Alberto Vojtěch Frič

Alberto Vojtěch Frič
Alberto Vojtěch Frič, Praha 1918
Alberto Vojtěch Frič, Praha 1918
Narození8. září 1882
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí4. prosince 1944 (ve věku 62 let)
Praha
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Příčina úmrtítetanus
Místo pohřbeníMotolský hřbitov
Povoláníspisovatel, objevitel, antropolog, fotograf, botanik, autor dětské literatury, etnograf a světoběžník
Manžel(ka)
 • Drahomíra Janáčková
Děti
 • Herminia Ferreira Fric dcera
 • Ivan Vojtěch Frič syn
Rodiče
Příbuzní
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alberto Vojtěch Frič (8. září 1882 Praha[1]4. prosince 1944 Praha[2]) byl český etnograf, cestovatel, botanik, fotografspisovatel. Jihoameričtí indiáni jej pojmenovali Karaí Pukú (česky Dlouhý lovec), v Evropě byl znám též jako Lovec kaktusů.

Mládí

Frič se narodil jako druhý syn v rodině právníka a náměstka pražského primátora Vojtěcha Friče (1844–1918) a jeho manželky Rosalie rozené Švagrovské (* 1851).[3] Byl pokřtěn po otci Vojtěch, jméno Alberto si zvolil jako španělskou variantu svého jména, aby se od otce odlišil. Již od mládí projevoval výjimečné nadání v přírodovědných oborech, které ho zajímaly. Jako malý kluk přinesl domů kaktus Echinopsis eyriesii, původně jen jako rekvizitu pro pomstu na strážníkovi, který ho vždycky šacoval, zda nepřenáší vejce bez zaplacení patřičných poplatků. Nahmatat pichlavý kaktus byla pro strážníka velmi bolestivá zkušenost a kaktus tak splnil svůj účel; byl potom postaven na okno a dlouhou dobu ponecháván bez povšimnutí. Posléze však vykvetl a to upoutalo Fričovu pozornost. Sám o tom později napsal: „Z tak neforemné, nevzhledné rostliny, která mohla mít pro mne význam jenom potud, pokud sloužila mi za nástroj odplaty, vyvinovala se krása, jakou jsem dosud nepoznal…“ Nově objevený svět rostlin Friče nadchnul. V 15 letech již byl považován za jednoho z největších znalců kaktusů ve střední Evropě a odborníci evropského formátu mu zasílali žádosti o konzultace při jejich určování a zvali jej na vědecké konference. Studia na technice nedokončil.

Mimo rozsáhlých znalostí o kaktusech samozřejmě sbíral také kaktusy samotné, v roce 1899 však celá jeho kolekce pomrzla. Frič se poté rozhodl založit novou, z kaktusů, které si sám sesbírá. Jako osmnáctiletý dostal první povolení k zahraniční cestě. V letech 19011929 podnikl 7 cest do Jižní Ameriky a jednu do Severní, kde se soustředil jednak na sběr kaktusů, jednak objevování nových končin a sběr etnografických materiálů o divoce žijících indiánských kmenech.

Na svých cestách pořizoval botanické a etnografické fotografie a je považován za průkopníka české krajinářskécestopisné fotografie.[4]

Cesty

Alberto Frič (Praha, 1901)

Celkově na svých cestách strávil A. V. Frič téměř 12 let.

První cesta 10. V. 1901 – 5. VII. 1902

Matto Grosso, Paraná
Cucura, Šavantes

Fričova první cesta vedla do divokých končin Mato Grossa, kde se setkal s indiány kmene Šavantes. Z cesty se musel předčasně vrátit, neboť utrpěl strašlivá zranění při souboji s jaguárem. Šelma Friče zaskočila a on ji stihl výstřelem pouze zranit, načež se s ní střetl tělo na tělo. Ať už zvíře poté zabil nožem nebo opožděně zaúčinkovalo předchozí zranění, následky střetu byly pro Friče velmi zlé. Téměř zemřel, nejdříve ho celé týdny léčili indiáni a poté se musel vrátit do Evropy. Jakkoliv ale nešlo o zážitek, který by si někdy přál prožít znovu, v jistém smyslu pro něj znamenal požehnání. Nestal se pouze mužem, který zabil jaguára, což by mu už samo o sobě vyneslo velkou úctu a vážnost mezi indiány. Byl víc, byl mužem, který přežil v objetí jaguára. Takový člověk se už nepočítal mezi obyčejné smrtelníky. Téměř posvátná úcta, kterou byl díky tomuto obestřen, umožnila Fričovi později dosáhnout cílů, kterých by jinak dosáhnout nemohl.

