Agata Zbylutová

Agata Zbylutová
Narození27. května 1974 (49 let)
Zgorzelec
Alma materFakulta umění Zelenohorské univerzity
Povolánívýtvarnice a vysokoškolská učitelka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sukniowstąpienie, objekt (šaty inspirované ornátem vyrobené v Ateliéru Kasie Hubińské, mp3 s textem Inga Iwasiówové, dřevěný rám), 2014, výstava Szalik i medalik, Centrum polského sochařství v Orońsku
Kawiorowa Patriotka, šaty ze šátků fanynek polské reprezentace, rozměry cca 120×140, 2015, fragment Face off v pozadí, pohled na výstavu Polki, Patriotki, Rebeliantki, Galeria Arsenał, Poznaň 2017
Face off, papírová freska na stěně, rozměr asi 280×3300 cm
Agata Zbylutová ze série Pancia (autoportrét), 60×60 cm, 2018

Agata Zbylutová (* 27. května 1974 Zgorzelec) je polská výtvarná umělkyně[1], multimediální umělkyně, fotografka, kurátorka výstav, akademická pedagožka, přednášející na Akademii umění ve Štětíně[2] a feministka[3].

Životopis

V letech 1989–1994 studovala na Střední výtvarné škole v Jelení Hoře. V letech 1993–1999 studovala na Institutu kultury a výtvarných umění Akademie výtvarných umění v Zieloné Hoře (dnes Institut výtvarných umění Zielohorské univerzity). Diplom získala v Ateliéru kresby a intermédií doktora Zenona Poluse (1953-2013).[4] V roce 2008 získala doktorát z užitého umění na Fakultě multimediálních komunikací Akademie výtvarných umění v Poznani (dnes Univerzita umění v Poznani) a v roce 2012 se habilitovala na Státní univerzitě televize a divadla v Lodži na Fakultě kamery a televizní tvorby.

V letech 2000–2005 byla nejprve kurátorkou a později manažerkou Galerie Amfilada.[5] Během této doby galerie uspořádala několik desítek kolektivních i samostatných výstav umělců jako: Elżbieta Jabłońska, Sławomir Brzoska, Ryszard Górecki, Marcin Berdyszak. Zakladatelka a kurátorka Festivalu umění mládeže PRZECIĄG, který se formou bienále konal v roce 2007 (vítězka Aleksandra Ska)[6], 2009 (vítězka Anna Orlikowska)[7] a 2011 (vítězka Justyna Górowska)[8].

V roce 2004 koordinovala Národní kulturní program „Znamení doby“ v Západopomořském vojvodství. V roce 2005 jí byla udělena bronzová medaile Gloria Artis za zásluhy o kulturu.[9] V roce 2004 založila ve Štětíně Spolek současného umění Zachęta[10], který tento ministerský program realizoval. Od roku 2004 je prezidentkou tohoto sdružení, které v té době vybudovalo Regionální sbírku současného umění Zachęta - největší sbírku současného umění v západním a severním Polsku. V rámci "Zachęty" zorganizovala několik desítek uměleckých akcí oživujících místní uměleckou komunitu, jako jsou: PINK PONG (2010)[11], Wunderkammer (2012)[12] a výstavy založené na Sbírce vytvořené sdružením: SPORES (2010)[13] v nové kancelářské budově Oxygen ve vlastnictví Echo Inwestment postavené v centru Štětína, Nic nie jest wiecznie ważne (Nic není věčně důležité, 2011) v CSW Znaki Czasu v Toruni[14], Siła człowieka nie zakrzywi światła (Lidská síla neohýbá světlo) v Galeria Manhattan (2014)[15] nebo Love me Tender na BWA v Gorzów Wielkopolski (2015)[16]. Zpočátku působila jako prezidentka Spolku a v letech 2010–2012 také jako koordinátorka pro město Štětín jmenovaná městem Štětín. Trafostacja Sztuki ve Štětíně[17] vedla k vytvoření instituce, kterou město Štětín v atmosféře skandálu[18] pověřilo vedením nově založené společnosti Baltic Contemporary.

