Alena Munková

Alena Munková
Narození24. září 1926
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí14. dubna 2008 (ve věku 81 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Alma materAkademie múzických umění v Praze
Povoláníspisovatelka, animátorka, režisérka, novinářka, dramaturgyně a scenáristka
Příbuzní
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alena Munková, rozená Alena Synková (24. září 1926 Praha14. dubna 2008 Praha) byla česká novinářka a publicistka, scenáristka a dramaturgyně, vnučka nakladatele Adolfa Synka a mladší sestra spisovatele Františka Listopada, která se stala jednou z posledních osob, které byly v době 2. světové války v dětském věku vězněny v Terezínském ghettu a přežily holokaust. Její tehdejší dívčí básničky pocházející z let 1942–1945, kdy zde byla vězněna, byly několikrát i zhudebněny.

Život

Po 2. světové válce vystudovala žurnalistiku na fakultě Vysoké školy politické a sociální a posléze pracovala ve Filmovém studiu na Barrandově, nicméně z politických důvodů byla na počátku 50. let donucena této činnosti zanechat. Poté od roku 1954 pracovala v nakladatelství Naše vojsko a souběžně s tím vystudovala pražskou FAMU, poté pracovala v dokumentačním oddělení Ústřední půjčovny filmů v Praze, kde vydávala pravidelný týdenní bulletin Filmové informace. Od roku 1964 působila jako scenáristka a dramaturgyně Studia kresleného a loutkového filmu,[1] od té doby se váže její spolupráce na animovaných dílech a televizních seriálech populárních večerníčků s Václavem Bedřichem, Vladimírem Jiránkem nebo Jiřím Šalamounem.

Dílo

Scénáře, výběr

Společně se svým manželem Jiřím Munkem pracovala jako významná scenáristka dokumentárních a zejména animovaných filmů a seriálů – například:

Knihy

  • 2000 Štaflík a Špagetka
  • 2004 Nová dobrodružství Štaflíka a Špagetky
  • Milý pane Wilde (kniha korespondence Manky a Josefa Jedličkových)

Odkazy

Reference

  1. Studio kresleného a loutkového filmu Praha. Filmový přehled [online]. [cit. 2023-05-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“