Ahrár aš-Šám

Harakat ahrár aš-Šám al-islámíja
حركة أحرار الشام الإسلامية
Účast na občanské válce v Sýrii
Varianta loga Islámské fronty patřící Ahrár aš-Šám
Varianta loga Islámské fronty patřící Ahrár aš-Šám
Základní info
Aktivníkonec roku 2011–současnost
Operační
území
SýrieSýrie Sýrie
Ideologiesunnitský islamismus
saláfistický džihádismus
syrský nacionalismus (oficiálně od 21. června 2017, předtím neoficiálně)
VelitelHassán Abúd (2011–2014)[1]
Abu Jaber (2014–2015)
Abu Yahia al-Hamawi (2015–současnost)
Síla10 000–20 000 (červenec 2013)
16 000 (prosinec 2016)
18 000–20 000 (březen – červen 2017)
ČástíIslámská fronta Islámská fronta – k Džajš al-Fatahu (20132016)
Syrská rada revolučního velení (20142015)
Džajš al-FatahDžajš al-Fatah Džajš al-Fatah (20152017)
syrská opozice Syrská národní armáda
SpojenciDžajš al-IslámDžajš al-Islám Džajš al-Islám
syrská opozice Svobodná syrská armáda
TureckoTurecko Turecko
KatarKatar Katar[2]
OponentiSýrieSýrie Sýrie, Syrské ozbrojené síly[3]
Rusko Rusko[4]
ÍránÍrán Írán[5]
HizballáhHizballáh Hizballáh
Syrské demokratické sílySyrské demokratické síly Syrské demokratické síly
Tahrír al-ŠámTahrír al-Šám Tahrír al-Šám (částečně)
Islámský státIslámský stát Islámský stát
Jund al-Aksá (od října 2016)

Ahrár aš-Šám (v překladu Islámské hnutí svobodných mužů Levanty) je koalice několika islamistických a saláfistických jednotek, které jsou spojeny do samostatné brigády s cílem bojovat proti syrské vládě vedené Bašárem Asadem. V červnu 2013 bylo součástí organizace Ahrár aš-Šám 10 000 až 20 000 bojovníků, což z ní dělalo, po Svobodné syrské armádě, druhou nejsilnější samostatnou jednotku bojující proti Bašáru Asadu. Ahrár aš-Šám je hlavní součástí Islámské fronty a koalice Džajš al-Fatah.[6]. Ahrár aš-Šám a Džajš al-Islám jsou hlavní skupiny rebelů podporované Tureckem a Saúdskou Arábií. Skupina si klade za cíl vytvořit islámský stát, řízený podle práva šaría. Ahrár aš-Šám je spojencem Fronty an-Nusrá, která je větví al-Káidy v Sýrii a provádí s ní společné operace. Sýrie, Spojené arabské emiráty, Rusko, Írán a Egypt prohlásili Ahrár aš-Šám za teroristickou organizaci. Někteří američtí činitelé ji údajně označují za teroristickou organizaci kvůli její údajné vazbě na al-Káidu. Na druhou stranu, několik evropských států započalo malá jednání v Turecku se členy Ahrár aš-Šámu.

Historie

Přehlídka bojovníků Ahrár aš-Šámu

První brigáda Ahrár aš-Šámu byla zformována po egyptské revoluci, ale ještě před začátkem syrské revoluce v roce 2011. Většina zakladatelů Ahrár aš-Šámu byli islamističtí političtí vězni, kteří byli roky zadržováni ve věznici Sednaya až do března a května 2011, kdy byli propuštěni díky amnestii. V době založení organizace koncem roku 2011 se Ahrár aš-Šám skládala z přibližně 25 jednotek rebelů rozšířených napříč Sýrií. Od té doby se Ahrár aš-Šám rozrůstala, v červnu 2012 evidovaly internetové stránky organizace 50 jednotek a v polovině ledna 2013 se počet zvýšil na 83. Většina z těchto jednotek měla hlavní sídlo ve vesnicích v guvernátoru Idlib, ale mnoho dalších hlavních sídel se nacházelo v guvernátorech Hamá a Allepo.

Členové skupiny jsou islamisté. Ahrár aš-Šám spolupracuje se Svobodnou syrskou armádou a s ostatními sekulárními skupinami, avšak neudržuje vztahy s opoziční Syrskou národní radou. Ačkoli spolupracuje s ostatními skupinami, zachovává si svoje vlastní přísné a utajené vedení, které dostává finanční zdroje a podporu hlavně od dárců v Kuvajtu.

Díky podpoře od zahraničních podporovatelů a materiálu ukořistěnému od Syrských ozbrojených sil se z Ahrár aš-Šámu stala jedna z nejlépe vyzbrojených a nejsilnějších frakcí rebelů působící v občanské válce v Sýrii.

