Akrokorint

Akrokorint
Akrokorint od západu
Akrokorint od západu

Vrchol575 m n. m.
Prominence340 m
Izolace4.6 km
Poloha
StátŘeckoŘecko Řecko
Souřadnice
Akrokorint
Akrokorint
Horninavápenec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Akrokorint (řecky Ακροκόρινθος), akropolis v Korintu, je monolitická skála s pevností, střežící staré město Korint v Řecku. Byl osídlen nepřetržitě od nejstarších dob až do počátku 19. století. Antická městská akropolis byla díky geomorfologickým podmínkám nejsnadněji hájitelné místo před nepřáteli. Během byzantské vlády byl Akrokorint silně opevněn a stal se sídlem stratéga helleského Thematu. Po čtvrté křížové výpravě byla pevnost, kterou hájil sám byzantský císař Alexios III., dobyta křižáky, následně Benátčany a nakonec osmanskými Turky. Díky samostatnému vodnímu zdroji v Akrokorintu byla pevnost využívána jako poslední obranná linie v jižním Řecku, která bránila Korintskou šíji – bránu na Peloponés. Obranu korintské pevnosti formují tři kruhové zdi kolem kopce. Na vrcholu kopce se nacházel Afrodítin chrám, který byl s příchodem křesťanství přeměněn v kostel a nakonec v mešitu. V roce 1929 začala americká škola s archeologickými vykopávkami. V současné době je Akrokorint jedním z nejúchvatnějších středověkých hradů v Řecku.

O Korintu a jeho mytologii se také ve svém díle „Cesty po Řecku“ zmiňuje řecký cestovatel z 2. století Pausaniás, zejména o Briareovi, jedním z Hekatoncheirů, který rozhodoval ve sporu mezi Poseidónem a Héliem, mezi mořem a sluncem; jeho verdikt byl, že Korintský záliv bude nadále patřit moři, tedy Poseidónovi a korintská akropole Héliovu slunci.

Pramen Horní Peirene je umístěn uvnitř akrokorintských hradeb. „Pramen, který je za chrámem, a který měl být darem boha Asópa Sisyfovi. Později se dozvěděli, že nejvyšší bůh Zeus unesl dceru říčního boha Asópa Aigínu. Sisyfos Asópovi Dia prozradil, ale výměnou měl Asópos dát Akrokorintu nevysychající pramen.“ (Pausaniás 2.5.1).

Mapa ruin Akrokorintu

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Acrocorinth na anglické Wikipedii.

Literatura

  • Petros G. Themelis: Ancient Corinth, the site and the museum – brief illustrated archaeological guide, Editions Hannibal, Athens
  • E. Karposini-Dimitriadi: The Peloponnese – A traveller's guide to the sites, monuments and history, Ekdotike Athenon S.A., Athen 1997, ISBN 960-213-013-X

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Acrocorinth castle.jpg
Autor: Nicolas von Kospoth (Triggerhappy), Licence: CC BY-SA 2.5
The frankish tower on the western Summit of the fortification of Acrocorinth in Greece.
Acrocorinto.jpg
Castle of Acrocorinth
Akrokorinth nordmauern.jpg
Autor: elveoflight, Licence: CC BY 2.5
Acrocorinth. Entrance. (View to west)
Acrocorinth Gateway.jpg
Autor: Nicolas von Kospoth (Triggerhappy), Licence: CC BY-SA 2.5
The system of gates at the fortress Acrocorinth near Corinth, Greece.
Apollon Tempel im antiken Korinth.jpg
Temple Apollo, Corinth. Acrocorinth in the background.
Acrocorinth map (EN).jpg
Map of the remains of Acrocorinth (english version)