Alan Shepard

Alan Bartlett Shepard, Jr.
Alan Shepard v roce 1971
Alan Shepard v roce 1971
Astronaut NASA
Státní příslušnostUSA USA
Datum narození18. listopadu 1923
Místo narozeníDerry
Datum úmrtí22. července 1998 (ve věku 74 let)
Místo úmrtíPebble Beach
Předchozí
zaměstnání
testovací pilot
HodnostKontradmirál US NAVY
Čas ve vesmíru216 hodin 57 minut
Kosmonaut od1959
MiseMR-3, Apollo 14
Znaky misíFreedom 7 Apollo 14
Kosmonaut do1. srpna 1974
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alan Bartlett Shepard, Jr. (18. listopadu 1923, Derry, New Hampshire, USA21. července 1998, Pebble Beach, Kalifornie)[1] byl letec, podnikatel a první americký astronaut ve vesmíru a pátý člověk, který stanul na Měsíci.

Život

Mládí a výcvik

Byl námořním důstojníkem s praxí na torpédoborci ve 2. světové válce. Pak se stal stíhacím pilotem na letadlové lodi. Nalétal 4000 letových hodin. V dubnu 1959 se dostal do první sedmičky amerických astronautů. Měl obrovskou autoritu, byl tvrdý. Ještě před svým letem byl ženatý, jeho žena Louisa mu porodila dvě děti.

Skok do vesmíru

Související informace naleznete také v článku Mercury-Redstone 3.

Za prvního amerického astronauta bývá někdy považován John Glenn, protože let Alana Sheparda 5. května 1961 (23 dní po letu Jurije Gagarina) probíhal po balistické křivce, zatímco John Glenn se 20. února 1962 dostal na oběžnou dráhu a uskutečnil tři oblety Země. Shepardův let v kabině Freedom 7 trval 16 minut.

Po svém skoku do vesmíru byl určen jako velitel Mercury-Atlas 10, let byl však zrušen. Pak onemocněl, na jedno ucho téměř ohluchl a nesměl ani cvičně létat. V NASA působil jen jako operátor letů a věnoval se byznysu v bankovním světě a stal se z něj milionář. Podstoupil operaci ucha, vrátil se do výcviku a byl jmenován do letu Apollo 14.

Cesta na Měsíc

Související informace naleznete také v článku Apollo 14.
Posádka Apolla 14: Edgar Mitchell, Shepard a Stuart Roosa

V kosmické lodi Apollo 14 odstartovali z mysu Canaveral astronauti Alan Shepard, Stuart Roosa a Edgar Mitchell na svůj 10denní let směrem k Měsíci. Zatímco Roosa zůstal na oběžné dráze, Shepard s Mitchellem na Měsíci přistáli, strávili zde 33 hodin včetně dvou procházek a celá trojice v pořádku přistála ve své kabině za pomocí padáků na hladině Tichého oceánu.

Po letech

Po dalších třech letech 1. srpna 1974 NASA i námořnictvo opustil a vrátil se ke svému výnosnému byznysu. Byl ředitelem firmy Marathon Construction Company v Houstonu a od roku 1978 ředitel firmy Windward Company, Dear Park, Texas.[2] V roce 1977 byl zapsán do National Aviation Hall of Fame (Národní letecká síň slávy). Zemřel v roce 1998 ve věku 74 let na leukémii.

Odkazy

Reference

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti USA, s. 360. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Alan Bartlet Shepard, s. 367. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Apollo14 crew high resolution.jpg
These three astronauts are the prime crew of the Apollo 14 lunar landing mission. Left to right, are Edgar D. Mitchell, lunar module pilot; Alan B. Shepard Jr., commander; and Stuart A. Roosa, command module pilot. The Apollo 14 emblem is in the background.
Business suit portrait of Al Shepard.jpg
Business suit portrait of Al Shepard
Mercury Program insignia.svg
Mercury Program insignia
  • Retroactive logo designed from 1964 Mercury Seven astronaut memorial
  • Circle containing the astronomical symbol for planet Mercury, with the numeral 7 inside it
Apollo 14-insignia.png
This is the Apollo 14 crew patch designed by astronauts Alan B. Shepard Jr., commander; Stuart A. Roosa, command module pilot; and Edgar D. Mitchell, lunar module pilot. It features the astronaut lapel pin approaching the Moon and leaving a comet trail from the liftoff point on Earth. The pin design was adopted by the astronaut corps several years ago. Astronauts who have not yet flown in space wear silver pins. Those who have flown wear gold pins.