Ideologie

Vlajka organizace se symbolem Islámské fronty

Skupina má syrské velení a zdůrazňuje, že její kampaň je omezená jen na Sýrii, ne pro globální džihád. Nicméně, podle amerických zpravodajských služeb, několik členů al-Káidy bylo po výkonu trestu podle syrské vlády schopných ovlivňovat činnost skupiny a nainstalovat agenty v rámci vyšších řad do organizace. Takové vazby nebyly zveřejněny až do ledna 2014, kdy jeden z bývalých vůdců Ahrár aš-Šámu, nyní již mrtvý Abú Chálid as-Súrí, uznal své dlouholeté členství v al-Káidě a současně uznal i svou roli zástupce velitele al-Káidy (Ajmana Zaváhirího) v Sýrii.

Ve své první zvukové nahrávce Ahrár aš-Šám uvedla, že jejím cílem je nahradit vládu Bašára Asada státním zřízením islámského státu. Skupina také popsala povstání jako džihád proti spiknutí Safíovců s cílem šířit ší'itský islám a vytvořit šíitské státy od Íránu, přes Irák a Sýrii, který by zasahoval až k Libanonu a Palestině. Ahrár aš-Šám uvedla, že své útoky míří pouze proti vládním silám a milicím a že některé své operace i zrušila kvůli obavě z civilních obětí. Organizace poskytuje humanitární pomoc a podporu místním komunitám.

Bývalý velitel Ahrár aš-Šámu Hassán Abúd prohlásil, že Ahrár aš-Šám bude spolupracovat s an-Nusrou a nebude s ní mít problém, dokud bude bojovat proti Bašáru Asadovi. Abúd také prohlásil, že Ahrár aš-Šám spolupracovala s Islámským státem v některých bitvách a že všechny bojující skupiny – ať už se jedná o Islámský stát, an-Nusru, Islámskou frontu, nebo o Svobodnou syrskou armádu – mají stejný cíl: vytvořit islámský stát. Navzájem je odlišují jen taktika, strategie a metody. Abúd poznamenal, že v Sýrii nejsou žádné sekulární bojující skupiny. Hassán Abúd odsoudil demokracii v interview pro stanici al-Džazíra. Uvedl, že demokracie je vláda lidí lidem, podle pravidel, které si lidé sami přejí. Dále prohlásil, že oni mají svůj dokonalý systém, jehož právo je Alláhovo.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ahrar ash-Sham na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the United Arab Republic.svg
Flag of Egypt (1958-1972) and flag of Syria (1958-1961) in the United Arab Republic. It also became the official flag of Syria since 1980.
Flag of the United Arab Republic (1958–1971).svg
Flag of Egypt (1958-1972) and flag of Syria (1958-1961) in the United Arab Republic. It also became the official flag of Syria since 1980.
Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
Flag of the Islamic Front (Syria).svg
Flag of the Islamic Front; a coalition of several anti-government rebel groups in Syria
Flag of Syrian Democratic Forces.svg
Autor: FugeeCamp, Licence: CC0
Flag used by Syrian Democratic Forces (Hêzên Sûriya Demokratîk‎) (قوات سوريا الديمقراطية or القوات السورية الديمقراطية)
InfoboxHez.PNG
Drapeau pour infobox
Flag of the Syrian revolution.svg
the flag of the Syrin revolution
Flag of Jund al-Aqsa.svg
The flag of Jund al-Aqsa; an Islamist rebel group that has been active during the Syrian Civil War.
Insignia of the Syrian Revolutionary Command Council.svg
The insignia of the Syrian Revolutionary Command Council; an alliance composed of numerous factions of the Syrian opposition in the Syrian Civil War.
Flag of Ahrar ash-Sham.svg
The flag of Ahrar al-Sham.
Jaysh Al Islam white flag.svg
the Flag of Jaysh al-Islam (white variant)
Logo of Ahrar al-Sham.svg
Autor: MrPenguin20, Licence: CC BY-SA 4.0
The logo of Ahrar al-Sham.
AQMI Flag asymmetric.svg
Flag of the Islamic State .This flag is also used by al-Shabaab, al-Qaeda in the Arabian Peninsula (AQAP), al-Qaeda in the Islamic Maghreb (AQIM), and Boko Haram. The design shows the shahada in an arrangement that includes the image of the historical "seal of Muhammad" (more precisely, the "seal" design is based on a 1980s facsimile of Ottoman era copies of letters written and sealed by Muhammad, in which the copyists had manually inked the seal impression; the jihadist flags seen in press photographs do not show the seal as circular but in a slightly irregular shape that faithfully mimicks one particular such specimen; see w:seal of Muhammad for details). Also note that the representation of this seal formerly uploaded to commons but since deleted is merely a graphist's "fictionalisation" of what the seal might have looked like; the actual artefact on exhibit as the "seal of Muhammad" in Istanbul is rectangular)
Emblem of the Jaish al-Fatah.svg
The emblem of the Jaish al-Fatah (Army of Conquest); a military operations coalition in the Syrian Civil War that consists of numerous Syrian Islamist rebel factions mainly active in the Idlib Governorate.
Ahrar al-Sham fighters on parade.png
Autor: Halab Today TV, Ahrar al-Sham, Licence: CC BY 3.0
Ahrar al-Sham fighters on parade