Abstract (hudební skupina)
Abstract | |
---|---|
Skupinová fotografie členů banskobystrické instrumentálně-metalové skupiny Abstract z roku 2015. Na fotografii jsou zachyceni členové skupiny Abstract v tomhle pořadí zleva: Peter Lengsfeld (kytara), Matej Húšťava (sólová kytara), Juraj Drugda (bicí) a Tomáš "Julo" Balon (basová kytara). | |
Základní informace | |
Původ | Slovensko, Banská Bystrica |
Žánry | instrumentální metal, dark metal, experimentální metal, progressive metal, atmosférický metal |
Aktivní roky | 1995–současnost |
Vydavatelé | Élysion Music, DawnartRecords, Feedback Production, Pařát magazine |
Web | abstractband.eu |
Současní členové | |
Peter "Lego" Lengsfeld Matej Húšťava Tomáš "Julo" Balon Juraj Drugda | |
Dřívější členové | |
Ľudo Balogh Peter Gáblik Martin "Sloso" Slosiarik Matej "Freedom" Sloboda Alek "Werner" Petrov Miloš "Milosh" Fábry Pavol Gáblik | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Abstract je slovenská instrumentální metalová, některé zdroje uvádějí i atmospheric dark metal anebo atmospheric/experimental progressive metalová[1] hudební skupina, kterou založili její dva členové Peter "Lego" Lengsfeld a Pavol Gáblik v roce 1995 v Banské Bystrici. V průběhu let skupina Abstract odehrála spoustu koncertů nejen na Slovensku, ale i v sousedních zemích a vystupovala také s populárními metalovými skupinami jako jsou Ancient, Apocalyptica, Amorphis, Darkside, Sweet Noise, Másfél, Agathodaimon. Dále účinkovala i na různých hudebních festivalech (např. Brutal Assault) společně se skupinami Kataklysm, Malevolent Creation a jiné. V roce 2015 oslavila skupina Abstract své dvacetileté působení na hudební scéně dvojdenním koncertem, který se uskutečnil 20. a 21. 11. 2015 v Banské Bystrici[2][3][4]. Skupina Abstract dosud nahrála 4 dema a 3 studiová alba. V současnosti se skupina Abstract věnuje prezentaci svého zatím posledního alba s názvem Lightheory,přípravě nového materiálu a plánování budoucích koncertů. .
Historie
Skupina Abstract vznikla v roce 1995 jako nápad Petra "Lega" Lengsfelda a Pala Gáblika založit metalovou instrumentální skupinu. V té době se jednalo o zcela něco nového a neznámého ve slovenském hudebním undergroundu. V roce 1996 skupina Abstract nahrála svoje první demo s názvem Instrumental Emotions, které patřilo vůbec k jedním z prvních instrumentálních hudebních nahrávek ve slovenském undegroundu. Demo bylo nahráno třemi původními členy skupiny Abstract, Petrem "Legem" Lengsfeldem (doprovodní kytara), Palem Gáblikem (sólová kytara), Ľudom Balogem (bicí).
V roce 1998 skupina nahrála své druhé čistě instrumentální demo s názvem Aestuum II.(MCMXCVIII) již v nové pětičlenné sestavě: Peter "Lego" Lengseld (doprovodní kytara), Palo Gáblik (sólová kytara), Tomáš "Julo" Balon (basová kytara), Miloš "Milosh" Fábry (klávesy) a Ľudo Balog (bicí). Demo album Aestuum II.(MCMXCVIII) získalo pozitivní hodnocení u hudebních recenzentů a zaznamenalo také pozitivní ohlas u fandů skupiny Abstract. Po jeho vydání získala skupina stabilní místo na metalové scéně na Slovensku, v České republice a postupně i v zahraničí. V tomto roce také dochází ke změně na postu bubeníka skupiny a odcházejícího Ľuda Baloga střídá Peter Gáblik. Skupina Abstract se také prezentuje v médiích a na koncertech v regionu střední a západní Evropy a společně se skupinami Locomotive (Česko) a Sweet Noise (Polsko) absolvuje své první turné po Slovensku a České republice. V letech 1999–2000 skupina účinkuje na rozličných letních festivalech jako je například: Gemer Rock Fest, kde skupiny Abstract hrála před skupinami jako Amorphis (Finsko), anebo death-doomovými Darkside (Rakousko).
