Al-Káida v islámském Maghrebu

Vlajka užívaná Al-Káidou v islámském Magrebu
Oblast operací Al-Káidy v islámském Magrebu

Al-Káida v islámském Maghrebu, původním názvem Salafistická skupina pro kázání a boj je organizace usilující o svržení alžírské vlády a nastolení islámského státu. Skupina vyhlásila záměr napadat evropské a americké cíle. Skupina byla označena jako teroristická Organizací spojených národů, Ruskem, USA a Spojenými arabskými emiráty.

Členská základna skupiny se rekrutuje z alžírských a místních saharských komunit (jako jsou Tuaregové a některé klany na severu Mali) stejně jako Maročanů z předměstí marockých měst. Alžířané dominují ve vedení organizace. Velký podíl příjmů skupiny tvoří výkupné za cizince.

Útoky

  • 20. listopadu 2015 Al-Káida a skupina al-Murábitún provedly útok na hotel Radisson Blu maliském hlavním městě Bamaku a získali více než 100 rukojmí. 19 rukojmí bylo zabito předtím než hotel obsadily bezpečnostní složky.[1]
  • 16. ledna 2016 bylo nejméně 23 lidí zabito při útoku Al-Káidy na cizinci obývaný hotel v Ouagadougou, hlavním městě Burkiny Faso. Během útoku ozbrojenci krátce zajali 126 hotelových hostů.[2]

Reference

  1. Na dvě desítky mrtvých po útoku džihádistů na hotel v Mali. ČT24 [online]. 2015-11-20 [cit. 2016-01-16]. Dostupné online. 
  2. Útok na hotel v Burkině Faso má 27 obětí, 150 rukojmích se zdařilo osvobodit. idnes.cz [online]. 2016-01-16 [cit. 2016-01-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Související článek

Média použitá na této stránce

AQMI Flag asymmetric.svg
Flag of the Islamic State .This flag is also used by al-Shabaab, al-Qaeda in the Arabian Peninsula (AQAP), al-Qaeda in the Islamic Maghreb (AQIM), and Boko Haram. The design shows the shahada in an arrangement that includes the image of the historical "seal of Muhammad" (more precisely, the "seal" design is based on a 1980s facsimile of Ottoman era copies of letters written and sealed by Muhammad, in which the copyists had manually inked the seal impression; the jihadist flags seen in press photographs do not show the seal as circular but in a slightly irregular shape that faithfully mimicks one particular such specimen; see w:seal of Muhammad for details). Also note that the representation of this seal formerly uploaded to commons but since deleted is merely a graphist's "fictionalisation" of what the seal might have looked like; the actual artefact on exhibit as the "seal of Muhammad" in Istanbul is rectangular)