Achaimenovská říše

Související informace naleznete také v článku Achaimenovci.
Říše
 𐎧𐏁𐏂
Chšassa (staropersky)
550330 př. n. l.
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Rozloha Achaimenovské říše za vlády Dareia I. (522486 př. n. l.)
Babylón (ústřední),
Pasargady, Ekbatana, Súsy, Persepolis (ceremoniální)
rozloha:
5 500 000 km² (500 př. n. l.)
obyvatelstvo
počet obyvatel:
cca 17–35 milionů (500 př. n. l.)
staroperština (úřední), aramejština (úřední), akkadština, médština, řečtina, elamština, egyptština, gandhárský prákrt, různé místní
zoroastriánské (státní), babylonské, egyptské, védské, řecké, judaistické, různé místní
státní útvar
daric, siglos
státní útvary a území
předcházející:
Médská říšeMédská říše
Novobabylonská říšeNovobabylonská říše
Elamská říšeElamská říše
FénicieFénicie
LýdieLýdie
Egypt (26. dynastie)Egypt (26. dynastie)
GandháraGandhára
SogdianaSogdiana
MassagetovéMassagetové
následující:
Makedonská říšeMakedonská říše
Egypt (28. dynastie)Egypt (28. dynastie)
Arménské královstvíArménské království
Kavkazská AlbánieKavkazská Albánie

Achaimenovská říše neboli Perská říše (případně První Perská říše pro odlišení od Novoperské) jsou historické názvy pro říši (sami Achaimenovci ji žádný název nedali) vytvořené výboji Kýra Velikého (559530 př. n. l.) a jeho syna Kambýsa (530522), která je tradičně považována za stát, který završuje rané období vývoje politické organizace na Předním východě. Na místě médské, lýdské, babylónské a egyptské říše se objevil jeden mocný celek, slučující v sobě řadu odlišných tradic, etnických jednotek, náboženských zvyklostí. V roce 486, když umíral třetí achaimenovský panovník Dareios I., náležela k říši část Balkánu a Střední Asie, celá Malá Asie, Sýrie, Palestina, Egypt a Mezopotámie a konečně íránské kraje až k hranicím Indie. Tento rozlehlý stát byl od sklonku 6. století rozdělen na územní jednotky spravované místodržiteli (tzv. satrapy), kteří si vydržovali vlastní dvůr a byli odpovědni pouze králi. Na některých místech ponechali Peršané moc v rukou lokálních dynastií, takže o jednotě správy nemůže být ani řeči.

Ruiny Persepole

Říše neměla jediné hlavní město, i když Persepolis založená Dareiem I. plnila funkci jakéhosi administrativního centra monarchie. Značný význam si i nadále podržely Súsy (bývalé hlavní město Elamu), Pasargady (jejichž obvod vytyčil Kýros Veliký), Ekbatana (bývalé hlavní město médské říše) i starý Babylón. Jako řeč úřadů a správy se prosadila aramejština, nápisy na budovách a skalních stěnách bývaly psány staropersky, akkadsky a elamsky. Elamština však od poloviny 5. století z epigrafických památek mizí.

Mince, které podle lýdského vzoru zavedl již Dareios I., sloužily k placení řeckých žoldnéřů a korumpování čelných představitelů řeckých městských států, s nimiž byla říše od devadesátých let 5. století prakticky neustále ve válečném stavu. Razily se jak mince zlaté (tzv. dareiky), tak stříbrné (nazývané Řeky „sigloi“). Perská armáda byla značně heterogenním tělesem, jehož mobilizace v případě války trvala velmi dlouhou dobu – často i několik let. Sloužily v ní všechny národy obývající říši, podle toho, v jakém druhu zbraní vynikaly (Féničané byli např. vyhlášenými námořníky). Jádro vojska tvořilo 10 000 urozených bojovníků, kteří byli v dobách války neustále doplňováni o nováčky, takže jejich počet zůstával konstantní (odtud název nesmrtelní). Kromě toho existovala i tradiční pěchota, jízda na koních, jízda na velbloudech a válečné vozy. Počet perského vojska lze jen stěží odhadnout, jistě však nedosahoval milionových čísel, jak tvrdí ve svých spisech Hérodotos a Ktésias.

Rozsah Perské říše kolem roku 490 př. n. l.

Na regionální úrovni ponechával stát svým poddaným značnou autonomii a dokonce podporoval místní náboženské kulty. To se však mohlo změnit, pokud v dané oblasti došlo k nepokojům či vzpouře proti centrální vládě – v takovém případě bývala zpravidla zničena i lokální kultovní místa. O hloubce náboženského cítění achaimenovských vladařů lze jen spekulovat, odvolávky na Ahuramazdu a „jiné bohy“ pouze naznačují, že jejich mazdaismus byl spíše polyteistického rázu.