V roce 2000 skupina Abstract nahrála svoje třetí a poslední demo album s názvem Fragmenthea ve studiu Studio Exponent (Hlohovec) v pětičlenné sestavě skupiny: Peter "Lego" Lengsfeld (doprovodní kytara), Pavol Gáblik (sólová kytara), Tomáš "Julo" Balon (basová kytara), Miloš "Milosh" Fábry (klávesy) a Peter Gáblik (bicí), který nahradil na postě bubeníka Ľuda Baloga. Album obsahovalo 10 skladeb pojatých opět v duchu čisto atmosférického instrumentálního metalu, které již byly oproti předcházejícím dvěma demo albům nahrané na CD nosiči. Původně se album mělo stát prvním oficiálním albem skupiny, ale i navzdory uzavřené smlouvě bylo nakonec CD vydáno jen v malém počtu přibližně 200 kusů, a to v limitované edici jako promo pro média a fanoušky. Navzdory tomu však byli ohlasy veřejnosti a médií pozitivní a Abstract si tak posilnil svoji pozici v slovenském i českém undergroundu. V tomhle období skupina Abstract odehrála množství koncertů, mezi které zapadá i zatím nejvýznamnější koncert její kariéry, který se uskutečnil 11. července 2001 na banskobystrickém amfiteátru - kde skupina Abstract hrála spolu s maďarskou alternativně progresivně instrumentální skupinou Másfél a před finskou skupinou Apocalyptica.
V následujícím období se skupina věnovala propagaci své hudby a koncertům - například s black-metalovou skupinou Agathodaimon (Německo), anebo progresivně death black laděnými Neglected Fields (Lotyšsko). V roce 2002 na podnět malého vydavatelství FeedBack prod. skupina vydává svoje první oficiální mini CD Symmetry a odehraje množství dalších koncertů hlavně na území Slovenské a České republiky a zúčastní se v roce 2003 festivalu "Brutal Assault" v České republice spolu se skupinami: Kataklysm, Malevolent Creation, Novembre, Hollenthon. Na podzim roku 2004 skupina Abstract podepsala smlouvu s vydavatelstvím Dawnart Records na vydání nového alba Fragmenthea, ke kterému skupina připravila i svůj první videoklip ke skladbě Men of Knowledge. Před vydáním alba se skupina zúčastnila turné Dawn of Spring spolu se skupinami Adultery a Return to Innocence. Turné zahrnovalo 12 koncertů v České republice, na Slovensku a v Polsku. Na jaře roku 2005 se skupina Abstract ve spolupráci s českými Adultery a polskými Deformed zúčastnila opět druhé části turné Dawn Spring II, které zahrnovalo 14 koncertů v České republice a na Slovensku. V průběhu tohoto turné hrála skupina Abstract 3krát před norsko-italskou skupinou Ancient a v létě 2005 se skupina opět objevila na festivalu Brutal Assault.
Na přelomu let 2006–2007 skupina strávila čas skládáním nového materiálu. V září 2006 přišla skupina Abstract do popradského studia MF Studio, aby zde nahrála album The Pantomime In Neosolium. Na začátku roku 2007 byla dokončena nahrávka a skupina začala hledat nového vydavatele. V březnu 2007 se Abstract zúčastnil turné Dawn of Spring Tour IV, spolu se skupinami Apocryphal (Bělorusko) a Adultery. Turné zahrnovalo koncerty v zemích střední a východní Evropy: Bělorusko, Ukrajina, Slovensko a Česká republika. Po turné odchází ze skupiny Miloš "Milosh" Fábry a střídá ho Matej „Freedom“ Sloboda, se kterým na počátku dubna skupina Abstract odehrála 3 koncerty v České republice spolu se skupinou Dementor.