Druhá cesta 11. VIII. 1903 – 17. IX. 1905

Uruguay, Argentina, Grand Chaco, Pilcomayo
Anganité, Bororó, Karraim, Pilagá, Sanapaná, Toba,

Na své druhé cestě Frič prozkoumal pro paraguayskou vládu tok řeky Pilcomayo a proplul jím, což se nepodařilo žádné z předcházejících více než 20 expedic. Přitom též objevil hrob španělského geodeta Ibarrety († 1898) a zjistil, že ho zabili indiáni v rozmíšce, kterou svým neuváženým chováním vyvolal. Při této výpravě strávil delší čas u indiánského kmene Čamakoko (Chamacoco) v povodí řeky Paraguay a oženil se zde po indiánském způsobu s Indiánkou Lora-y (česky Černá kachna). Z jejich svazku se narodila dcera Herminia (* asi v září 1905, zemřela 10. března 2009). Poté, kdy odjel domů (léto 1905), se s ní už zřejmě nesetkal.

Třetí cesta 21. VIII. 1906 – VIII. 1908

Alberto Frič (Brazílie, 1906)
Brazílie, Argentina, Paraguay
Čamakoko, Kainganu, Ššeta-Kuruton, Pehunče, Pikunče, Pulche, Rankelče, Tehuelche

Ze své třetí cesty si přivezl z Ameriky do Prahy Čerwuiše, indiána z kmene Čamakoko, v Praze byl v letech 1908–1909. Důvodem byla záhadná nemoc decimující Čerwuiše i jeho kmen a Frič chtěl, aby jej prohlédli lékaři specialisté. Nakonec nemoc objasnil student medicíny oboru parazitologie, který si jednoho dne přišel uctivě vyprosit vzorek fekálií od Fričova indiánského hosta. Nemoc způsobili dosud u Indiánů neznámí střevní parazité (Ancylostoma duodenale) a k léčbě stačilo použít silné projímadlo.

Související informace naleznete také v článku Čerwuiš.

Během třetí cesty se mu rovněž podařilo najít a získat pozůstalost po italském fotografovi Guido Boggianim, který byl za nejasných okolností zabit indiány v roce 1901. Z kaktusů bylo významným objevem Gymnocalycium mihanovichii.

Čtvrtá cesta 1909–1912

Paraguay, Argentina
Čamakoko, Kaďuvej

Začala roku 1909 a Frič během ní dopravil Čerwuiše a patřičné léky ke kmenu Čamakoko (Chamacoco) v severní části Gran ChacaParaguayi. Přesné datování cesty není známo. Z této cesty Frič dopravil do Prahy 3 živé exempláře bahníků.

Pátá cesta 28. V. 1919 – 11. VI. 1920

Uruguay, Argentina

Šestá cesta 12. IV. 1923 – 26. II. 1924

Alberto Frič (Mexiko, 1923)
Alberto Frič (Mexiko, 1923)
Mexiko, USA
Tarahumara

Jediná cesta po Severní Americe. Svým významem však vydala za ostatní cesty po Jižní Americe.

Sedmá cesta I. 1927 – VI. 1927

Brazílie, Argentina, Paraguay, Uruguay,

Osmá cesta 25. X. 1928 – 29. III. 1929

Uruguay, Argentina, Bolívie, Peru

Tato poslední cesta po Jižní Americe byla z hlediska kaktusářství nejvýznamnější, neboť Frič objevil nová, dosud neznámá naleziště vysokohorských kaktusů rodů Parodia, Lobivia, Rebutia, Neowerdermania, Oreocereus a dalších a spustil celosvětový zájem až horečku o jihoamerické kaktusy.

Rodinný život

Související informace naleznete také v článku Rodokmen Fričů.

Po návratu ze své 5. cesty se Frič oženil s Dragou Janáčkovou, s níž měl syna Ivana Vojtěcha (* 1922), pozdějšího kameramana. Jeho vnuk Pavel Frič s manželkou Yvonnou se snaží zvýšit povědomí o A. V. Fričovi, které je v jeho rodné zemi dost malé. Početné potomstvo (8 dětí) po sobě zanechala i Fričova jihoamerická dcera, kterou při svém odjezdu předal do péče náčelníka Magpioty a jejíž synové hrdě nosí jméno Fric. Obě větve rodiny se o sobě dozvěděly až v roce 2000, kdy Hermínu objevili čeští filmaři Alice RůžičkováMartin Číhák putující po stopách Čerwuiše.

