Adolf Kašpar

Adolf Kašpar
Narození27. prosince 1877
Bludov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí29. června 1934 (ve věku 56 let)
Železná Ruda
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníVyšehradský hřbitov
Alma materAkademie výtvarných umění v Praze
Povolánímalíř, ilustrátor a grafik
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pamětní deska na Kampě
Hrob na Vyšehradském hřbitově v Praze
Pomník Adolfa Kašpara v Železné Rudě, na místě, kde tragicky zemřel.

Adolf Kašpar (27. prosince 1877 Bludov[1]29. června 1934 Železná Ruda[2]) byl český malíř a ilustrátor. Známé jsou jeho ilustrace k Babičce Boženy Němcové, Jiráskově Filosofské historii a dalším dílům české i světové literatury.

Život

Narodil se v Bludově v rodině kupce Jana Kašpara a jeho manželky Terezie, rozené Jílkové z Moravičan.[1] Byl nejmladší ze čtyř sourozenců. V roce 1888 otcův obchod vyhořel a rodina se přestěhovala do Olomouce.[3][4] Navštěvoval německou měšťanskou školu a od roku 1895 německý učitelský ústav. Tam si povšimli jeho výtvarného nadání, které mu po rozchodu rodičů pomáhalo získat prostředky na obživu a podporovat nemocnou matku (zemřela v roce 1897).[5] Přivydělával si kreslením zkamenělin a květin pro místní vědecké pracovníky. Kašparovy kresby zaujaly olomouckého knihkupce a nakladatele Romualda Prombergra, který v roce 1899 vydal první publikaci s jeho ilustracemi, baladu Adama Mickiewicze Paní Twardowská.[3][4]. Stal se Kašparovým rádcem a mecenášem, na jeho přímluvu byl přijat na malířskou akademii v Praze a zajistil mu bydlení u své sestry na Kampě. Spolupráce s Prombergrem trvala až do začátku první světové války. Kašpar vytvořil stovky kreseb pro jeho lidové kalendáře, knížky či barevné pohlednice. Procestovali spolu Slovensko a v roce 1906 i severní Itálii.[3]

Kašpar studoval ve speciální třídě Maxe Pirnera a v roce 1901 byl vyzván, aby vytvořil ilustrace pro připravované reprezentační vydání Babičky ke 40. výročí úmrtí Boženy Němcové. Pracoval přímo v Ratibořicích a blízkém kraji, studoval dobové oblečení a národopisné památky v knihovnách. Vydání Babičky s výtvarným doprovodem Adolfa Kašpara v roce 1903 lze pokládat za významný mezník ve vývoji moderní české ilustrace. Kniha měla obrovský úspěch a Kašpar se stal již jako student vyhledávaným ilustrátorem.[4] Získal Hlávkovo stipendium a byl přijat do uměleckého spolku Mánes.[3][5]

Ilustrace k Jiráskově Filozofské historii (1905), kterým předcházela opět důkladná příprava přímo na místě, mu přinesly zakázky na výzdobu jeho dalších děl (F. L. Věk 1911, U nás 1922, Temno 1923, Bratrstvo 1928). Ilustracemi doplnil i další historické romány, např. Mistr Kampanus Zikmunda Wintra (1925) a díla dalších českých spisovatelů. Mezi nimi důležité místo zaujímal K. V. Rais, kterému v letech 1924 až 1931 postupně ilustroval osm románů.[3]

Kromě kreseb se Kašpar věnoval také grafice a malbě, zkoušel různé výtvarné techniky (lepty, litografie, akvatinty, olejomalbu, akvarely). V roce 1907 absolvoval studijní pobyty na soukromé grafické škole v Mnichově a v Paříži, kde navštěvoval muzea a galerie.

V roce 1907 se Kašpar oženil s dcerou své bytné Jitkou Řepkovou (1884–1972)[2] a svatební cestu strávili v Benátkách a Dalmácii.[5] O rok později se vydal na poslední zahraniční cestu na národopisné slavnosti do Tyrolska a Solnohradska. Roku 1908 se narodila dcera Jitka.[5]

Pamětní busta Adolfa Kašpara v Lošticích.

Během první světové války působil jako malíř u zeměbraneckého pluku v Olomouci a mezitím provázel architekta Jurkoviče při práci na hřbitovech v Haliči.[3][5]

Adolf Kašpar bydlel s rodinou v Praze na Kampě, ale celý život se rád vracel na Moravu, do svého rodného kraje. V roce 1910 poprvé navštívil městečko Loštice, kde se mu zalíbilo natolik, že si tam nechal postavit dům s ateliérem a až do roku 1931 tam s rodinou trávil letní měsíce.[4][5] Oblíbil si také Rusavu v Hostýnských vrších, kde si v roce 1932 nechal postavit roubenou chalupu. Z pobytů na cestách a v přírodě se dochovalo množství akvarelů, ale také ilustrace v místopisných knihách (Rusava – život valašské dědiny, Paměti obce Bludova).

V roce 1934 při svém pobytu na Chodsku, kde sbíral materiál k ilustraci knihy J. Š. Baara, zemřel náhle na mrtvici během výletu k Čertovu jezeru.[3] Je pochován na vyšehradském hřbitově v Praze (hrob 10A-3).

