Admiralitní ostrovy

Admiralitní ostrovy
Mapa
Geografie
Poloha
SouostrovíBismarckovo souostroví
Rozloha2100 km²
Počet ostrovů40 + malé atoly
Časové pásmo+11
Hlavní ostrovManus
Země
StátNová Guinea
ProvincieManus
Obyvatelstvo
Počet obyvatel33 000
EtnikaPapuánci, Melanésané

Admiralitní ostrovy (anglicky Admiralty Islands) je skupina ostrovů v Bismarckově souostroví, severovýchodně od Nové Guineje v jižním Tichém oceánu. Tyto ostrovy jsou také někdy nazývány Manusovy ostrovy po největším ostrově souostroví. Dnes jsou nejmenší a nejméně zalidněnou provincií Nové Guineje, která nese název provincie Manus. Ostrovy z větší části pokrývá hustý deštný prales. Celková plocha asi 40 ostrovů je 2,1 tisíc km². Mnohé ostrovy jsou neobydlené atoly.

Historie

Větší ostrovy v centru skupiny jsou Manus a Los Negros. Spolu s Novou Guineou, Bismarckovým souostrovím a Šalomounovými ostrovy jsou ostrovy Admirality obývány přibližně 40.000 roků. První obyvatelé přišli z jihovýchodní Asie. Prvními Evropany, kteří se do blízkosti ostrovů dostali byli španělští mořeplavci pokoušející se přeplout Tichý oceán od západu na východ, mezi něž patřili Álvaro de Saavedra Céron a Inigo Ortiz de Retez. Za objevitele ostrovů je považován holandský mořeplavec Willem Schouten v roce 1616. Název Ostrovy Admirality byl navržen anglickým mořeplavcem Philipem Carteretem v roce 1767. Od roku 1885 do 1914 byla oblast německou kolonií, součástí Německé Nové Guineje. V listopadu 1914 obsadilo ostrovy australské vojsko. Po válce ostrovy patřily do Commonwealthu a Společnost národů je svěřila jako mandátní území Austrálií. Během druhé světové války ostrovy obsadili japonští vojáci, kteří přistáli na ostrově Manus[1] dne 7. dubna 1942. V roce 1944 zde Spojenci porazili japonské okupanty během Operace Brewer.

Současnost

V současnosti jsou ostrovy jednou z provincií Nové Guineje. Hlavní město je Lorengau na ostrově Manus, které je propojeno silnicí s letištěm. Jinak doprava je zde lodní. Je zde velmi malý cestovní ruch, i když okolní moře je pro potápěče atraktivní. Mořským průzkumem se zde v roce 1970 zabýval oceánolog Jacques-Yves Cousteau.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Admiralty Islands na anglické Wikipedii.

  1. Admiralitní ostrovy. leccos.com [online]. [cit. 2011-06-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-10-10. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Admiralty Islands Topography with labels.png
Topographical map of Admiralty Island in Papua New Guinea. Largest islands have been named. Created with GMT from publicly released SRTM data.