V letech 2009–2018 pracovala jako odborná asistentka na Katedře krajinářství Západopomořanské technické univerzity ve Štětíně; v letech 2005–2006 vedoucí odboru kultury, školství a sportu, Maršálský úřad Západopomořského vojvodství. Od roku 2010 působí na Akademii umění ve Štětíně (od roku 2013 jako docentka), kde vede Ateliér fotografie a postumělecké činnosti[19], a od roku 2018 je také vedoucí ateliéru Katedry fotografie[20].

Má za sebou přes 100 samostatných a kolektivních výstav v Polsku, Německu, Bělorusku, Rusku, Ukrajině, Francii, Chorvatsku, Velké Británii a USA. Žije a pracuje ve Varšavě a Štětíně.

Tvorba

Autoportréty

V tvorbě Agáty Zbylutové dominují autoportréty. Zachází s nimi jako s nejupřímnějším způsobem vyjádření, který zároveň označuje místo, kde byl pořízen, s přihlédnutím k podmínkám jako pohlaví, věk, krása, rasa atd.[21][22] Dále uvažuje autoportrét jako nejetičtější formou vyjádření, která si i přes tisíciletí nevypůjčuje obrazy jiných lidí z tradic, neuzurpuje si právo s nimi disponovat, prohlížet je a hodnotit. Tato praxe se stává zvláště důležitou v projektech, ve kterých pracuje se svým vlastním tělem a image, jako je Pańcia, během níž umělkyně experimentuje a podrobuje své tělo ošetřením estetické medicíny, jako je hydratace kyselinou hyaluronovou, botox nebo liftingové nitě, a jejich výsledky viditelné na autoportrétech.

Dotčená témata

Vyprávění, které ve svém umění vede, je výsledkem pozorování světa z ženské perspektivy.

Moje výpověď je výpovědí ženy, rozšířenou o obsedantní pozorování jiných žen – jak žijí, jaké volby dělají, jejich emoce, kulturní, sociologické a právní podmínky. Všímám si nerovností, se kterými se potýkají, toho, že většinou startují z horší pozice, na cestě překonávají mnoho překážek a je pro ně těžké dostat se tam, kam by to bez potíží dosáhly v mužském fyzickém i kulturním těle. Zvláště důležité jsou pro mě vztahy žen k vlastnímu tělu, jak se mnoha z nich zmocňuje „mýtus krásy“ a jak zkušenost a životní moudrost zápasí s těly, která se vzpírají estetickým standardům.

Agáta Zbylutová

 

V počátečním období své tvorby sahá po tématech spojených s manželstvím Tak, czyli Nie (Ano, nebo ne) a Najpiękniejszy dzień w życiu (Nejkrásnější den ve vašem životě),[23] mateřstvím (Diane 35)[24] a široce chápaným fungováním mladé ženy ve společnosti W sztuce marzenia się spełniają, ale nie wszystkim (V umění se sny plní, ale ne každému)[25]. Konfrontuje očekávání kladená na ženy v patriarchálních kulturách s jejich individuálními očekáváními a ambicemi (například Jesteśmy Milutkie / Jsme mazlivé).[26] Tato témata se vyvíjejí s věkem samotné umělkyně a rozšiřují se o zážitky a obavy zralé ženy (Świetliki[27], Pielgrzymka z Częstochowa[28], The Nude Who Went Down The Stairs /Akt sestupující se schodů/, Now is Dancing in the Room /Teď tančí v pokoji/[29]).

Zvláštní místo v této době věnovala dílům zaměřeným na boj proti ageismu, body-shamingu a propojení žen mezi veřejným hodnocením jejich fyzické přitažlivosti a odvětvím krásy a fitness: Most Shocking is Not How Shocked You Are Now, But How Unshocked You Will Be in the Future[30], ve kterém umělkyně využívá kuchyni jako cvičebnu, nebo The Power of Love[31] s využitím liftingových náplastí a Fotografia Intymna (Intimní fotografie)[32], kde zobrazuje intimní místa na obrazovce notebooku. V projektu 28.700,00[33] inaugurovaném během Bienále v Zielonej Góře, odkazujícímu na ikonický projekt Romana Opałky Counted Images, autorka porovnává své autoportréty s cenami ošetření, které podstupuje na vlastní tváři. Tento projekt je zamýšlen k provádění po celý život a po následných léčbách se zvyšuje počet v názvu. Stále více čísel místo počítání ubíhajícího času počítejte částky, které byly vynaloženy na zastavení tohoto času. Stávají se součástí procesu, který je odsouzen k neúspěchu.[34]

