Aktobská oblast

Aktobská oblast
Ақтөбе облысы
Актюбинская область
Aktobská oblast – znak
znak
Geografie
Hlavní městoAktobe
Souřadnice
Rozloha300 600 km²
Časové pásmo+5
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel927 136 (2022)
Hustota zalidnění3,1 obyv./km²
Jazykkazaština, ruština
Národnostní složeníKazaši, Rusové a další
Správa regionu
StátKazachstánKazachstán Kazachstán
Nadřazený celekKazachstánKazachstán Kazachstán
Druh celkuoblast
Podřízené celky12 okresů
Vznik10. března 1932
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2KZ-15
Oficiální webwww.gov.kz/memleket/entities/aktobe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aktobská oblast (kazašsky Ақтөбе облысы, rusky Актюбинская область) je oblast na západě Kazachstánu. Byla založena 10. března 1932 v rámci Kazašské ASSR. V letech 1962-64 byla součástí Západokazašského kraje. Má rozlohu 300 600 km² a přibližně 927 tisíc obyvatel. Nachází se v ní 7 měst a 4 sídla městského typu. Je rozdělena na 12 administrativních okresů. Hlavním městem je Aktobe.

Poloha

Oblast hraničí s šesti oblastmi Kazachstánu (Západokazachstánskou na severozápadě, Atyrauskou na západě, Mangystauskou na jihozápadě, Kostanajskou na severovýchodě, Ulytauskou na východě a Kyzylordskou na jihovýchodě), na severu s Orenburskou oblastí Ruska a na jihu přes vysychající Aralské jezero s Karakalpackou republikou v Uzbekistánu.

Oblast leží mezi Přikaspickou nížinou na západě, plošinou Ustjurt na jihu, Turanskou nížinou na jihovýchodě a jižními výběžky Uralu na severu. Velkou část oblasti tvoří rovina o nadmořské výšce 100 – 200 m, rozčleněná dolinami řek. V prostřední části se nacházejí hory Mugodžary (nejvyšší bod hora Velký Bakty-baj – 657 m). Západní část oblasti vyplňuje Poduralská plošina, která na jihozápadě přechází do Přikaspické nížiny. Na jihovýchodě jsou masivní písečné duny (Přiaralské Karakumy, Velké, a Malé Barsuky). Na severovýchod oblasti zasahuje Turganská plošina členěná roklemi.

Administrativní dělení

Oblast se skládá z 12 rajónů:

  • Alginský rajón (Alga)
  • Ajtěkebijský rajón (Komsomolskoje)
  • Bajganinský rajón (Bajganin)
  • Kargalinský rajón (Batamšinskij)
  • Chobdinský rajón (Chobda)
  • Martucký rajón (Martuk)
  • Mugalžarský rajón (Kandyagaš)
  • Uilský rajón (Uil)
  • Temirský rajón (Šubarkuduk)
  • Chromtauský rajón (Chromtau)
  • Čelkarský rajón (Čelkar)
  • Irgizský rajón (Irgiz)

Celkem se v ní nachází 8 měst (Aktobe, Alga, Žem, Kandyagaš, Temir, Chromtau, Čelkar, Emba) a 4 sídla městského typu (Šubarkuduk, Šubarši..).

Klima

Klima je ryze kontinentální s horkým, suchým létem a chladnou zimou. V létě jsou časté větry s vysokou teplotou vzduchu (suchovějeсуховеи) a pylové bouře, v zimě chumelenice. Průměrná teplota v červenci na severozápadě je 22,5 °С na jihovýchodě 25 °С a v lednu -16 (na severozápadě) a -15,5 °С (na jihovýchodě). Množství srážek za rok je 300 mm na severozápadě a 125 až 200 mm uprostřed a na jihu.

Vodstvo

Všechny řeky oblasti náleží k bezodtokému povodí Kaspického moře a nevelkých jezer. Největší řeky jsou Emba, přítoky Uralu Or a Ilek a dále Irgiz, Uil, Turgaj a Sagiz. Většina řek má málo vody, v létě vysychají nebo se rozpadají na oddělená jezírka. V oblasti se nachází více než 150 jezer, především mělkých a slaných. Některá z nich vysychají a mění se na slaniska (např. Šalkarteniz) a vodou se zaplňují pouze na jaře.

Půdy a flóra

Severozápadní část oblasti je pokryta kavylem a pelyňkovo-travnatou stepí na černozemních a tmavě kaštanových půdách se skvrnami slanisek. V dolinách řek převládá luční rostlinstvo, háje topolů, osik, bříz a křoviny. Střední a severovýchodní část je pokryta travnato-pelyňkovou suchou stepí na světle kaštanových a šedých mírně slaných půdách. Na jihu se rozkládají pelyňkové slané pustiny a polopustiny na hnědých slaných půdách s písečnými dunami a slanisky.

Fauna

Po celém území jsou zastoupeni hlodavci (pestrušky, sysli, frčci, tarbíčci) a savci (vlci a korsaci), žijí zde také antilopy (sajga tatarská, gazela perská).

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Aktyubinsk-obl-coat-of-arms.png
Coat of Arms of Aqtöbe Province
Greater and Lessser Barsuki-Aral Sea 2021.jpg
Autor: NASA, Licence: CC BY-SA 4.0
Greater and Lesser Barsuki in 2021 NASA picture