Alakalufové

Alakalufové
Populace
3,448 (2017)[1]
Jazyk(y)
španělština, kawésqarština
Náboženství
animismus
Příbuzné národy
Jaganové
Současná alakalufská žena

Alakalufové jsou indiánský kmen, tvořící původní obyvatelstvo jižní části Chile okolo Magalhãesova průlivu. Exonymum Alakalufové pochází z jazyka jejich sousedů Jaganů z Ohňové země a znamená „pojídači mušlí“. Sami se nazývají Kawésqar, tedy „lidé“.

Historie

Původní způsob života

Podle archeologických nálezů žili Alakalufové ve své zemi již před šesti tisíci lety. Byli dobře adaptovaní na její drsné klima, měli například enormně silnou vrstvu podkožního tuku (podobně jako Inuité). Byli kočovnými lovci a sběrači, jejich potravu tvořili mořští měkkýši, krabi a houby, pro něž se potápěly ženy, zatímco muži lovili ryby, lachtany, mořské vydry, na souši se kořistí stával i jelínek huemul jižní a divoká lama guanako. Potravu doplňoval sběr jedlých rostlin, hub a vajec mořských ptáků.

Alakalufové neznali zemědělství, hrnčířství ani tkalcovství, jediné řemeslné dovednosti, jež ovládali, bylo zpracování dřeva, stromové kůry, kůží a košíkářství. Odívali se do zvířecích kožešin, které nosili přehozené přes ramena jako pončo. Z lachtaní nebo tulení kožešiny vyráběli i obuv. Obydlím byla většinou kupolovitá chýše z proutí, pokrytá rákosím a větvemi nebo jednoduché stany kryté kůžemi. Stavěli rozměrné kanoe dlabané kamennými nástroji z kmenů stromů, v nichž se rodiny přesouvaly podél pobřeží a mezi ostrovy na značné vzdálenosti. Muži k lovu používali i menší kánoe s dřevěnou kostrou potaženou kůrou stromů, podobně jako severoameriští indiáni.

Původní náboženství bylo animistické, uctívali velkého ducha Xelase, který sídlí na nebi a nemá lidské potřeby. Velmi se báli duchů zemřelých lidí.

Příchod evropských osadníků

Jejich počet podle odhadů nikdy nepřesáhl pět tisíc, začal se však rapidně snižovat po příchodu bílých osadníků, kteří Alakalufy nutili k usedlému způsobu života a zavlekli mezi ně nemoci, vůči nimž domorodci nebyli imunní. Misionáři se snažili indiánům pomáhat, i oni je však nutili obývat stálé osady. Misionáři a osadníci mezi Indiány rozšířili evropské oděvy, Alakalufové v oblečení plavali, a potápěli se, poté jej nechali schnout přímo na těle. To mělo za následek nárůst respiračních onemocnění včetně zápalu plic. Alberto Achacaz Walakial, který zemřel v roce 2008, byl pokládán za posledního žijícího čistokrevného Alakalufa, nicméně přes dva tisíce míšenců se dosud hlásí k alakalufskému původu a několik desítek z nich dosud hovoří původním jazykem kawésqar.

Odkazy

Literatura

  • Václav Šolc: K Alakalufům na konec světa. Praha, Orbis, 1974

Reference

  1. Síntesis de Resultados Censo 2017 [online]. S. 16. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

The earth and its inhabitants (1882) (14591030248).jpg
Autor: Internet Archive Book Images, Licence: No restrictions
Alakaluf fuegians, dressed in huanaco skins

Identifier: earthitsinhabita18recl (find matches)
Title: The earth and its inhabitants ..
Year: 1882 (1880s)
Authors: Reclus, Elisée, 1830-1905 Ravenstein, Ernest George, 1834-1913 Keane, Augustus Henry, 1833-1912
Subjects: Geography
Publisher: New York : D. Appleton and Company
Contributing Library: University of California Libraries
Digitizing Sponsor: Internet Archive

View Book Page: Book Viewer
About This Book: Catalog Entry
View All Images: All Images From Book
Click here to view book online to see this illustration in context in a browseable online version of this book.

Text Appearing Before Image:
i 1,220 Miles.
Text Appearing After Image:
% i a 5 INHABITANTS OF CHILI. 447 over the shoulders and shifted according to the direction of the wind. Theexplorers by whom thej have been visited have collected no legends or anyfolklore regarding their origin and migrations, nor is there anjthing to showthat they worship a Supreme Being. jVevertheless, they believe in a future life,and the unknown causes a sort of religious awe, for they speak of ghosts, who attimes attack and devour the livina:. The dead are either burned, or buried under the shell-mounds. Tliere are noproper or family names, and in conversation they designate each other by theplace they occupy, or by some other detail. They sing, or at least hum, incessantlyrepeating the same word or syllable; but they never dance. The social circleis, in fact, too fragmentary for any collective demonstrations, in which mutualsympathy and the aesthetic sense play such a large part. Since the arrival of the English missionaries in the archipelago the mortalitvhas been frightful,

Note About Images

Please note that these images are extracted from scanned page images that may have been digitally enhanced for readability - coloration and appearance of these illustrations may not perfectly resemble the original work.
Alacaluf woman, Villa Puerto Edén, Chile - 20060111.jpg
Gabriela Paterito, an Alacaluf (Kawésqar) woman selling handicrafts to tourists in Villa Puerto Edén, Chile.