Motivem, který je v tvorbě Zbylutové již léta přítomen, jsou šaty. Svůj první subjekt připravila dva roky po promoci. Jednalo se o nadrozměrné svatební šaty, které vystavila spolu s 13 fotografiemi, jak si je zkouší (Ponad miarę, ale w normie).[35] Dalším z nich bylo Sukniowstapienie[36] (ornátové šaty vyrobené v Ateliéru Kasie Hubińské, text Inga Iwasiów, 2014). Tyto šaty byly inspirovány skutečností, že dívkám bylo dovoleno sloužit jako oltářnice v katolické církvi, a vyvolává otázky ohledně absence žen v pozicích v církevních strukturách.

Dalšími šaty byly Kawiorowa Patriotka[37], vyrobené ze šál fanoušků polské reprezentace (2017), určené pro dlouho očekávanou vůdkyni Pochodů nezávislosti a královnu stadionů. Doplnil ji projekt Kawiorowe Patriotki[38][39], kde byly během pobytu Enclave v Galerii Propaganda ušity druhé šátkové šaty, tentokrát určené pro aktivistku Charlotte Drag Queer[40], které splňují nároky pozitivitu těla a podporuje neheteronormativitu.

Posledním z nich je Czarna, Czarna Spódnica[41], kinetický objekt, který na přítomnost diváků reaguje otáčením kolem své osy. Název odkazuje k Černým protestům, ale také k v 80. letech velmi oblíbené pohádce o „černo-černém lese“, kterou si děti a teenageři vyprávěli, aby se navzájem strašili.

Motiv slavnostního oblečení se objevil i v projektu Face Off (2015)[42] instalovaném na 30metrové stěně stanice metra Marymont. Skládá se z několika desítek tančících ženských těl oděných do pláštěnek Kristových rytířů. Společným rysem všech těchto projektů je, že ženské tělo existuje pouze potenciálně. Šaty-subjekty i fotografie si zachovávají svůj tvar, takže samotná žena chybí.

Instagram

Svou aktivitu na Instagramu využívá jak k analýze samotného média Insta Exercises (2017-2018)[43][44], tak jako platformy pro propojování, podporu, výměnu zkušeností a rozšiřování feministického, rovnostářského, ekologického a uměleckého povědomí.[45][46][47]

Vybrané samostatné výstavy

  • 2019 – Panička, Městská galerie v Třinci, Česká republika[48]
  • 2019 – Tak Bardzo na Zawsze, Umělecká kolonie v Gdaňsku[49]
  • 2018 – Pańcia, Galeria Biała Centrum Kultury w Lublinie[50]
  • 2015 – Face Off, Galeria Program, Varšava[51]
  • 2015 – Face Off, Galeria A19, Metro Marymont, Varšava[52]
  • 2014 – Szalik i medalik, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku[53]
  • 2014 – Perygeum, Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk[54]
  • 2012 – Nic nie jest takie jak mówią, Galeria BWA w Bielsku-Białej[55]
  • 2011 – Bohaterki są zmęczone, Galeria Art Cube, Greifswald
  • 2009 – W sztuce marzenia się spełniają, ale nie wszystkim, Národní muzeum ve Štětíně
  • 2009 – W sztuce marzenia się spełniają, ale nie wszystkim, Galeria XX1 Mazowiecki Instytut Kultury[56]
  • 2007 – Tak, czyli Nie. Herstory, Galeria Manhattan, Łódź[57]
  • 2005 – Jestem niczyja, Galeria ON, Akademie výtvarných umění v Poznani[58]
  • 2003 – Až vyrostu, chci být krásná, Galerie Akhmatova, Pertersburg, Rusko
  • 2002 – Jsme roztomilí, Galerie Polského institutu v Minsku, Minsk, Bělorusko
  • 2000 – V pěti příchutích, Galeria Amfilada, Szczecin
  • 1999 – Tělo nestačí, výstava diplomů, Supermarket Biedronka, Zelená Hora

