Agassiz (jezero)

Agassiz
Mapa jezera v době jeho největší rozlohy
Mapa jezera v době jeho největší rozlohy
Poloha
SvětadílSeverní Amerika
StátKanadaKanada Kanada, USAUSA USA
Provincie

Státy USA
SaskatchewanSaskatchewan Saskatchewan, ManitobaManitoba Manitoba, Ontario Ontario
Severní Dakota Severní Dakota, MinnesotaMinnesota Minnesota
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha440 000 km²
Délka 1100 km
Šířka400 km
Max. hloubka200 m
Ostatní
Typledovcové jezero
Odtok vodyWarren, Minnesota, Nelson
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Agassiz (anglicky Lake Agassiz) bylo sladkovodní jezero, které existovalo přibližně před 10 000 až 12 000 lety na okraji ledovcového štítu v Severní Americe. Nazváno bylo na počest švýcarského přírodovědce Louise Agassize. Bylo ze severu na jih 1100 km dlouhé a ze západu na východ 400 km široké a svou rozlohou 440 000 km² bylo větší než je dnešní rozloha Kaspického moře. Dosahovalo maximální hloubky 200 m.

Vodní režim

Jezero mělo odtok do povodí řeky Mississippi údolími řek Warren a Minnesota. Existovalo asi 1 000 let a poté z převážné části odteklo řekou Nelson, která vznikla v údolí, které směřovalo k Hudsonovu zálivu.

Současnost

Na místě jezera Agassiz se dnes nacházejí jezera Winnipežské, Manitoba, Winnipegosis, Lesní a mnoho menších a také velký pás plochých rovin. Ty jsou tvořené úrodnými šedými lesními lepkavými půdami. Je zde velmi rozvinuté zemědělství.

Možný zánik a důsledky

Zajímavou teorii navrhl na základě svých výzkumů vzorků usazenin z jezera Lough Monreagh v západním Irsku kanadský geolog William Patterson. Tvrdí, že díky vyprázdnění většiny sladké vody do severního Atlantiku, spustilo mimořádně rychlý nástup doby ledové, během pouhých 6 měsíců. Sladká snáze mrznoucí voda se dostala do severního Atlantiku a Severního ledového oceánu a odklonila Golfský proud, jehož dráha závisí na teplotě a slanosti vody.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lake Agassiz na anglické Wikipedii.

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce