Alena Kaftanová

Alena Kaftanová
Narození14. února 1934 (88 let)
Praha
Povolánímalířka a grafička
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alena Kaftanová (14. února 1934 Praha) je akademická malířka a grafička.[1]

Život

Narodila se do rodiny bankovního úředníka Rudolfa (17. 10. 1869 Hlinsko7. 7. 1956 Praha) a Antonie (roz. Pomahačová) (30. 5.1903 Praha – 22. 10 1988 Praha) Kaftanových. Její matka nejprve pracovala jako prodavačka, poté se usadila jako žena v domácnosti. Dědečkem Aleny Kaftanové byl Jan Kaftan (11. září 1841 Praha – 22. dubna 1909 Praha), český železniční inženýr a politik zastávající funkci poslance Českého zemského sněmu a Říšské rady

Studium

V roce 1952 maturovala na gymnáziu,[zdroj?][kde?] přičemž v průběhu studií na gymnáziu ve školním roce 1947/1978 již navštěvovala Školu dekorativních umění ve Vodičkově ulici, kam docházela na kurz všeobecného kreslení.

Roku 1952 nastoupila na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde mezi léty 1952 až 1959 studovala na ateliéru užité knižní grafiky. Jejím učitelem byl profesor Karel Svolinský, který je znám pro svůj návrh Olomouckého orloje a návrh vitráže pro rodovou kapli Schwarzenberků v Chrámu sv. Víta v Praze.

Tvorba

Řadu let ilustrovala dětské knihy, časopisy (např. ABC mladých techniků a přírodovědců) a učebnice (nejenom české, ale například i polské). Pracovala pro SNDK (Státní nakladatelství dětské knihy – dnešní nakladatelství Albatros), Orbis a Státní pedagogické nakladatelství (v rámci „svobodného povolání“).

Její činnost také zahrnovala práce pro dětské vysílání v československé televizi a účastnila se výtvarné realizace mnoha večerníčků, jako byl například televizní seriál O človíčkovi z roku 1985. Často spolupracovala také s Josefem a Hanou Lamkovými.

Od roku 1971 pracovala na částečný úvazek ve Fyziologickém ústavu Karlovy univerzity jako „podnikový grafik“. Vytvářela nové výukové obrazy, ilustrace skript, různé sborníky atd. Od roku 1981 pracovala na plný úvazek jako restaurátorka ve Státních restaurátorských ateliérech.

Ve svém volném čase stále pokračovala ve své vlastní výtvarné činnosti, přičemž se její tvorba objevila i na uměleckých výstavách. Od středního věku se intenzivně věnuje keramické činnosti.

Většinu svého života se věnovala józe a řadu let (až do pokročilého věku) vedla pravidelné kurzy jógy v denním životě.

Účast na výstavách

  • Výstava „Ilustrační tvorba“ v Galerii mladých, 1961
  • Výstava mladých ve výstavní síni ÚLUV (Ústředí lidové a umělecké výroby) v Praze, 1967

Odkazy

Reference

  1. Alena Kaftanová. www.osobnosti-kultury.cz [online]. [cit. 2023-02-02]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Nuvola apps important orange.svg
Autor: David Vignoni (original), Bastique (SVG), Rocket000 (recolored), Licence: LGPL
Orange warning icon.
Postscript-viewer.svg
Autor: David Vignoni, Licence: LGPL
From GNOME version of Nuvola. May be included in the PNG version under Nuvola/apps.