchie (nebo také Absolutistická monarchie) je forma monarchie, ve které panovník přímo disponuje státní mocí a není omezen ústavou nebo parlamentem.[1] Naproti tomu v konstituční monarchii je autorita panovníka vymezena ústavou či parlamentem.[2] Popularita absolutní monarchie zásadně upadla po velké francouzské revoluci, která podnítila teorie o vládě založené na svrchovanosti lidu.

Charakteristika

Panovník je „legibus absolutus“ (latinsky „zákonu nadřazen“),[zdroj?!] což znamená, že zákonům, které sám vydává, nepodléhá. Zřejmě nejproslulejším příkladem nároku na absolutní vládu monarchy je „Král SlunceLudvík XIV., jehož chápání sebe sama podle výroku „L'état, c'est moi“ (česky „Stát jsem já“) se dá chápat přímo jako prototyp tohoto uspořádání (viz absolutismus).

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Absolute monarchy na anglické Wikipedii.

  1. Nathanial Harris. Systems of Government Monarchy. [s.l.]: Evans Brothers, 2009. Dostupné online. ISBN 978-0-237-53932-0. S. 10. 
  2. Jerome Blum et al., The European World (1970) 1:267-68

Související články

Média použitá na této stránce

World Monarchies.svg
Autor: Eddo, Licence: CC BY-SA 3.0
English (en): Map of the current sovereign monarchs in the World
 
Absolute Monarchy
 
Semi-constitutional Monarchy
 
Constitutional Monarchy
 
Commonwealth Realm
 
Sub-state Monarchy