V září 2007 skupina vyráží opět na turné, tentokrát spolu se skupinami Dementor a Apocryphal a to na 8 koncertů po Rusku. V rámci tohohle turné Abstract navštívil města Rjazaň, Kursk, Penza, Stavropol, Soči, Rostov na Donu a Krasnodar. Po návratu z turné skupina podepisuje smlouvu s vydavatelstvím Elysion music a konečně vydává svůj druhý studiový album The Pantomime In Neosolium. Koncem roku 2007 pak skupina Abstract natočí i svůj druhý videoklip k písni Niarain, který režíroval Rastislav Škrinár.
Na jaře roku 2009 se skupina zúčastnila slovenského turné Inquisition on the road tour se skupinami Pyopoesy, Hecate, Pathology Stench a Brainscan. Tohle turné zahrnulo města Banská Bystrica, Košice, Strážske, Poprad, Bratislava a Nitra.
V roce 2009 po 10 letech opouští skupinu Abstract její dlouholetý člen bubeník Peter Gáblik a novým členem skupiny se stává bubeník Martin "SLOSO" Slosiarik, který předtím hrával ve zvolenské death metalové skupině s názvem Disaster.
V roce 2011 se skupina Abstract rozhodla ukončit spolupráci s Martinem "Sloso" Slosiarikem a na jeho místo nastupuje bubeník Alexander "Werner" Petrov, (působící mimochodem i ve skupinách Pyopoesy a A.B.B.A). Tato výměna na bubenickém postě byla jedním z mnoha kroků, které musela skupina Abstract udělat, aby byla schopna kvalitního a bezproblémového fungování.[5]
Na podzim roku 2012 se ale musela skupina Abstract rozloučit kvůli přetrvávajícím zdravotním potížím i s bubeníkem Alexandrem " Werner" Petrovem a na jeho místo nastoupil už v pořadí pátý bubeník ve skupině Juraj Drugda, který se tvořivě podílel i na dalším albu skupiny s názvem Lighteory[6]. V roce 2014 skupina Abstract konečně dokončila práci na svém nejnovějším albu Lightheory, které pak bylo vydáno jako příloha k časopisu Pařát (číslo 59/ročník 15) 6. srpna 2014. Svůj zatím poslední album pak skupina představila široké veřejnosti v rámci mezinárodního turné Lightheory tour 2014.[7] V průběhu turné odehrála skupina Abstract společně se skupinami: Angerseed, Nigromantia, Return to Innocence, Reconcern, Insolitvs, Peacock ball, Rászochy a Dementor koncerty v krajinách střední Evropy: České republice, Chorvatsku, Slovensku a Maďarsku.[8][9][10] V roce 2015 dochází opět k změně v složení skupiny Abstract. Počátkem března ji z osobních důvodů po bezmála 20 letech působení opustil jeden z její zakládajících členů, lead kytarista Pavol Gáblik.[5][11][12] Na uvolněné místo kytaristu přichází do skupiny Matej Húšťava (působící předtím ve skupině Proscribed), který se skupinou Abstract odehrál již její nejbližší koncert, který se uskutečnil 2. dubna 2015 v Bratislavě, kde na koncertu společně se skupinou Abstract vystoupily i skupiny Negură Bunget, Northern Plague a Grimegod.[13] V průběhu léta 2015 skupina Abstract vystoupila na hudebních festivalech Urpín fest 2015 v Banské Bystrici[14], Shipyard Fest 2015 v Benátkách nad Jizerou[15] a na hudebním festivalu Metal Crowd festival v běloruském městě Rechitsa.[16][17] Jedenáctého srpna 2015 skupina oficiálně představila veřejnosti svůj v poradí třetí videoklip ke skladbě "Silhouettes" z alba Lightheory, který připravovala od začátku roku 2015. Videoklip režíroval Maťo "Kovis" Kováč a obsahově se týkal vážného tématu vojnových konfliktů v současnosti.[18] Na podzim roku 2015 ještě skupina Abstract absolvovala společně s lotyšskou skupinou Neglected Fields své koncertní mini turné po Slovenské republice a 1. října 2015 oficiálně uveřejňuje svůj v poradí čtvrtý videoklip ke skladbě Fluorescent tube part 1. z alba Lightheory, který režíroval Mino Mosses.[19] V listopadu 2015 skupina Abstract ve velkém stylu oslavila své 20leté působení na hudební scéně dvoudenním koncertem, který se uskutečnil 20. a 21. 11. 2015 v Banské Bystrici v Rock Clube Tartaros, kde společně se skupinou Abstract vystoupily i skupiny Dementor, Gazdasgrind, Midnight Scream, Dead Garden, Hecate, Return to Innocence, Sinners Moon a Reconcern.[2][3][4] Závěrem roku 2015 stihla ještě skupina vystoupit na koncerte Hot Hellish Night 2015 v rakouském městě Mürzzuschlag.[20]
V současnosti se skupina Abstract věnuje prezentaci svého zatím posledního alba Lightheory, přípravě nového materiálu a plánování budoucích koncertů.