Vybrané skupinové výstavy

  • 2020 – „…Która była”, Národní muzeum v Gdaňsku[59]
  • 2019 – Stany Skupienia, Muzeum Współczesne Wrocław we Wrocławiu[60][61]
  • 2019 – Królowa Pszczół, Galeria Kronika w Bytomiu[62]
  • 2019 – Boli mnie, gdy się śmieję, Galeria BWA WARSZAWA, Varšava[63]
  • 2018 – Wielowątkowość taniny, CSW Znaki Czasu w Toruniu[64]
  • 2018 – Na pozór silna dziewczyna, a w środku ledwo się trzyma, Galeria Lokal_30, Varšava[65]
  • 2017 – Granice / linie cięcia – Wystawa sztuki polskiej z kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, YermilovCentre, Charków[66]
  • 2017 – Polki, Patriotki, Rebeliantki, Galeria Arsenał w Poznaniu[67]
  • 2016 – Dotyk. O sztuce haptycznej, BWA w Kielcach[68]
  • 2015 – Love me Tender, Miejski Ośrodek Sztuki W Gorzowie Wielkopolskim[69]
  • 2015 – Przejścia graniczne, Galeria Biała, Lublin[70]
  • 2013 – Teksty Konteksty Interteksty. Kolekcja w procesie. III pokaz zbiorów radomskiej „Elektrowni”, CSW Elektrownia, Radom[71]
  • 2013 – POZA CZASEM – Spectra Art Space, Fundacja Rodziny Staraków, Varšava[72]
  • 2012 – Medialny Stan Wyjątkowy, Galeria EL w Elblągu[73]
  • 2011 – Polityka – polskie wybory 1944 – 2010, Muzeum Narodowe w Szczecinie (Národní muzeum ve Štětíně)
  • 2010 – Sukienka, Zamek Centrum Kultury w Poznaniu[74]
  • 2010 – Najprawdziwsze historie miłosne. Alegorie miłości we współczesnej sztuce polskiej, Národní muzeum ve Štětíně[75]
  • 2009 – Transfer: Polen I, Schafhof – Europäisches Künstlerhaus Oberbayern, Freising, Německo
  • 2008 – Miejsce do mieszkania, miejsce do kochania…, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku[76]
  • 2007 – Profile I: Polish Art Today, Anya Tish Galery, Houston USA
  • 2005 – Przestrzenie intymności, Národní muzeum ve Štětíně
  • 2005 – ANNE, MARIE, MADELEINE – PHOTOGRAPHIE POLONAISE CONTEMPORAINE, Rok Polski we Francji, Stowarzyszenie Apolonia, Strassbourg, Francie
  • 2003 – Wspólna pasja, Faunomania, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
  • 2001 – SYBARIS – IV Bałtyckie Biennale Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie (Národní muzeum ve Štětíně)

Práce ve sbírkách

  • Gdaňská sbírka současného umění; Depozit Magistrátu města Gdaňsku v NOMUS Nové muzeum umění Pobočka Národního muzea v Gdaňsku ve výstavbě[77]
  • Centrum pro současné umění "Znaki Czasu" v Toruni[78]
  • Národní muzeum ve Štětíně[79]
  • Mazovské centrum pro současné umění "Elektrownia" v Radomi[80]

Stipendia a rezidence

  • 2009 – Rezidenční stipendium Schafhof-Europäisches Künstlerhaus Oberbayern, Freising (Mnichov), Německo.[81]
  • 2008 – Umělecké stipendium maršála Západopomořského vojvodství [81].
  • 2003-2004 – roční stipendium Mendelsonovy nadace v Berlíně [81].
  • 2000 – Rezidenční stipendium v Mecklenburg Art House Schloss Plüschow, Německo [81].

