Akvakultura

Výlov rybníka
Velikost produkce (v miliónech tun) z akvakultury (zeleně) se postupně vyrovnává lovu ryb (modře). Zdroj FAO
Nárůst produkce (v tunách) z akvakultury u kapra

Pojem akvakultura značí cílevědomé, plánované obhospodařování vodních ploch (moří, jezer, řek atd.) s cílem dosáhnout dlouhodobě stálých výnosů vodní fauny a flory (tj. ryb, humrů, raků, krabů, krevet, mušlí, řas a jiných vodních organismů).

Odchov vodních živočichů akvakulturou probíhá jak v přirozeném prostředí (v klecích, sítích apod.), tak i v umělých nádržích a podobných zařízeních. V současné době převažuje akvakultura na pevnině nad akvakulturou v mořích.[1]

Významu nabývá akvakulturní technologie koncem 20. století v důsledku částečně drastického snížení výnosů tradičního rybolovu. Akvakultura je tedy alternativou k tradičnímu rybolovu a možným řešením pro výživu lidstva, zejména vzhledem k extrémnímu vymírání dnes lovených ryb během posledních let či desetiletí.

V současné době se diskutuje o ekologických problémech a důsledcích akvakultury, především v souvislosti s odchovem živočichů (či rostlin), kteří jsou prostředí akvakulturních chovů cizí. V produkci masa z akvakultury dominuje Čína.[2]

První zmínky o odchovu ryb v akvakulturních chovech pocházejí z Číny z roku 460 př. n. l. Nový výzkum ale ukazuje, že se kapr obecný akvakulturně choval již před 8 tisíci lety.[3] V našich zemích byly ve středověku zavedené rybníky první formou akvakultury.

Reference

  1. Towards Blue Transformation [online]. Organizace pro výživu a zemědělství [cit. 2022-12-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Seafood [online]. foodsystemprimer.org [cit. 2022-12-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Max Planck Society. New study shows common carp aquaculture in Neolithic China dating back 8,000 years. phys.org [online]. 2019-09-16 [cit. 2022-12-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Global Aquaculture Production of Cyprinus carpio.svg
Autor: Leonid, Licence: CC BY-SA 4.0
Global Aquaculture Production of Common carp Cyprinus carpio from 1950 to 2013. Data source FAO fisheries
Global total fish harvest.svg
Autor: Con-struct, Licence: CC BY-SA 3.0
Global total wild fish capture and aquaculture production in million tonnes, as reported by the FAO.
Delta Pride Catfish farm harvest.jpg
Aquaculture - workers harvest catfish from the Delta Pride Catfish farms in Mississippi.