Styl
Styl Abstractu se pohybuje někde mezi progresivní, avantgardní, atmosférickou a temnou metalovou hudbou a obsahuje taky další metalové styly jako gothic, black, doom, industrial metal spolu s dramatičností, ale i melancholií. Skupina bere inspiraci z různých elementů lidského bytí v minulosti, přítomnosti a budoucnosti, a to je základním rysem toho, co se jmenuje Abstract.[6]
Sestava
- Peter Lengsfeld – kytara (1995–současnost)
- Matej Húšťava – sólová kytara (2015–současnost)
- Tomáš "Julo" Balon – basová kytara (1998–současnost)
- Juraj Drugda – bicí (2012–současnost)
Dřívější členové
- Ľudo Balog – bicí (1996 – 1999)
- Peter Gáblik – bicí (1999 – 2009)
- Martin "Sloso" Slosiarik – bicí (2009 – 2011)
- Miloš Fábry – klávesy (1998 – 2007)
- Matej "Freedom" Sloboda – klávesy (2007 – 2012)
- Alek "Werner" Petrov – bicí (2011 – 2012)
- Palo Gáblik – sólová kytara (1995–2015)
Diskografie
- Instrumental Emotions – 1996 (demo MC), (WR-6)
- Aestuum II. (MCMXCVIII) – 1998 (demo MC), (Red Green)
- Fragmenthea – 2000 (demo CD), (Studio Exponent)
- Symmetry – 2002 (MCD), (Feedback Production)
- Fragmenthea – 2005 (CD), (Dawnart Records)
- The Pantomime In Neosolium – 2008 (CD), (Élysion Music)
- Lightheory – 2014 (CD), (Pařát Magazine)[21]
Kompilace
- BRUTAL ASSAULT "Open Air Vol. 8" – 2003 (CD), (Shindy Productions, Brutal Assault)
- BRUTAL ASSAULT "Open Air Vol. 10" – 2005 (CD), (Shindy Productions, Brutal Assault)
- Tartaros vol. 1 – 2009 (CD), (Tartaros,Pařát)
Videoklipy
- „Men Of Knowledge“[1] - z roku 2005 ke skladbě Men Of Knowledge z alba Fragmenthea
- „Niarain“[2] - z roku 2007 ke skladbě Niarain z alba The Pantomime In Neosolium
- „Silhouttes“[3] - z roku 2015 ke skladbě Silhouttes z alba Lightheory
- „Fluorescent tube part 1.“[4] - z roku 2015 ke skladbě Fluorescent tube part 1. z alba Lightheory
Fotografie
- Skupinová fotografie původních členů banskobystrické instrumentálně-metalové skupiny Abstract z roku 1996.
- Skupinová fotografie členů banskobystrické instrumentálně-metalové skupiny Abstract z roku 2000.
- Skupinová fotografie členů banskobystrické instrumentálně-metalové skupiny Abstract z roku 2005.
- Skupinová fotografie členů banskobystrické instrumentálně-metalové skupiny Abstract z roku 2012. Na fotografii jsou zachyceni členové skupiny Abstract v tomhle pořadí: zleva stojící Pavol Gáblik (sólová kytara), uprostřed Peter Lengsfeld (kytara) a vpravo stojící Tomáš "Julo" Balon (basová kytara). Autorem fotografie z roku 2012 je fotograf Sachtikus©2012.