Publikace

  • Muka, monografická publikace Agáty Zbylutové, ed. Łukasz Musielak, vědecká recenze Magdalena Ujma, vydavatel: Vědecké nakladatelství Fakulty malby a nových médií Akademie umění ve Štětíně, spoluvydavatel: Kulturní centrum Galeria Biała v Lublinu, ISBN 9788395134067, ISBN 9788362191505, Štětín 2019
  • Vidět sebe, Selfie, Terapie autoportrétu - pokonferenční publikace 2. Národní fotografické vědecké konference "Vidět sebe" na Akademii výtvarných umění v Katovicích (2018), článek AKTY, KTERÝ SEŠEL DO SCHODU, NYNÍ TANČÍ. THE ROOM vydavatel: Akademie výtvarných umění v Katovicích, 2019, ISBN 978-83-65825-34-6.
  • Agata Zbylutová, katalog nakladatelství Galeria Bielska BWA, autoři textů: Magdalena Ujma, Agata Smalcerz, Aleksandra Gieczys-Jurszo, Magdalena Wichierkiewicz, Bielsko-Biała, 2012,ISBN 978-83-87984-78-6.
  • Zatímco žijeme katalog 9. Trienále mládeže v Centru polského sochařství v Orońsku (článek Agáty Zbylutové Nad míru, ale v rámci normy) kurátorka a editorka projektu: Marta Czyż, vydavatelka Centra polského sochařství v Orońsku, 2020, ISBN 978-83-64653-27-8.
  • Reborn Dogs Nové interpretace umění směrem k nečlověku (článek Agáty Zbylutové. Běž rychle, kousej tvrdě, str. 133-142), ed. Magdalena Swacha, vědecká recenze prof. Roman Kubicki nakladatelství Publish Art Association, 2019, ISBN 978-83-941932-4-9.
  • Zásah do fotografického obrazu jako umělecká strategie od Hippolita Bayarda k post-internetovému umění, Rynek, Społeczeństwo, vědecký časopis Kultura č. 4 (16) 2015, ISSN 2300-5491.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Agata Zbylut na polské Wikipedii.