Tvorba

Adolf Kašpar je známý především jako ilustrátor. Během svého života vytvořil více než tři tisíce knižních ilustrací, množství kreseb pro lidové kalendáře a časopisy, desítky návrhů knižních obálek, pohlednic, plakátů a diplomů. Vždy se pečlivě připravoval, seznamoval se s reáliemi, studoval prostředí, místní obyvatele a jejich oblečení i předměty denní potřeby. Zhotovoval si náčrty, podle nichž pak tvořil definitivní ilustrace. Používal techniku perokresby, kresbu tuší nebo tužkou, akvarel.

V jeho volné malířské tvorbě převládají akvarely, jichž se dochovalo několik set. Většinou je maloval v přírodě, která byla spolu s krajinou jeho hlavním inspiračním zdrojem. Vznikaly na procházkách a výletech v okolí Loštic, Rusavy nebo zpočátku i na cestách po Slovensku, Itálii, Rakousku či Dalmácii. Zanechal také čtyřicet olejomaleb, které pocházejí z období 1902–1906. Jako malíř nikdy samostatně nevystavoval.

S oblibou se věnoval grafice, zejména technice leptu a litografii. Dochovalo se asi 150 grafických listů s různými náměty (loutkové divadlo, pražská zákoutí, figury). Specifické jsou grafické listy z období jeho vojenské služby během první světové války, např. Loučení s vojákem (1916), U odvodů (1915), Vojenské skladiště (1915), Vojenský tábor na Maguře (1917) a další.[5]

Galerie

Zajímavosti

Roubená vila (č. p. 190) Adolfa Kašpara z roku 1932 v obci Rusava patří mezi nemovité kulturní památky.[6]

V 60. letech 20. století byl v Kašparově domě v Lošticích zřízen umělcův památník se stálou výstavou malířovy tvorby.[7]

Odkazy

Reference

  1. a b Matriční záznam o narození a křtu
  2. a b Matrika zemřelých, Klatovy okr. úř./Železná Ruda 1926-1938, snímek 20 [online]. Porta fontium [cit. 2020-02-05]. Dostupné online. 
  3. a b c d e f g CODR, Milan; BLAHOTA, Jiří. Přemožitelé času sv. 19. Praha: Mezinárodní organizace novinářů, 1989. Kapitola Adolf Kašpar, s. 113–117. 
  4. a b c d Obec Bludov - Adolf Kašpar. www.bludov.cz [online]. [cit. 2020-07-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-04. 
  5. a b c d e f g NOVÁKOVÁ, Libuše. Profil českého malíře, ilustrátora a grafika Adolfa Kašpara [online]. Olomouc: Univerzita Palackého, 2017 [cit. 2020-07-04]. Bakalářská práce. Dostupné online. 
  6. Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2022-03-08]. Dostupné online. 
  7. ADMINISTRÁTOR. Muzeum Šumperk. Kallyas [online]. [cit. 2020-07-04]. Dostupné online. 

Literatura

  • SCHEYBAL, Josef Václav. Adolf Kašpar: Život a dílo. Praha: SNKLHU, 1957. 205 s. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Adolf Kaškar - Ilustrace.jpg
Adolf Kaškar - Ilustrace
Adolf Kašpar Babička 085.jpg
Adolf Kašpar (1877-1934), ilustrace k Babičce
Adolf Kašpar hrob Vyšehrad.jpg
Autor: David Sedlecký, Licence: CC BY-SA 4.0
Hrob českého malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara (Vyšehradský hřbitov v Praze)
Kaspar pomnik.jpg
Autor: Hana Kubíková, Licence: CC BY-SA 4.0
Pomník českého malíře Adolfa Kašpara
Praha, Malá Strana - Kampa, Adolf Kašpar.jpg
Autor: Matěj Baťha, Licence: CC BY-SA 3.0
Praha, Malá Strana - Na Kampě 514/9, vltavská strana domu, Adolf Kašpar
Adolf Kašpa - Na cestě k Horansku (1929).jpg
Adolf Kašpa - Na cestě k Horansku
Babicka-1924-C.jpg
Babička, vydání 1924, illustrate Adolf Kašpar
Babicka-1924-B.jpg
Ilustrace z kinhy "Babička" , autor Adolf Kašpar
Adolf Kašpar - Jedna z ilustrací k Babičce Boženy Němcové (kol. 1903).jpg
Adolf Kašpar - Jedna z ilustrací k Babičce Boženy Němcové
Adolf Kašpar – Pohled na Brannou.jpg
Adolf Kašpar – Pohled na Brannou
Babicka-1924-A.jpg
Babička, vydání 1924, illustrate Adolf Kašpar
Adolf Kašpar – ilustrace k dílu A. Jiráska „Bratrstvo I.“.jpg
Adolf Kašpar – ilustrace k dílu A. Jiráska „Bratrstvo I.“
Loštice Adolf Kašpar.jpg
Autor: Richtr Jan, Licence: CC BY-SA 4.0
pamětní busta
Adolf Kašpar - Pouť na Svatém Kopečku (1909).jpg
Adolf Kašpar - Pouť na Svatém Kopečku
Adolf Kašpar - signatura.jpg
Adolf Kašpar - signatura
Adolf kaspar.jpg
Adolf Kašpar (27. 12. 1877 - 29. 6. 1934) - Czech painter and illustrator