- Skupinová fotografie současných členů banskobystrické instrumentálně-metalové skupiny Abstract. Na fotografii jsou zachyceni členové skupiny Abstract v tomhle pořadí: zleva stojící Matej Húšťava (sólová kytara), uprostřed Peter Lengsfeld (kytara), v pozadí Juraj Drugda (bicí) a vpravo stojící Tomáš "Julo" Balon (basová kytara). Autorem fotografie z roku 2015 je banskobystrický fotograf Marek Odaloš.
- Původní návrh loga metalově-instrumentální skupiny Abstract z roku 1996 - graficky stylizovaný název skupiny. Tohle logo bylo použito na prvních dvou demo albech skupiny Abstract, Instrumental Emotions a Aestuum II. (MCMXCVIII).
- Fotografie celkového obalu prvního demo alba skupiny Abstract z roku 1996 s názvem Instrumental Emotions.
- Aktuální grafické logo a symbol skupiny Abstract. Logo pro skupinu vytvořil Lukáš Lancko z grafického studia Isisdesignstudio v roce 2014 jako součást grafického řešení bookletu a prezentace nového alba skupiny s názvem Lightheory.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Abstract na slovenské Wikipedii.
- ↑ http://www.metal-archives.com/bands/Abstract/21123 a http://hardmusicbase.cz/index.php?stranka=vypis_d&skupina=2087
- ↑ a b http://www.valhalla.sk/?p=8322
- ↑ a b Archivovaná kopie. www.priekopnik.sk [online]. [cit. 2016-01-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-02-07.
- ↑ a b Archivovaná kopie. www.hellmagazine.eu [online]. [cit. 2016-01-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-01-11.
- ↑ a b http://bandzone.cz/abstract?at=news&np=2
- ↑ a b Archivovaná kopie. abstractband.eu [online]. [cit. 2013-07-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-20.
- ↑ http://www.metalmania-magazin.eu/2014/10/10/abstract-lightheory/
- ↑ http://rumzine.com/abstract-palba-divokych-blesku
- ↑ Archivovaná kopie. www.paratmagazine.com [online]. [cit. 2016-01-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-04.
- ↑ http://www.metalmania-magazin.eu/2014/09/26/lightheory-tour-2014-nigromantia-return-to-innocence-angerseed-abstract-live-club-humenne/
- ↑ http://www.abstractband.eu/home.html
- ↑ http://www.valhalla.sk/?p=8074
- ↑ http://www.metalexpress.sk/2015/02/koncert-negura-bunget-grimegod-abstract-northern-plague-2-april-2015-u-ocka-bratislava/
- ↑ http://www.valhalla.sk/?p=5909
- ↑ http://hardmusicbase.cz/index.php?stranka=akce_vypis&id=2783
- ↑ Archivovaná kopie. heyevent.com [online]. [cit. 2016-01-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-02-02.
- ↑ Archivovaná kopie. belkraj.by [online]. [cit. 2016-01-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-10-17.
- ↑ http://bandzone.cz/abstract/video/41734-abstract-silhouettes-official-video.html
- ↑ http://www.metalexpress.sk/2015/10/abstract-ma-novy-videoklip-k-piesni-fluorescent-tube-part-1/
- ↑ Archivovaná kopie. www.jugendkulturhot.at [online]. [cit. 14-01-2016]. Dostupné v archivu pořízeném dne 08-02-2016.
- ↑ http://abstractband.eu/sk_diskografia.html Archivováno 20. 10. 2014 na Wayback Machine. ,http://www.metal-archives.com/bands/Abstract/21123
Rozhovory a recenze
- http://old.rumzine.com/numero1/rozhovor/abstract.htm - rozhovor s Petrem "Legem" Lengsfeldem o skupině Abstract
- http://www.bystricoviny.sk/spravy/rozhovor-abstract-oslavil-15-vyrocie-svojho-zalozenia/ - rozhovor udělaný při 15. výročí založení skupiny Abstract
- http://old.rumzine.com/numero15/abstract.htm
- https://web.archive.org/web/20170509054954/http://whiplashmag.net/index.php?id=3&subid=1&roz=126 - rozhovor pro whiplash rockový magazín
Externí odkazy
- abstractband.eu - oficiální stránka skupiny Abstract
- metal-archives.com
- hardmusicbase.cz
- bandzone.cz/abstract
- Abstract na YouTube
Média použitá na této stránce
Autor: Copyright © 2013 ABSTRACT, Licence: CC BY-SA 3.0
Skupinová fotografie členů banskobystrické instrumentálně-metalové skupiny Abstract z roku 2000. V pořadí zleva doprava stojí: Tomáš "Julo" Balon (basová kytara), Miloš Fábry (klávesy), Peter Lengsfeld (akustická kytara), Pavol Gáblik (sólová akustická kytara) a Peter Gáblik (bicí). V tomhle zložení kapela nahrála v roce 2000 i svůj celkově poslední třetí demo album Fragmenthea.