  1. Agata Zbylut. Życie i twórczość. Artysta. [s.l.]: Culture.pl Dostupné online. (polsky) 
  2. dr hab. Agata Zbylut, Akademia Sztuki. [s.l.]: akademiasztuki.eu Dostupné online. (anglicky) 
  3. AGATA ZBYLUT. [s.l.]: www.agatazbylut.com Dostupné online. (anglicky) 
  4. Zenon Polus (1953-2013). [s.l.]: prolibris.net.pl Dostupné online. (anglicky) 
  5. Galeria „Amfilada” Miejsce. [s.l.]: Culture.pl Dostupné online. (polsky) 
  6. Ewa Podgajna. Wystawa po Przeciągu. [s.l.]: szczecin.wyborcza.pl Dostupné online. (anglicky) 
  7. Małgorzata Frymus. „Przeciąg” na Zamku. [s.l.]: „Przeciąg” na Zamku Dostupné online. (polsky) 
  8. Małgorzata Frymus. Przyznano Grand Prix festiwalu PRZECIĄG. [s.l.]: Przyznano Grand Prix festiwalu PRZECIĄG Dostupné online. (polsky) 
  9. Lista laureatów MKiDN – Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (polsky) 
  10. Oficjalna strona internetowa stowarzyszenia ZACHĘTA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ. [s.l.]: zachetaszczecin.com Dostupné online. (anglicky) 
  11. PINK PONG. Perspektiven der Kunst. Deutsch-polnische Treffen Perspektywy sztuki. Spotkania polsko-niemieckie – PDF Free Download. [s.l.]: docplayer.pl Dostupné online. (anglicky) 
  12. Konrad Wojtyła. Zachęta Sztuki Współczesnej zaprasza do gabinetu osobliwości. [s.l.]: Zachęta Sztuki Współczesnej zaprasza do gabinetu osobliwości Dostupné online. (polsky) 
  13. Wielka Sztuka w Oxygenie – Echo Investment. [s.l.]: www.echo.com.pl Dostupné online. (polsky) 
  14. Wystawa „Nic nie jest wiecznie ważne”. [s.l.]: Culture.pl Dostupné online. (polsky) 
  15. Siła człowieka nie zakrzywi światła w Galerii Manhattan. [s.l.]: Plaster Łódzki Dostupné online. (polsky) 
  16. Love me tender… Taka szczecińska Zachęta dla gorzowian. [s.l.]: gorzow.wyborcza.pl Dostupné online. (anglicky) 
  17. Redakcja. Trafostacja Sztuki Szczecin. Za rok ruszy budowa artystycznego centrum przy Świętego Ducha. [s.l.]: Głos Szczeciński Dostupné online. (polsky) 
  18. Małgorzata Klimczak. Trafostacja musi stać się centrum sztuki w Szczecinie. [s.l.]: plus.gs24.pl Dostupné online. (polsky) 
  19. Struktura Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. [s.l.]: akademiasztuki.eu Dostupné online. (anglicky) 
  20. Struktura Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. [s.l.]: akademiasztuki.eu Dostupné online. (anglicky) 
  21. Agata Zbylut. Autorefleksyjne i narcystyczne „ja” kobiece. Rozmowa Agaty Zbylut z Ingą Iwasiów, [w:] Muka. [s.l.]: [s.n.] ISBN 978-83-951340-6-7. S. str. 65. (anglicky) 
  22. Reborn Dogs 2. Suczka i post-śmierć. Z Agatą Zbylut rozmawia Magdalena Swacha. [s.l.]: Splesz Dostupné online. (polsky) 
  23. TAK CZYLI NIE. [s.l.]: agatazbylut.com Dostupné online. (anglicky) 
  24. DIANE 35. [s.l.]: agatazbylut.com Dostupné online. (anglicky) 
  25. W SZTUCE MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ, ALE NIE WSZYSTKIM. [s.l.]: agatazbylut.com Dostupné online. (anglicky) 
  26. PLAKAT. [s.l.]: agatazbylut.com Dostupné online. (anglicky) 
  27. ŚWIETLIKI. [s.l.]: agatazbylut.com Dostupné online. (anglicky) 
  28. Pielgrzymka z Częstochowy. [s.l.]: Wakat Dostupné online. (polsky) 
  29. THE NUDE WHO WENT DOWN THE STAIRS, NOW IS DANCING IN THE ROOM. [s.l.]: agatazbylut.com Dostupné online. (anglicky) 
  30. MOST SHOCKING IS NOT HOW SHOCKED YOU ARE NOW, BUT HOW UNSHOCKED YOU WILL BE IN THE FUTURE. [s.l.]: agatazbylut.com Dostupné online. (anglicky) 
  31. THE POWER OF LOVE. [s.l.]: agatazbylut.com Dostupné online. (anglicky) 
  32. FOTOGRAFIA INTYMNA. [s.l.]: agatazbylut.com Dostupné online. (anglicky) 
  33. Agata Zbylut: Biennale Zielona Gora. [s.l.]: biennalezielonagora.pl Dostupné online. (anglicky) 
  34. Strona artystki na Instagramie. [s.l.]: www.instagram.com Dostupné online. (anglicky) 
  35. PONAD MIARĘ, ALE W NORMIE. [s.l.]: agatazbylut.com Dostupné online. (anglicky) 
  36. „Perygeum” w Gdańskiej Galerii Miejskiej. [s.l.]: SZUM Dostupné online. (polsky) 
  37. KAWIOROWA PATRIOTKA. [s.l.]: agatazbylut.com Dostupné online. (anglicky) 
  38. Agata Zbylut, Kawiorowe Patriotki – dokumentacja projektu na stronie artystki na Instagramie. [s.l.]: www.instagram.com Dostupné online. (anglicky) 
