Aeskulap (Pocta Janu Palachovi)

Aeskulap „Pocta Janu Palachovi“
Chybí zde svobodný obrázek
Základní údaje
AutorValerián Karoušek, Jiří Novák
Rok vzniku1973
Popis
Materiálhliník, železo, sklo
Umístění
StátČeskoČesko Česko
AdresaPraha 4 - Nusle, Hvězdova 1601
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aeskulap, také Pocta Janu Palachovi, byla plastika umístěná před poliklinikou v Praze 4 - Nuslích na sídlišti Pankrác na rohu ulic Hvězdova a Pujmanové.

Historie

Po smrti Jana Palacha zamýšlel sochař Valerián Karoušek vytvořit sochu Asklépios na Palachovu památku i na památku jeho činu. Po Karouškově tragické smrti sochu dokončil jeho přítel a kolega sochař Jiří Novák. Připomínala hořící monogram J. P., který byl doplněn o trikolóru. Při výročí Palachova upálení dávali před ní obyvatelé Pankráce zapálené svíčky.[1]

Pomník byl odstraněn roku 2003.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b Aeskulap "Pocta Palachovi". Valerián Karoušek. In: Vetřelci a volavky, databáze uměleckých děl. Pavel Karous. [cit. 2020-11-17]. Dostupné online.

Související články

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“