Ad tuendam fidem

Ad tuendam fidem (česky K ochraně víry) je apoštolský list papeže Jana Pavla II. vydaný jako motu proprio 18. května 1998.[1]

List

Apoštolský list pozměňuje Kodex kánonů východních církví (CCEO) a Kodex kanonického práva (CIC) upřesněním formy vyznání víry skládaného služebníky církve před nástupem do úřadu.[1]

Komentář

Kongregace pro nauku víry připojila k zveřejněnému dokumentu doktrinální komentář, který objasňuje dva stupně (kategorie) učení církve z hlediska autority. Nejvyšší stupeň má to učení, které bylo slavnostně vyhlášeno jako zjevené Bohem. Tento stupeň věřící přijímá „božskou vírou“ (latinsky fide divina), tj. věří Bohu. Druhým stupněm je učení, jež má stejnou neomylnost, není však přímým Božím zjevením, nýbrž je se zjevením neoddělitelně spojeno dějinnou souvislostí nebo logicky. Toto učení může, avšak nemusí být církví výslovně vyhlášeno jako definitivní. Tato druhá kategorie vyžaduje „oddanou podřízenost vůle a rozumu“ (lat. obsequium religiosum voluntatis et intellectus).

Druhý stupeň tedy vyzývá k pevnému a definitivnímu souhlasu, zatímco první stupeň k božské víře.

Kongregace v doktrinálním komentáři podává několik příkladů učení první kategorie, zahrnující články Kréda, učení o svátostné povaze eucharistie a o těžké nemorálnosti přímého a dobrovolného zabiti nevinného člověka. Druhá kategorie obsahuje učení o takových otázkách jako je nedovolenost eutanazie, prostituce a smilstva, o tzv. „facta dogmatica“, jako je například kanonizace svatých, nebo o prohlášení neplatnosti anglikánských svěcení.[2]

Jako významný případ druhé kategorie pravd je uváděna nauka, že (katolická) církev nemá oprávnění udílet kněžské svěcení ženám; Jan Pavel II. v apoštolské konstituci Ordinatio sacerdotalis z r. 1994 tuto nauku výslovně nedefinoval jako Bohem zjevenou, přesto je definitivní a může být v budoucnu definována jako Bohem zjevená.[3]

Související články

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ad tuendam fidem na anglické Wikipedii.

  1. a b Jan Pavel II., Ad tuendam fidem (anglicky)
  2. srov. papežská bula Apostolicae curae
  3. Doktrinální komentář Kongregace pro nauku víry, čl. 11 (anglický překlad viz na https://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/documents/rc_con_cfaith_doc_1998_professio-fidei_en.html

Literatura

  • JAN PAVEL II. Apoštolský list daný motu proprio AD TUENDAM FIDEM, kterým se doplňují některé normy do Kodexu kanonického práva a do Kodexu kánonů východních církví.. [s.l.]: [s.n.], 1998. Dostupné online.  Archivováno 11. 2. 2021 na Wayback Machine.
  • Ad tuendam fidem – ohlasy. Teologické texty. Roč. 1998, čís. 5, s. 174. Dostupné online [cit. 2020-11-20]. ISSN 0862-6944. 
  • DULLES, Avery. Catholic Doctrine: Between Revelation and Theology. Proceedings of the Catholic Theological Society of America. 2013, čís. 54, s. 83–91. (angličtina) 
  • NĚMEC, Damián. K motu proprio Ad tuendam fidem. Teologické texty. Roč. 1998, čís. 4, s. 132–134. Dostupné online [cit. 2020-11-20]. ISSN 0862-6944. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

JohannesPaul2-portrait.jpg
Pope John Paul II on 12 August 1993 in Denver (Colorado)
John paul 2 coa.svg
Autor: Magul, Licence: CC BY-SA 3.0

DETAILED (MULTILINGUAL) DESCRIPTION AT THE HOLY SEE WEBSITE: Coat of Arms of His Holiness John Paul II (The Holy See Press Office).

Pope John Paul II's coat of arms.
Azure a cross or, the upright placed to dexter and the crossbar enhanced, in sinister base an M of the same (on a blue shield, a golden cross, off-centered to the upper left, with a capital M in the lower right corner).
As a bishop, Karol Woytila used this design with the cross and letter in black instead of gold. As this violated the heraldic "tincture's canon" (black on blue, color on color) upon his election as pope, Vatican heraldist Monsignor Bruno Bernard Haim suggested he replace black by gold (Raul Pardo, 2 April 2005, Joe McMillan, 20 April 2005). Personal Flag and Arms of John Paul II (crwflags.com)