  39. Agata Zbylut, Kawiorowe Patriotki – opis projektu na stronie artystki na Instagramie. [s.l.]: www.instagram.com Dostupné online. (anglicky) 
  40. Charlotte – Encyklopedia LGBT. [s.l.]: www.encyklopedia.edu.pl Dostupné online. (anglicky) 
  41. Wydawnictwo Akademii Sztuki w Szczecinie. Agata Zbylut. Muka (fragment), red. Ł. Musielak, 2019. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (anglicky) 
  42. FACE OFF. [s.l.]: agatazbylut.com Dostupné online. (anglicky) 
  43. Post w profilu Agata Zbylut na Instagramie: „W jedej z dzisiejszych reklam na insta przeczytalam, że zamiat „bezsensownego prezentu zrobię się dla niego na bóstwo u kosmetologa”. To…”. [s.l.]: Instagram Dostupné online. (polsky) 
  44. Agata Zbylut na Instagramie: „#yoga #yogaathome #yogaatthekitchen #thebestyoga #instagramexercises #agatazbylut”. [s.l.]: Instagram Dostupné online. (polsky) 
  45. Agata Zbylut na Instagramie: „W tym roku kolejne dwie studentki z pierwszego roku przyszły z propozycją, że chcą zrobić prace o tym jakie są brzydkie. Były w osobnych…”. [s.l.]: Instagram Dostupné online. (polsky) 
  46. Agata Zbylut na Instagramie: „Często słyszę, że kobiety powinny starzeć się z godnością i jak się domyślam chodzi o to, aby nie starać się za bardzo tuszować swój wiek…”. [s.l.]: Instagram Dostupné online. (polsky) 
  47. Agata Zbylut na Instagramie: „#Bella to miał być trochę instagramowy żart, ale też chęć powtórzenia gestów ćwiczonych od dzieciństwa – czyli przebierania się za piękność…”. [s.l.]: Instagram Dostupné online. (polsky) 
  48. Výstava Agaty Zbylut: „Panička”. [s.l.]: Knihovna Třinec Dostupné online. 
  49. wydarzenia- gdansk.pl. Tak Bardzo Na Zawsze. Agata Zbylut. [s.l.]: www.gdansk.pl Dostupné online. (polsky) 
  50. PAŃCIA. [s.l.]: Galeria Biała Dostupné online. (polsky) 
  51. Galeria Program. wystawy – Galeria Program. [s.l.]: galeriaprogram.pl Dostupné online. (polsky) 
  52. Galeria A19 Marymont_metro dla sztuki. [s.l.]: www.facebook.com Dostupné online. (polsky) 
  53. Agata Zbylut SZALIK I MEDALIK – Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. [s.l.]: www.rzezba-oronsko.pl Dostupné online. (polsky) 
  54. elipsy eu & spinacz.com. Agata Zbylut PERYGEUM / Gdańska Galeria Miejska. [s.l.]: www.ggm.gda.pl Dostupné online. (polsky) 
  55. Nic nie jest takie jak mówią w Galerii Bielskiej BWA. [s.l.]: News O.pl Dostupné online. (polsky) 
  56. Agata Zbylut – W sztuce marzenia się spełniają, ale nie wszystkim.. [s.l.]: Galeria XX1 Dostupné online. (anglicky) 
  57. Agata Zbylut „Tak, czyli Nie. Herstory” – archiwum Łódź-Art. [s.l.]: www.lodz-art.eu Dostupné online. (anglicky) 
  58. Agata Zbylut – Jestem niczyja – wydruki wielkoformatowe – Co? Gdzie? Kiedy? – Poznan.pl. [s.l.]: www.poznan.pl Dostupné online. (polsky) 
  59. … która była. W czterdziestą rocznicę Porozumień Sierpniowych. Muzeum Narodowe w Gdańsku. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (polsky) 
  60. MWW – Muzeum Współczesne Wrocław – Stany skupienia. [s.l.]: muzeumwspolczesne.pl Dostupné online. (polsky) 
  61. Dokumentacja fotograficzna z wystawy „Stany Skupienia”. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (anglicky) 
  62. Kronika – Królowa Pszczół. [s.l.]: www.kronika.org.pl Dostupné online. (polsky) 
  63. „Boli mnie, gdy się śmieję” w BWA Warszawa. [s.l.]: SZUM Dostupné online. (polsky) 
  64. About the Author: katarzynaradomska. Wystawa / Wielowątkowość tkaniny. [s.l.]: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu Dostupné online. (polsky) 
  65. "Na pozór silna dziewczyna, a w środku ledwo się trzyma". Wystawa w galerii lokal_30. [s.l.]: www.wysokieobcasy.pl Dostupné online. (anglicky) 
  66. About the Author: katarzynaradomska. Granice / linie cięcia – Wystawa sztuki polskiej z kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. [s.l.]: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu Dostupné online. (polsky) 
  67. Polki, Patriotki, Rebeliantki – Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu. [s.l.]: www.arsenal.art.pl Dostupné online. (anglicky) 