Frič bydlel ve vile Božinka v Jinonické 766/17.

Rod Neowerdermannia A. V. F.
je rod zvláštních andských kaktusů, které domorodci užívají jako zeleninu. Typový druh Neowerdermannia vorwerkii, sběr VZ176

Frič a kaktusy

Frič se postupně vypracoval na odborníka světového formátu, byl považován za největšího soudobého znalce kaktusů, popsal desítky nových druhů [5] a shromáždil největší a nejcennější evropskou sbírku kaktusů své doby. Sbírka zanikla během druhé světové války, neboť se mu přes všechnu snahu nepodařilo sehnat dost topiva a kaktusy ve sklenících umrzly. (Nebyl to první případ – už dříve mu čeští celníci na hranicích během zimy nechali kaktusy po otevření krabic zasypat sněhem a umrznout.)[6] Sbíral je všude, od Mato Grossa přes Gran Chaco až po strmé stráně And ve výšce přes 5000 m n. m. Navštívil kvůli nim i Střední a Severní Ameriku (1923). Publikoval množství fotografií krajiny porostlé kaktusy a zpopularizoval pěstování kaktusů, zejména ve střední Evropě.

Odborníky fascinoval, když v botanické zahradě umístěné v hlavním městě Mexika objevil druh Astrophytum asterias, který již byl považován za vyhynulý (bylo to tím paradoxnější, že zahradu odborníci na kaktusy často navštěvovali). Prováděl výzkum kaktusů s narkotizačními účinky (tzv. narkokaktusy), někdy je přitom zkoušel i sám na sobě. Zjistil například, že některé potlačují závrať, čehož využíval v Andách.

Jeho objevy byly obrovské, horší to ale bylo s publikací výsledků. Friče nijak nelákala ani tvorba strohých vědeckých prací, ani taxonomie jako striktní věda pro práci s názvy. Proto spousta jím objevených druhů byla nakonec přisouzena jiným, neboť se nepřiměl k tomu, aby je podrobně a přesně vědecky popsal. Jediné větší botanické práce, které snesou nejpřísnější měřítka vědecké práce (myšleno po formální stránce), jsou jeho Index kaktusů a unikátní herbář o několika stech položkách, nacházející se v Národním muzeu.

Po ukončení svých výprav se živil jako obchodník s přírodninami, k jejich dovozu z exotických zemí využíval své četné kontakty. Dodával například školní pomůcky do přírodovědných kabinetů. Dále se zabýval jednak pěstěním kaktusů, jednak šlechtěním a křížením exotických plodin a rostlin, velkých úspěchů dosáhl u rajčat.

Po Fričovi je pojmenován časopis Fričiana.

Alberto Vojtěch Frič má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Frič.[7]

Frič a indiáni

Frič během svých cest navštívil desítky kmenů a sestavil slovníky 36 indiánských jazyků. Pořídil o nich stovky fotografií a přivezl do Evropy tisíce upomínkových předmětů. Často se jedná o jediné podrobné materiály o tom, jak tito indiáni žili předtím, než byli zásadněji ovlivněni (nebo vybiti) bělochy. Celkově mezi nimi prožil asi deset let života a byly to podle jeho vlastních slov nádherné roky, bez ohledu na jaguára a další nehody a nemoci, které ho potkaly. Nejvíce času strávil u kmene Čamakoko, z něhož pocházela jeho indiánská žena.

Frič později velice vzpomínal na své pobyty u nich a dával najevo, že se u nich cítil lépe než v pražské pokrytecké a maloměšťácké společnosti. Když byl mezi nimi, byl v podstatě indiánem, oblékal se jako oni a choval se jako oni. Později o tom napsal: „Šel-li jsem navštívit ministra nebo prezidenta jihoamerických republik, oblékl jsem si frak. Chce-li ale cestovatel pochopit člověka divočiny, musí odložit šaty, oholit brvy a obočí, stát se jedním z nich…“

Nutno podotknout, že zatímco jako kaktusář byl Frič ctěn doma i ve světě, jako amatérský etnograf a znalec Indiánů získal popularitu zejména v zahraničí, zatímco v Čechách byl přehlížen. Mnoho jeho sbírek skončilo v zahraničí, zejména v New YorkuPetrohradě (byl oficiálním dodavatelem tamního Muzea antropologie a etnografie a členem-korespondentem Ruské akademie věd), jen malá část je k vidění v Náprstkově muzeu. I většina jeho odbornějších prací o indiánech vyšla v cizině (v německy mluvících zemích, Anglii, Rusku či v jihoamerických zemích).