Autor: Belfi, Licence: CC BY-SA 3.0
Skupinová fotografie členů banskobystrické instrumentálně-metalové skupiny Abstract z roku 2015. Na fotografii jsou zachyceni členové skupiny Abstract v tomhle pořadí zleva: Peter Lengsfeld (kytara), Matej Húšťava (sólová kytara), Juraj Drugda (bicí) a Tomáš "Julo" Balon (basová kytara).
Autor: Sachtikus©2012, Licence: CC BY-SA 3.0
Skupinová fotografie členů banskobystrické instrumentálně-metalové skupiny Abstract z roku 2012. Na fotografii jsou zachyceni členové skupiny Abstract v tomhle pořadí: zleva stojící Pavol Gáblik (sólová kytara), uprostřed Peter Lengsfeld (kytara) a vpravo stojící Tomáš "Julo" Balon (basová kytara). Autorem fotografie z roku 2012 je fotograf Sachtikus©2012.
Autor: Copyright © 2013 ABSTRACT, Licence: CC BY-SA 3.0
Skupinová fotografie původních členů banskobystrické instrumentálně-metalové kapely Abstract z roku 1996. Zleva stojící Ľudo Balogh (bicí), uprostřed Pavol Gáblik (sólová a akustická kytara) a vpravo stojící Peter Lengsfeld (doprovodní a akustická kytara). V tomhle složení kapela nahrála v roce 1996 svůj první demo album s názvem Instrumental Emotions.
Autor: Copyright © 2013 ABSTRACT, Licence: CC BY-SA 3.0
Fotografie celkového obalu prvního demo alba skupiny Abstract z roku 1996 s názvem Instrumental Emotions.
Autor: Belfi, Licence: CC BY-SA 3.0
Aktuální grafické logo a symbol skupiny Abstract. Logo pro skupinu vytvořil Lukáš Lancko z grafického studia Isisdesignstudio v roce 2014 jako součást grafického řešení bookletu a prezentace nového alba skupiny s názvem Lightheory.
Autor: Belfi, Licence: CC BY-SA 3.0
Skupinová fotografie současných členů banskobystrické instrumentálně-metalové skupiny Abstract. Na fotografii jsou zachyceni členové skupiny Abstract v tomhle pořadí: zleva stojící Matej Húšťava (sólová kytara), uprostřed Peter Lengsfeld (kytara), v pozadí Juraj Drugda (bicí) a vpravo stojící Tomáš "Julo" Balon (basová kytara). Autorem fotografie z roku 2015 je banskobystrický fotograf Marek Odaloš.
Autor: Copyright © 2013 ABSTRACT, Licence: CC BY-SA 3.0
Skupinová fotografie členů banskobystrické instrumentálně-metalové skupiny Abstract z roku 2005. V pozadí zleva doprava stojí: Pavol Gáblik (sólová akustická kytara), Tomáš "Julo" Balon (basová kytara) a Peter Gáblik (bicí). V popředí zleva Peter Lengsfeld (akustická kytara) a Miloš Fábry (klávesy). Fotografie vznikla v lednu 2005 v průběhu natáčení bonusového videoklipu ke skladbě "Men Of Knowledge“ na první studiový album kapely Fragmenthea.
Autor: Belfi, Licence: CC BY-SA 3.0
Původní návrh loga metalově-instrumentální skupiny Abstract z roku 1996 - graficky stylizovaný název skupiny. Tohle logo bylo použito na prvních dvou demo albech skupiny Abstract, Instrumental Emotions a Aestuum II. (MCMXCVIII).