  68. Dotyk – artyści. [s.l.]: Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach Dostupné online. (polsky) 
  69. Mosart – Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim. [s.l.]: mosart.pl Dostupné online. (anglicky) 
  70. PRZEJŚCIA GRANICZNE. [s.l.]: Galeria Biała Dostupné online. (polsky) 
  71. Teksty, konteksty, interteksty. Kolekcja w procesie. [s.l.]: Wydarzenia O.pl Dostupné online. (polsky) 
  72. POZA CZASEM – wystawa fotografii z okazji inauguracji Spectra Art Space – Spectra Art Space – Wystawy – Fundacja Rodziny Staraków. [s.l.]: starakfoundation.org Dostupné online. (polsky) 
  73. Agencja Reklamowa GABO –. Medialny Stan Wyjątkowy, czyli siła sztuki polega na różnorodności. [s.l.]: info.elblag.pl Dostupné online. (anglicky) 
  74. Centrum Kultury Zamek pokazuje ‘Sukienkę’ – Swiatobrazu.pl. [s.l.]: www.swiatobrazu.pl Dostupné online. (anglicky) 
  75. „Najprawdziwsze historie miłosne” w Szczecinie. [s.l.]: PolskieRadio.pl Dostupné online. (anglicky) 
  76. „Miejsce do mieszkania, miejsce do kochania...”. otwarcie wystawy Katedry Sztuki i Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. [s.l.]: wyborcza.pl Dostupné online. (anglicky) 
  77. NOMUS. [s.l.]: nomus.gda.pl Dostupné online. (polsky) 
  78. Sztuka czysta, wolność absolutna, miłość dozgonna, opatrzność wszechmogąca. [s.l.]: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu Dostupné online. (polsky) 
  79. „Zooestetyka. Zwierzęta w sztuce” w Muzeum Narodowym w Szczecinie. [s.l.]: SZUM Dostupné online. (polsky) 
  80. Teksty, konteksty, interteksty. Kolekcja w procesie. [s.l.]: Wydarzenia O.pl Dostupné online. (polsky) 
  81. a b c d Agata Zbylut, katalog wydany przez Galerię Bielską BWA. [s.l.]: Issuu Dostupné online. ISBN 978-83-87984-78-6. S. 140. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Agata Zbylut "FACE OFF".jpg
Autor: Agata Zbylut, Licence: CC BY-SA 4.0
Agata Zbylut, "FACE OFF", paper fresco on the wall, sizes about 280 x 3300 cm, Metro Marymont, Warsaw, 2015.
Agata Zbylut "SUKNIOWSTĄPIENIE".jpg
Autor: Agata Zbylut, Licence: CC BY-SA 4.0
Agata Zbylut "SUKNIOWSTĄPIENIE", obiekt (suknia inspirowana ornatem uszyta w Atelier Kasi Hubińskiej, mp3 z tekstem Ingi Iwasiów, drewniany stelaż), 2014, wystawa „Szalik i medalik”, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, 2015/2016.
Agata Zbylut "Kawiorowa patriotka".jpg
Autor: Agata Zbylut, Licence: CC BY-SA 4.0
Agata Zbylut, "KAWIOROWA PATRIOTKA", suknia uszyta z szalików kibiców reprezentacji Polski, wymiary około 120×140, 2015, na drugim planie fragment FACE OFF, widok wystawy „Polki, Patriotki, Rebeliantki”, Galeria Arsenał, Poznań 2017.
Jerzy Lengiewicz - forma przestrzenna - Elbląg.jpg
Autor: Iwona Demko i Agata Zbylut Edit this at Structured Data on Commons, Licence: CC BY-SA 4.0
One of the largest spatial forms in Elblag was created as part of the 1st Biennale of Spatial Forms in Elbląg (1965) by Jerzy Lengiewicz (in collaboration with M. Karpowicz and S. Wierzbicki). The sculpture stands in the M. Kajki Park and it is 9 meters high. Called by the citizens of Elbląg "the listening antenna of hostile intelligence". Originally, it was located near the today's building of the Municipal Office, in the vicinity of Ratuszowa street. It has been standing in the Kajki Park since the 1980s. Visual artists in interaction with sculpture: Iwona Demko and Agata Zbylut, with curator Karina Dzieweczyńska, while working on the project entitled "Congress of dreamers / Kongres Marzycielek” carried out at the Art Center Gallery EL.
Wanda Gołkowska i Zbylut i Demko.jpg
Autor: Agata Zbylut i Iwona Demko, Licence: CC BY-SA 4.0
Rzeźba Wandy Gołkowskiej powstała w czasie I Biennale Form Przestrzennych w 1965 r. w Elblągu, wraz z artystkami: Agatą Zbylut i Iwoną Demko, które w ten przewrotny sposób oddają hołd rzeźbiarce w ramach projektu Marzycielki, realizowanego w Centrum Sztuki Galeria EL.

Weblinks

Agata Zbylut autoportret.jpg
Autor: Agata Zbylut, Licence: CC BY-SA 4.0
Agata Zbylut, fotografia z cyklu "Pańcia", 2019.
Agata Zbylut z serii PAŃCIA.jpg
Autor: Agata Zbylut, Licence: CC BY-SA 4.0
Agata Zbylut z serii PAŃCIA, 60x60 cm, 2018