Celkový vítězSpojené království Simon Yates (GBR)
Vítěz bodovací soutěžeBelgie Tim Merlier (BEL)
Nejlepší mladý jezdecBelgie William Junior Lecerf (BEL)
Nejlepší týmBora–Hansgrohe
Nejaktivnější jezdecJaponsko Atsushi Oka (JPN)
← 2023

8. ročník etapového cyklistického závodu AlUla Tour se konal mezi 30. lednem a 3. únorem 2024 v Saúdské Arábii. Celkovým vítězem se stal Brit Simon Yates z týmu Team Jayco–AlUla. Na druhém a třetím místě se umístili Belgičan William Junior Lecerf (Soudal–Quick-Step) a Novozélanďan Finn Fisher-Black (UAE Team Emirates).[1] Závod byl součástí UCI Asia Tour 2024 na úrovni 2.1.[2]

Týmy

Závodu se zúčastnilo 9 z 18 UCI WorldTeamů, 5 UCI ProTeamů, 3 UCI Continental týmy a saúdskoarabský národní tým. Všechny týmy nastoupily na start se sedmi závodníky kromě týmu Bora–Hansgrohe s pěti závodníky, závod tak odstartovalo 124 jezdců.[3] Do cíle na Skyviews of Harrat Uwayrid dojelo 114 z nich.[3]

EtapaDatumTrasaVzdálenostTypVítěz
130. lednaVlaková stanice Al Manshiyah – Vlaková stanice Al Manshiyah149,5 kmRovinatá etapaNizozemsko Casper van Uden (NED)
231. lednaWinter Park – Národní rezervace Shalal199,5 kmRovinatá etapaNorsko Søren Wærenskjold (NOR)
31. únoraLetiště Al-'Ula – Velbloudí dráha Al-'Ula170,5 kmRovinatá etapaBelgie Tim Merlier (BEL)
42. únoraHegra – Marája142,5 kmRovinatá etapaBelgie Tim Merlier (BEL)
53. únoraAl-'Ula, staré město – Skyviews of Harrat Uwayrid150,5 kmZvlněná etapaSpojené království Simon Yates (GBR)

Soutěž týmů
1Casper van UdenCasper van UdenCasper van UdenUnai ZubeldiaCasper van UdenQ36.5 Pro Cycling Team
2Søren WærenskjoldSøren WærenskjoldSøren WærenskjoldAtsushi OkaSøren WærenskjoldUno-X Mobility
3Tim MerlierCasper van UdenCasper van UdenPolychronis TzortzakisCasper van UdenSoudal–Quick-Step
4Tim MerlierTim MerlierTim MerlierAtsushi OkaTeam Jayco–AlUla
5Simon YatesSimon YatesWilliam Junior LecerfBora–Hansgrohe
Konečné pořadíSimon YatesTim MerlierAtsushi OkaWilliam Junior LecerfBora–Hansgrohe
  • Ve 2. etapě nosil Dylan Groenewegen, jenž byl druhý v bodovací soutěži, červený dres, neboť lídr této klasifikace Casper van Uden nosil zelený dres pro lídra celkového pořadí.
  • Ve 2. etapě nosil Fred Wright, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, bílý dres, neboť lídr této klasifikace Casper van Uden nosil zelený dres pro lídra celkového pořadí.
  • Ve 3. etapě nosil Casper van Uden, jenž byl druhý v bodovací soutěži, červený dres, neboť lídr této klasifikace Søren Wærenskjold nosil zelený dres pro lídra celkového pořadí.
  • Ve 3. etapě nosil Xabier Azparren, jenž byl čtvrtý v soutěži mladých jezdců, bílý dres, neboť lídr této klasifikace Søren Wærenskjold nosil zelený dres pro lídra celkového pořadí, druhý závodník této klasifikace Casper van Uden nosil červený dres lídra bodovací soutěže a třetí závodník této klasifikace Henok Mulubrhan nosil dres mistra Afriky.
  • Ve 4. etapě nosil Tim Merlier, jenž byl druhý v bodovací soutěži, červený dres, neboť lídr této klasifikace Casper van Uden nosil zelený dres pro lídra celkového pořadí.
  • Ve 4. etapě nosil Rick Pluimers, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, bílý dres, neboť lídr této klasifikace Casper van Uden nosil zelený dres pro lídra celkového pořadí.
  • V 5. etapě nosil Søren Wærenskjold, jenž byl třetí v bodovací soutěži, červený dres, neboť lídr této klasifikace Tim Merlier nosil zelený dres pro lídra celkového pořadí a druhý závodník této klasifikace Casper van Uden nosil bílý dres lídra soutěže mladých jezdců.