Adolf Dobrovolný
Adolf Dobrovolný | |
---|---|
herec Adolf Dobrovolný | |
Narození | 8. května 1864 Postoloprty Rakouské císařství |
Úmrtí | 17. ledna 1934 (ve věku 69 let) Praha Československo |
Místo pohřbení | Olšanské hřbitovy |
Choť | Saša Dobrovolná |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Adolf Dobrovolný (8. května 1864 Postoloprty[1] – 17. ledna 1934 Praha[2]) byl český divadelní, filmový a rozhlasový herec, dabér, hlasatel a reportér československého Radiojournalu, první pravidelný rozhlasový reportér v Československu.
Život
Mládí
Narodil se v Postoloprtech u Loun, malém městečku na česko-německé jazykové hranici v Čechách, v české rodině. Vyučil se u svého otce hodináře a několik let se pak řemeslu věnoval. V 19 letech se však přidal ke kočovné divadelní společnosti, mj. působil v souboru Josefa Faltyse, a v roce 1897 začal hrát v smíchovském Švandově divadle v Praze. [3] V letech 1900 až 1906 působil jako režisér a herec ve Slovinském národním divadle v Lublani (tehdy slovanské části Rakouského císařství). Časem také hrál několik rolí v Chorvatském národním divadle v Záhřebu a také roli Napoleona v Madame Sans-Gêne v Národním divadle v Praze. V roce 1907 byl jedním ze zakládajících členů Vinohradského divadla. V roce 1914 odešel do Lublaně, kde pracoval jako dramaturg a operetní režisér. V letech 1919 až 1924 působil jako komik a moderátor v Cabaretu Lucerna Karla Hašlera (dnešní Lucerna Music Bar) v pražském paláci Lucerna.
Rozhlasová a filmová kariéra
Poslední dekádu svého života strávil prací pro Radiojournal, první československou rozhlasovou stanici založenou roku 1923[3] jako soukromou společnost Eduardem Svobodou, Milošem Čtrnáctým a pozdějším dlouholetým ředitelem Ladislavem Šourkem. Dobrovolný se stal oblíbeným hlasatelem, který se stal od 17. ledna 1924 prvním pravidelným reportérem stanice, který připravoval a představoval zprávy z deníků. Zajišťoval také poetické a doslovné programy a režíroval několik rozhlasových her. Dne 2. srpna 1924 uskutečnil Dobrovolný první živé vysílání ze sportovní události v Evropě – boxerský zápas těžké váhy mezi Frankem Rosseem (Československo) a Harrym (Rocky) Knightem (Velká Británie) v Praze. [3] [4] Dobrovolný nebyl v místě zápasu, ale dostal telefonický popis zápasu a poté jej předal posluchačům. [5]
Dobrovolného hlas a postava výrazná svou kulatou holou hlavou byly použity v pěti němých a dvou zvukových filmech. [3] Byl rovněž první, kdo daboval dokument pro českou kinematografii – humorný film o divoké zvěři Dassan: Dobrodružství při hledání smíchu s největšími malými komiky přírody (Cherry Kearton, 1930).
Úmrtí
Adolf Dobrovolný zemřel 17. ledna 1934 v Praze ve věku 69 let. Byl pohřben na Olšanských hřbitovech, spolu s ním později i jeho manželka.
Rodinný život
Oženil se se Sašou Dobrovolnou (1866–1942), rozenou Kokoškovou, divadelní a filmovou herečkou. [3]
Odkazy
Reference
[1] V tomto článku byl použit překlad textu z článku Adolf Dobrovolný na anglické Wikipedii.
- ↑ a b Matriční záznam o narození a křtu
- ↑ Archiv hl. m. Prahy, Matrika zemřelých ve vinohradské nemocnici, sign. NEMVIN Z1, s. 195
- ↑ a b c d e Dostupné online.
- ↑ Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-11-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-01-01.
- ↑ Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Adolf Dobrovolný na Wikimedia Commons
- Fotografie a hlasový záznam
- Hrob na Olšanech[nedostupný zdroj]
- Adolf Dobrovolný v Česko-Slovenské filmové databázi
Média použitá na této stránce
↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Neznámý , Licence: CC BY-SA 4.0
Album representantů všech oborů veřejného života československého - 1927 - Bedřich Bendelmayer