Frič jako spisovatel

Psal odborné knihy i dobrodružné knihy pro mládež, v nichž čerpal ze svých zážitků na cestách. Ty druhé byly v českých zemích velmi populární a dočkaly se několika vydání, doprovázené kresbami Zdeňka Buriana. Stěžejním dílem v oblasti etnografie jsou Indiáni Jižní Ameriky, v nichž na podkladu cestopisných črt popisuje indiánské zvyklosti. Vzpomínky na cestu do Evropy s indiánem kmene Čamakoko (1908–9), které vycházely za druhé světové války v časopise Pestrý týden, vydalo knižně v roce 2000 nakladatelství Titanic pod názvem Čerwuiš, aneb Z Pacheka do Pacheka oklikou přes střední Evropu.[p 1] Tento příběh také vyšel v komiksovém zpracování Lucie Lomové pod názvem Divoši (Labyrint, 2011).

Konec života

Okupace zastihla Friče v Praze. Na protest proti ní odmítal opouštět svůj byt. Jeden kaktus, který si přivezl z cest údajně pojmenoval po Hitlerovi. Když mu jeden návštěvník pogratuloval k této skvělé myšlence, která se bude okupantům jistě líbit, Frič ho uzemnil komentářem, že to udělal proto, že ten kaktus je nedomrlý, nemocný a brzy chcípne. Poté mu ukázal nádherný a zdravý kaktus, který pojmenoval po Einsteinovi (Rebutia einsteinii). Ve svých sklenících údajně ukrýval zbraně.

V roce 1944 se škrábl o hřebík a onemocněl tetanem. Navrhoval lékařům, aby mu v rámci léčby aplikovali kurare (indiáni je proti tetanu podle něj relativně úspěšně používali), ale lékaři raději zůstali u standardní léčby, která spočívala ve zmírňování bolestí. Během své nemoci a umírání lékařům pečlivě popisoval své pocity a stavy, aby tak co nejvíce prospěl lékařské vědě. Mnoho jeho poznámek a dosud nepublikovaných prací po jeho smrti zmizelo. Frič je pohřben na hřbitově Motolského krematoria.[8]

Kaktusy pojmenované dle Friče

Fričovým jménem bylo pojmenováno téměř třicet druhů kaktusů.[9] Zde jsou některé z nich:

 • Cephalocereus fricii
 • Cereus fricii
 • Cleiostocactus straussii var. fricii
 • Echinocactus fricii
 • Echinopsis fricii
 • Griseocactus fricii
 • Gymnocalycium fricianum
 • Lobivia fricii
 • Lophophora fricii
 • Malacocarpus fricii
 • Notocactus fricii
 • Parodia friciana
 • Pilocereus fricii
 • Stenocereus fricii
 • Subpilocereus fricii
 • Wigginsia fricii

Řada těchto názvů je dnes neplatných. Používá se jen:

 • Cleiostocactus straussii var. fricii
 • Lophophora fricii
 • Notocactus fricii dřívější názvy Malacocarpus fricii, Wigginsia fricii
 • Stenocereus fricii

Naopak nejnověji byl popsán druh

 • Lophophora alberto-vojtechii

Spisy

 • Bylo, jest a bude, Praha 1918
 • Kalera Marsal, vlastním nákladem D. Fričové, Praha 1921
 • Indiáni Jižní Ameriky, Novina, Praha 1943 (dostupné online), Mladá fronta, Praha 1957, přepracované a rozšířené vydání Orbis, Praha 1977
 • Červíček aneb indiánský lovec objevuje Evropu, Titanic–Global, Praha 1993; Čerwuiš aneb z Pacheka do Pacheka oklikou přes střední Evropu, Titanic, Praha 2000 (2., rozšířené vydání)

O kaktusech

 • Kaktusy sukkulenty a jejich pěstění (spolu s J. Seidlem), Praha 1924
 • O kaktech a jejich narkotických účincích, Praha : Sfinx, 1924
  • 1. doplněné a přepracované vydání, Praha : DharmaGaia : Maťa, 1995, ISBN 80-901915-3-3
  • 2. doplněné a přepracované vydání, Praha : DharmaGaia : Maťa, 1999, ISBN 80-86013-70-7
  • 3. doplněné a přepracované vydání, Praha : Titanic, 2015, ISBN 978-80-86652-56-6
 • Kaktusová příloha Život v přírodě (spolu s J. Seidlem), Praha 1925
 • Abablehnung (spolu s Kurtem Kreuzingerem), Praha 1935
 • Svět kaktusů podle Friče, lexikon kaktusů v zahradnickém a ovocnicko-vinařském slovníku naučném, 1931–1942, reprint sestavil Matis, Dráb, 1994

