Adamello-Presanella

Adamello - Presanella
Adamello - Brenta
Ledovec Vedretta di Nardis a Adamello
Ledovec Vedretta di Nardis a Adamello

Nejvyšší bod3 558 m n. m. (Cima Presanella)

Nadřazená jednotkaZápadní Alpy
Sousední
jednotky
Ortles, Brenta

SvětadílEvropa
StátItálieItálie Itálie
Horninyžula, tonalit, břidlice
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Masiv Adamello
Pod vrcholem Cima Presanella

Masiv Adamello-Presanella je vedle pohoří Ortles jediné vnitrozemské zaledněné pohoří italských Alp. Krajina zde není tak dramatická jako v sousedních pohořích Brenta či Ortles. Hory mají spíše klidnější tvary a nejvyšší vrcholy jen mírně převyšují mohutné ledovcové plochy. Zalednění území je poměrně značné. Nejmohutnější ledovce najdeme v centrální oblasti Adamello - Vedretta del Mandrone a Vedretta della Lobbia. V horách najdeme mnoho horských jezer většinou umělého původu - Lago d'Arno, Lago di Malga Bossina a další. V roce 1981 byla část pohoří (východní oblast Adamello a značné území masivu Presanella) vyhlášena za přírodní park Adamello - Brenta. Park má rozlohu 436 km² a mimo bohaté flóry a četných druhů alpské fauny chrání také samostatnou rasu medvěda hnědého - tzv. medvěda adamellského.

Poloha

Od masivu Brenta a Gardských hor na východě je dělí velké údolí Rendena (řeka Sarca) a Val Giudicarie (řeka Adana). Severní hranici tvoří horní část údolí Val di Sole a údolí Val Camonica, které zároveň odděluje pohoří od západně ležících Bergamských Alp. Jižní oblasti jsou z hlediska jasného vymezení hranic složitější. Některé masivy patřící prakticky pod skupinu Adamello - Presanella (Tre Valli Bresciani) jsou někdy nesprávně přiřazovány ke Gardským horám.

Geologie

Hlavním stavebním materiálem pohoří je velmi tvrdá odrůda žuly - tonalit (pojmenovaná podle lokality v sedle Tonale). Tato světlá hornina obsahuje příměsi tmavé slídy. Díky pevnosti materiálu (zvlášť oblast Adamello) je stavební hmota kompaktní. Masiv Presanella je tvořen především krystalickými břidlicemi.

Rozdělení pohoří

Celé pohoří rozdělujeme do dvou základních horských celků - mohutně zaledněného masivu Adamello (Monte Adamello - 3539 m n. m.) a o poznání skalnatější masiv Presanella (Cima Presanella - 3558 m n. m.). Jižně od skupiny Adamello leží samostatný masiv Castello (Monte Re di Castallo - 2891 m n. m.) a Bruffione (Monte Bruffione - 2665 m n. m.). Tvář pohoří výrazně formují velké a hluboké doliny. Od jihu zasahuje do masivu Val di Daone, z východu turisticky významná dolina Val Genova, která v podstatě dělí od sebe celky Adamello a Presanella.

Odkazy

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

Adamello 3.jpg
Pod vrcholem Cima Presanella
Adamello 1.jpg
Ledovec Vedretta di Nardis a Adamello.
Adamello 2.jpg
Masiv Adamello z Presanelly
Piz Bernina Aug 2008 close.jpg
Autor: Marco Zanoli (sidonius), Licence: CC BY 3.0
Piz Bernina, Schweiz, von der Diavolezza aus gesehen, August 2008