Ahoj

Plakát amerického filmu Ship Ahoy (1942)

Ahoj je neformální pozdrav používaný v Česku a na Slovensku při vítání a loučení. Původně šlo o námořnický pozdrav (anglicky ahoy), který je doložen od roku 1751.[1] Do střední Evropy pronikl nejprve mezi vodáky[2] a později byl akceptován širokou populací. Obecně se používá mezi přáteli a lidmi známými, nebo v některých specifických kruzích, jako jsou zejména letci, vodáci, trampové a vyznavači geocachingu.

Etymologie

Nejpravděpodobnější etymologie pochází z citoslovce „hoy“, které bylo zesíleno redukovanou hláskou a ([ə]) a rázem. Citoslovce „h-j“ v různých obměnách je totiž z lingvistického pohledu kognát a vyskytuje se v mnoha jazycích včetně češtiny s různými samohláskami (haj, hej, hoj). Jinými slovy anglické „ahoy“ je zesílená forma obyčejného „Hej!“, které slouží k upoutání pozornosti druhého člověka a k navázání komunikačního spojení.

Nejstarší známé použití tohoto slova je z roku 1751 od Tobiase Smolletta, kde má právě tuto popsanou funkci: „While he was thus occupied, a voice, still more uncouth than the former, bawled aloud, ‘Ho! the house, a-hoy!’”

Ostatní uváděné etymologie:[3]

  • Volání ze strážného koše: „A hoy!“ (anglicky Hoy, člun).
  • Nejpravděpodobnější výklad: Latinský pokřik námořníků jako pozdrav jiné lodi „Ad Honorem Orderes Jesu“ či „Ad HOnorem Jesu“ byl zkrácen na AHOJ. Anglické “Ahoy” je tedy fonetický přepis z původního A.H.O.J.
  • Ahoj je citoslovce, kterým středoangličtí honáci popoháněli dobytek, zejména voly.

Vynálezce telefonu, Alexander Graham Bell, navrhoval, aby se slovo ahoj stalo běžným telefonním pozdravem. Předběhl ho však jeho konkurent Thomas Alva Edison se svým hallo.[3]

Specifika pozdravu

  • Ve vodácké komunitě panuje obecně akceptovaný úzus, že ahoj je jediným adekvátním pozdravem na řece při zdravení lodě. Použít jakýkoliv jiný pozdrav se považuje za faux pas. Totéž platí i pro námořnickou komunitu všude po světě.
  • U trampů je také zvykem se zdravit Ahoj, jiný pozdrav je chápán jako paďourství.
  • Za II. světové války byl pozdrav vnímán jako Adolfa Hitlera oběsíme jistě.[4]

Odkazy

Reference

  1. SMOLLETT, T. (Tobias). The Adventures of Peregrine Pickle. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  2. Bob Hurikán: Dějiny trampingu, Novinář, 1990, ISBN 80-7077-432-0, str. 149
  3. a b Jaký je původ slova Ahoj?. R Dvojka [online]. Český rozhlas, 2014-06-09 [cit. 2021-05-02]. Dostupné online. 
  4. www.trebon.net [online]. [cit. 30-05-2010]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 30-05-2010. 

Literatura

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Ship-ahoy-1942.jpg
Poster for the 1942 film Ship Ahoy.
  • The copy has had flaws fixed and was auto corrected.
  • The item has no copyright markings on it as can be seen in the links above. At bottom left is a "C" (poster version C), Litho in USA and some numbers which apparently relate to the print job of the poster. At lower right is Tooker Litho Co., NY 42/177. The "D" version of this poster is at Commons as File:Ship Ahoy poster.jpg.
  • United States Copyright Office page 2 "Visually Perceptible Copies The notice for visually perceptible copies should contain all three elements described below. They should appear together or in close proximity on the copies.
1 The symbol © (letter C in a circle); the word “Copyright”; or the abbreviation “Copr.”
2 The year of first publication. If the work is a derivative work or a compilation incorporating previously published material, the year date of first publication of the derivative work or compilation is sufficient. Examples of derivative works are translations or dramatizations; an example of a compilation is an anthology. The year may be omitted when a pictorial, graphic, or sculptural work, with accompanying textual matter, if any, is reproduced in or on greeting cards, postcards, stationery, jewelry, dolls, toys, or useful articles.
3 The name of the copyright owner, an abbreviation by which the name can be recognized, or a generally known alternative designation of owner.1 Example © 2007 Jane Doe."