Regionální elity neměly uzavřen přístup k nejvyšším úřadům, na rozdíl od pozdějších římských zvyklostí však nebyl vzestup „provinciálů“ běžným jevem, podporovaným shora. Většina satrapů i vrcholných hodnostářů říše pocházela po celou dobu trvání monarchie z řad perské šlechty.

Až do vzniku makedonské velmoci za Filipa II. (359336 př. n. l.) a jeho syna Alexandra neměl perský stát v Evropě a v Asii výraznější konkurenci a ani občasné odpadnutí některých provincií či dlouholetá válka s Řeky ho vážně neohrožovaly. Teze o „kolosu na hliněných nohou“, který od smrti Dareia I. procházel neustálým úpadkem, je dnes považována za zcela mylnou. Achaimenovská říše byla životaschopným celkem, státem, který profitoval ze své rozlehlosti (dálkový obchod) a jenž ponechával svým obyvatelům dosavadní víru i lokální zvyklosti. Ani sociální mobilita nebyla v jeho rámci zcela vyloučena, i když nebyla běžná. Pokud jde o formálně neomezenou moc krále králů, často pranýřovanou jako tyranie či despocie, ta rozhodně nebránila rozkvětu perského státu. Ostatně pozdější makedonští vládci ji v plném rozsahu převzali a dále rozvinuli.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Achaemenid Falcon.svg
Golden Achaemenid Falcon.
No flag.svg
No official flag.
Double crown.svg
Autor: Jeff Dahl, Licence: CC BY-SA 4.0
The double crown symbolizing dominion over upper and lower Egypt.
Standard of Cyrus the Great.svg
Standard of Cyrus the Great, founder of the Persian Achaemenid Empire. Called the: Derafsh-e Shahbaz-e-Talayi or the Golden Falcon (Persian: درفش شاه‌باز طلایی).
  • The standard is described by Xenophon of Athens in Cyropaedia (Book VII, C.1) as: "...and the word went down the lines, "Eyes on the standard and steady marching!". The standard was a golden eagle, with outspread wings, borne aloft on a long spear-shaft, and to this day such is the standard of the Persian king." (however here he is describing Artaxerxes II's standard at Cunaxa).
Artaxiad coat of arms by PeopleOfAr.svg
Autor: Freeanthony, Licence: CC BY-SA 4.0
Reconstructed flag/coat of arms of the royal Armenian Artaxiad dynasty.

Author: PeopleOfAr Date published: 01-30-2017

further info: http://www.peopleofar.com/2017/01/30/reconstructing-artaxiad-flag/
Shamash-sun-symbol (3 rays).svg
Autor: AnonMoos
modified by FOX 52, Licence: CC BY-SA 4.0
A slightly schematized/simplified version of one form of the ancient symbol of the Mesopotamian sun-god Shamash, with alternate pointy and wavy rays. According to Gods, Demons, and Symbols of Ancient Mesopotamia: An Illustrated Dictionary by Jeremy Black and Anthony Green (1992, ISBN 0-292-70794-0), p. 168, it occurs "from the Akkadian down to the Neo-Babylonian period", and "The Akkadian names of the symbol were šamšatu and niphu. It was often represented on a pole as a standard."
Flag of Mihranids.svg
Autor: Macesito, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of the Mihranid people
Achaemenid Empire 500 BC.png
Autor: Cattette, Licence: CC BY 4.0
A map of the Achaemenid Empire around 500 BC featuring ancient regions, settlements and Satrapies.

This map assembles information from the Historischer Schul-Atlas zur alten, mittleren und neueren Geschichte by Heinrich Kiepert and Carl Wolff from 1879 as accessed from GEI Digital, the 1923 edition of Historical Atlas by William R. Shepherd as accessed from the Perry-Castañeda Library's online map collection and Livius.org's article on the Satrapies of the Achaemenid Empire according to Herodotus.

The graphics were assembled in QGIS and processed in Adobe Illustrator. Made with Natural Earth coastal, river and lake data. All data is projected in the Lambert azimuthal equal-area projection.
Perská-říše-490přKr.png
(c) Dodo na projektu Wikipedie v jazyce čeština, CC BY-SA 3.0
Rozsah perské říše kolem roku 490 př. Kr.
Vergina Sun WIPO.svg
Autor: ‍Philly boy92, Licence: CC BY-SA 3.0
The Vergina Sun, one of the three varieties that Greece filed as a national symbol at the World Intellectual Property Organization.
Persepolis 2.jpg
Autor: GerardM na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY-SA 3.0
my own picture better resolution