Pro děti

 • Cihly, Přerov 1918
 • Zákon pralesa, Praha 1921
 • Mezi indiány, A. Koníček, Praha 1918
 • Strýček indián, Toužimský a Moravec, Praha 1935 (9., přepracované vydání Titanic–Madagaskar, Praha 1994)
 • Dlouhý lovec, Toužimský a Moravec, Praha 1935 (7., přepracované vydání Titanic–Madagaskar, Praha 1995) Dostupné online Státní nakladatelství dětské knihy, Praha, 1955 na stránkách PDF knihy
 • Hadí ostrov, Toužimský a Moravec, Praha 1947 (6., přepracované vydání Titanic–Madagaskar, Praha 1995)

Životopis

 • Karel Crkal: Lovec kaktusů, Academia, Praha, 1983

Výstavy

Odkazy

Poznámky

 1. Ve třetím vydání (a současně jako e-kniha) v roce 2011 byla nově zařazena první kapitola a především překvapivý závěr, který propojil sto let starý příběh se současností.

Reference

 1. Matriční záznam o narození a křtu farnost při kostele sv.Štěpána na Novám Městě pražském
 2. Archiv hl. m. Prahy, Matrika zemřelých hlavního magistrátu, sign. MAG Z24, s. 165
 3. Konskripční příhláška obyvatel Prahy
 4. Alberto Vojtěch Frič Archivováno 2. 11. 2014 na Wayback Machine. na stránkách Pavla Scheuflera
 5. [1] kaktusy pojmenované Fričem na stránkách The International Plant Names Index (IPNI)
 6. FRIČ, Alberto Vojtěch. O kaktech a jejich narkotických účincích. Praha: Sfinx, 1924. 54 s. Knihovna Sfingy, sv. 61.
 7. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 
 8. Schreiberová, Jarmila, ed. a Schreiber, Hugo, ed. Slavné osobnosti v dějinách Prahy 5: příběhy nevšedních životů. 1. vyd. Praha: Perseus, 2006-2010. 3 sv. ISBN 80-239-8554-X. Sv. 1, s. 87.
 9. [2] kaktusy pojmenované Fričovým jménem na stránkách The International Plant Names Index (IPNI)

Literatura

 • Karel Crkal: Lovec kaktusů, Academia, Praha, 1983, 430 stran
 • FORST, Vladimír, a kol. Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce. 1. A–G. Praha: Academia, 1985. 900 s. ISBN 80-200-0797-0. 
 • Nebezpečné výpravy za dobrodružstvím, LN 3. ledna 2001, str. 24
 • Kamila Šimková-Broulová: Za vše může katus, Lidé a Země 03/2006, str. 94–95
 • Kamila Šimková-Broulová: Po stopách Karaí Pukú, Lidé a Země 03/2006, str. 18–24

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austria-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Alberto Fric Mexico lophophora 1922.jpg
Alberto Vojtech Frič in Mexico (~ 1923) Lophophora
Alberto Fric & Indian Brazil 1905-s.jpg
Alberto Vojtech Frič in Brazil (~1906)
Alberto Fric 1901.jpg
Чешский ботаник, путешественник, первооткрыватель десятков видов кактусов Альберт Фрич в студии неизвестного фотографа (Прага, 1901) после возвращения из своей первой экспедиции в Южную Америку. В кадре ему 19 лет. Фотография постановочная, изображает путешественника, как будто в самом деле сидит с ружьём, в саванне между бумажной пальмой сабаль и ватными драценами
Alberto Fric Mexika 1922.jpg
Alberto Vojtech Frič in Mexico (1923)
Alberto Vojtech Fric Praha 1918.jpg
Чешский ботаник, кактусист и путешественник Альберт Фрич. Прага. Студийное фото 1918 года. Эта фотография не вполне характерна для Фрича, он здесь похож скорее на актёра немого кино. Она относится ко временам его участия в политической жизни Чехии и вынужденного "сидения" дома (шла война). Спустя год, в 1919 году Фрич вошёл в состав чехословацкой делегации, которая участвовала в Мирной парижской конференции, а затем вошёл в состав первого правительства Чехословацкой республики.