Adléta Brunšvická

Adléta Brunšvická
vévodkyně korutanská, hraběnka tyrolská, titulární královna česká
Doba vlády13131320
Narození1285
Úmrtí18. srpna 1320 (ve věku 34–35 let)
PohřbenaKlášter Stams
Sňatek1313
ManželJindřich Korutanský
PotomciAdléta
Markéta
OtecJindřich I. Brunšvický
MatkaAnežka Durynská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adléta Brunšvická (krátce před rokem 1300 - 18. srpna 1320) byla dcerou Jindřicha I. Brunšvického a Anežky Durynské. Byla druhou manželkou Jindřicha Korutanského z rodu Menhardovců a používala titul česká královna, přestože jí nenáležel a Čechy nikdy nenavštívila.[1]

Život

Z historických pramenů známe Adlétu Brunšvickou především jako druhou manželku českého krále Jindřicha Korutanského a matku Markéty zvané Pyskatá.  

První manželství Jindřicha Korutanského

Jindřichovou první manželkou od roku 1306 byla Anna Přemyslovna, která mu přinesla titul český král. Anna však v září 1313 ve věku 22 let nečekaně zemřela v Lublani, aniž by mu dala jediného potomka. Tím Jindřich ztratil titul český král a navíc již v té době v Čechách nežil. Byl odtud vyhnán poté, co se českým králem stal Jan Lucemburský, manžel Elišky Přemyslovny.

Druhé manželství Jindřicha Korutanského

Ještě téhož roku 1313 si Jindřich vzal za ženu téměř o třicet let mladší Adlétu Brunšvickou, se kterou pak žil na svém panství v Korutanech. Jednalo se v první řadě o politický sňatek, ale také o snahu zajistit si dědice. Adléta Brunšvická mu však porodila pouze dvě dcery. Starší Adléta byla psychicky nemocná a tak se mladší Markéta, zvaná Pyskatá, stala jedinou dědičkou korutanských držav. Adléta Brunšvická zemřela v roce 1320 a zanechala Jindřicha bez mužského dědice.

Dcera Markéta Pyskatá

Po deseti letech od smrti Adléty Brunšvické si její mladší dceru Markétu Pyskatou vybral Jan Lucemburský jako nevěstu pro svého druhorozeného tehdy devítiletého syna Jana Jindřicha. Sňatek se slavil 16. září 1330. Byl to opět sňatek politický, neboť po smrti vévody Jindřicha měl Jan Lucemburský převzít poručnictví nad jeho dětmi a regentskou vládu v Korutanech a Tyrolsku. Po několika letech Markéta svého manžela Jana Jindřicha zapudila, údajně kvůli impotenci. Provdala se za syna císaře Ludvíka Bavora a Lucemburkové tak korutanské jmění nezískali.

Třetí manželství Jindřicha Korutanského

Jindřichovou třetí a poslední manželkou se stala v roce 1328 Beatrix Savojská. Jindřich Korutanský se stále ještě ve svých pětašedesáti letech domníval, že mu Beatrix porodí mužského dědice. Bylo to však marné. Beatrix zemřela 19. října 1331 bezdětná.

Jindřich Korutanský zemřel za několik let po ní v roce 1335 po nečekaném záchvatu mrtvice. Jindřich se na tehdejší dobu dožil vysokého věku a až do své smrti se nezřekl svých nároků na českou korunu pro sebe a své manželky.

Vývod z předků

Odkazy

Reference

  1. FIDLER, Jiří. České královny. 3. vyd. Praha: Fragment, 2011. 64 s. ISBN 978-80-253-1272-8. 

Literatura

  • KAREŠOVÁ, Z.; PRAŽÁK, J. Královny a kněžny české. 1. vyd. Praha : X-Egem, 1996.

Externí odkazy

Titulární česká královna
Předchůdce:
13131320
Adléta Brunšvická
Nástupce:
Beatrix Savojská
Korutanská vévodkyně
Předchůdce:
Anna Přemyslovna
13131320
Adléta Brunšvická
Nástupce:
Beatrix Savojská
Tyrolská hraběnka
Předchůdce:
Anna Přemyslovna
13131320
Adléta Brunšvická
Nástupce:
Beatrix Savojská

Média použitá na této stránce

Blason Comtes de Tyrol.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY 3.0
Carinthia Arms.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Blason Boheme.svg
Autor: Bluebear2, Licence: CC BY-SA 3.0
Blason de Bohême