Akkermanská úmluva

Akkermanská úmluva
Akkermanská konvence[1]
Data
Podepsáno25. záříjul./ 7. října 1826greg.
Místo podepsáníAkkerman
Strany
Podepsané zeměRuské impériumRuské impérium Ruské impérium
Osmanská říšeOsmanská říše Osmanská říše
Obsah
Důvodpřijetí ruského ultimáta z 24. březnajul./ 5. dubna 1826greg.
Cílpotvrdit závěry Bukurešťské smlouvy

Akkermanská úmluva je smlouva uzavřená mezi Ruskem a Osmanskou říší s cílem potvrdit závěry bukurešťské smlouvy. Podepsána byla 25. záříjul./ 7. října 1826greg. v Akkermanu (nyní Bilhorod-Dnistrovskyj).[2] Na ruské straně smlouvu podepsali Michail Semjonovič Voroncov a Alexandr Ivanovič Ribopjer, za tureckou stranu Mehmet Hadi a Ibrahim.

Akkermanská konference

5.jul./ 17. března 1826greg. podepsal Mikuláš I. ultimátum (turecká vláda obdržela nótu 5. dubna), ve kterém od Turků požadoval plnění podmínek smlouvy z Bukurešti, především těch, které se týkaly Srbska. A také požadoval stažení vojsk z Moldavského knížectví a z Valašska a jmenování zmocněnce pro sjednání nové dohody. Turecká vláda oznámila 23. dubnajul./ 5. května 1826greg. přijetí ruských podmínek a zahájení jednání.

Akkermanská úmluva v zásadě opětovně potvrdila podmínky Bukurešťské mírové smlouvy. Turecko uznalo hranici Dunaje a předání Suchumi, pevnosti Kali a Anaklije Rusku. Dále se zavázalo, že během půldruhého roku vyplatí nároky ruských poddaných a poskytne jim neomezené právo obchodu v Turecku. Ruským obchodním lodím garantuje právo svobodné plavby v tureckých vodách a na Dunaji. Byla zaručena autonomie dunajských knížectví a Srbska, vládci Moldavska a Valašska měli být jmenováni z řad místních velmožů a nesměli být odstraněni bez ruského souhlasu.

Akkermanská úmluva byla významným úspěchem ruské diplomacie. V Osmanské říši byl její výsledek vnímán jako nutný ústupek vyvolaný dočasnou vojenskou slabostí způsobenou potlačením janičářů v létě 1826. Mahmut II. smlouvu vypověděl 8.jul./ 20. prosince 1827greg., což byla jedna z příčin další rusko-turecké války. Po jejím skončení byla základní ustanovení Akkermanské úmluvy rozšířena roku 1829 Drinopolským mírem.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Аккерманская конвенция na ruské Wikipedii.

  1. KREISER, Klaus; NEUMANN, Christoph K.; KUČERA, Petr. Dějiny Turecka. Překlad Petr Kučera. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2010. 329 s. (Dějiny států). ISBN 978-80-7422-012-8. 
  2. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2019-05-02]. Heslo АККЕРМА́НСКАЯ КОНВЕ́НЦИЯ 1826. Dostupné online. (rusky) [nedostupný zdroj]

Média použitá na této stránce

Flag of the Ottoman Empire (1844–1922).svg
The Ottoman flag and Turkey Republic Flag of 1844–1935. Late Ottoman flag which was made based on the historical documents listed in the Source section. Note that a five-pointed star was rarely used in the crescent-and-star symbol before the 19th century.
Akkerman Conference.jpg
Аккерманская конференция 25 сентября 1826 года.

Слева направо:

  1. ?
  2. ?
  3. ?
  4. ?
  5. Ибрагим-Ефенди
  6. Хади-Ефенди
  7. А. Фонтон
  8. кн. М. Воронцов
  9. кн. Рибопьер
  10. ?
  11. ?