Alexander Colin

Alexander Colin
Alexander Colyn 3.PNG
NarozeníDesetiletí od 1530
Mechelen
Úmrtí17. srpna 1612
Innsbruck
Povolánísochař a architekt
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexander Colin (také psáno Colyn, Colins, Colyns nebo Collin; 1527 / 1529 Mechelen (provincie Antverpy) – 17. srpna 1612 Innsbruck) byl vlámský sochař období manýrismu.

Život

AlexanderCollin ve věku 74 let, podle Johanna Petera de Pommis ryl Lucas Kilian (1601)
Kuefsteinský kenotaf v obci Maria Laach am Jauerling (1607)
Colinova kašna v Schönbrunnu

O jeho mládí a vzdělání je známo velmi málo. Helga Dresslerová předpokládá, že ve 40. letech 16. století pracoval ve Francii ve Fontainebleau a odtud odešel do Itálie, pravděpodobně do Milána.[1] V roce 1558 byl už jako zavedený mistr pověřen vytvořením postav a ornamentů na paláce kurfiřta Ottheinricha Falckého (Ottheinrichsbau) Heidelberského hradu. Kolem roku 1560 se vrátil do Mechelenu a oženil se s Marií de Vleeschouwer [2]. Na konci roku 1562 vstoupil do služeb Habsburků a přestěhoval se do Innsbrucku, který se kromě Vídně stal jeho hlavním působištěm po zbytek života.

Jeho první velkou zakázkou bylo provedení soch a plastik pro hrobku císaře Maxmiliána I. v innsbruckém Dvorním kostele (Hofkirche). Další významnou objednávkou pro nově jmenovaného dvorního sochaře byla výzdoba hrobky arcivévody Ferdinanda Tyrolského a jeho první manželku Filipínu Welserovou. Dále v roce 1607 vytvořil náhrobek Jana Jiřího III. z Kuefsteinu v kostele v dolnorakouské obci Maria Laach am Jauerling. Podobnou hrobku vytvořil pro biskupa Jana Nase se sochou v životní velikosti. Vytvořil také epitaf svůj a své manželky Marie († 1594) ve forme oltářního triptychu, je umístěn ve Dvorním kostele v Innsbrucku.

Pro zámek Neugebäude v dnešním 11. vídeňském obvodě Simmering Colin na objednávku císaře Maxmiliána II. vytesal figurální výzdobu dvou kašen z mramoru. Jednu z nich, se čtyřmi figurami lvů a čtyřmi hermovkami satyrů, dala císařovna Marie Terezie přenést do parteru zahrady v Schönbrunnu, kde dosud stojí mezi lékárnou a oranžerií.

Prováděl především monumentální figurální díla z bílého mramoru. Mezi jeho zásluhy patří objev a využití mramorových lomů v Obernbergu am Brenner.

Žáci

Spolupracovníky a učni v jeho dílně v Innsbrucku byli jeho syn Andreas Colin, také známý jako Andreas de Clievere, Hans Conrad, Dominik Farent a Franz Perwon.

Dílo (výběr)

  • Alegorické sochy čtyř temperamentů člověka, karyatid a reliéfy v průčelí paláce kurfiřta Ottheinricha Falckého (1558–1559) na hradě v Heidelbergu, pískovec.
  • Náhrobek císaře Maxmiliána I. ve Dvorním kostele (Hofkirche) v Innsbrucku. Mramorové reliéfy podle dřevořezeb Albrechta Dürera.
  • Královské mauzoleum (1566–1590) v chrámu sv. Víta v Praze. Z bílého mramoru, sochy Ferdinanda I. Habsburského, jeho ženy Anny Jagellonské, jejich syna Maxmiliána II., vzkříšeného Krista a reliéfy členů rodiny Habsburků.
  • Památník nad hrobem Bernardina Menesia z Toleda († 1566) při stěně v jižní části transeptu chrámu sv. Víta v Praze. Z bílého mramoru, stojící postava rytíře ve zbroji, se sňatou přilbou v ruce, na pilíři rodový erb, asi z roku 1566 (autorství připsala Jarmila Krčálová[3])
  • Figurální výzdoba dvou kašen pro zámecký park Neugebäude ve Vídni-Simmeringů, jedna z nich dochovaná v Schönbrunnu
  • Náhrobky arcivévody Ferdinanda Tyrolského, Filipíny Welserové a Kateřiny z Lokšan (1580) ve Stříbrné kapli Dvorního kostela (Hofkirche) v Innsbrucku.
  • Epitaf Eitelhanse z Althanu v Goldburgu-Murstettenu.
  • Epitaf svůj a své manželky Marie, rozené Fleischhauerové († 1594): má formu oltářního triptychu s reliéfy mrtvého Lazara na predele, scénu zázraku Lazarova vzkříšení uprostřed, alegorické postavy Víry a Lásky po stranách, osazen při stěně ve Dvorním kostele (Hofkirche) v Innsbrucku.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexander Colin na německé Wikipedii.

  1. Helga DRESSLER, Alexander Colin, Dissertation, Freiburg im Breisgau 1973
  2. podle textu epitafu Marie Fleischhauerová
  3. Katedrála sv. Víta v Praze, kolektiv autorů pod vedením Anežky Merhautové. Academia Praha 1994, s. 159

Literatura

  • Heinrich HAMMER, Der Bildhauer Alexander Colin von Mecheln, Wien, 1922
  • Helga DRESSLER, Alexander Colin, Dissertation, Freiburg im Breisgau 1973

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Maria Laach Kirche Kuefstein-Kenotaph 01.JPG
Autor: Uoaei1, Licence: CC BY-SA 4.0
Cenotaph for Johannes Georg III. von Kuefstein at the parish- and pilgrimage church Maria Laach am Jauerling, Lower Austria. Created by Alexander Colin between 1604 and 1607.
Alexander Colyn 3.PNG
Portrait of the sculptor Alexander Colyn (1527-1612)
Colin fountain 15.JPG
Autor: Gryffindor, Licence: CC BY-SA 3.0
Fountain probably by Alexander Colin, constructed in 16th century. Apparently first set up in Neugebäude Palace and then transferred to the Orangery of Schönbrunn by Empress Maria Theresa in the 18th century.
AlexanderCollinKilian.jpg
Alexander Colin (1527–1612) im Alter von 74 Jahren