Alexander Korda (generál)

Alexander Korda
Narození18. dubna 1907
Vrútky
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí13. září 1958 (ve věku 51 let)
Brno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Vojenská kariéra
HodnostGenerálmajor in memoriam
VálkyDruhá světová válka
BitvySlovenské národní povstání
VyznamenáníČeskoslovenský válečný kříž 1939, Řád Slovenského národního povstání, Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem, Kříž Milana Rastislava Štefánika 1. třídy

Alexander Korda (18. duben 1907, Vrútky13. září 1958, Brno) byl slovenský důstojník, účastník Slovenského národního povstání a politický vězeň.

Životopis

Narodil se v rodině Eugena a Zuzany Kordové (roz. Sekerkové) ve Vrútkách 18. dubna 1907. Absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě a v hodnosti poručíka byl zařazen k dělostřeleckému pluku v Praze-Ruzyni. V letech 1932 až 1939 sloužil u jednotek v Olomouci, Bílině, Pardubicích, Místku, Josefově, Dunajské Stredě, Hlohovci, Trnavě a v Bratislavě. Po vzniku Slovenského štátu působil jako učitel na vojenské akademii v Bratislavě a v Banské Bystrici. Byl nasazen na východní frontě. Od roku 1942 byl příslušníkem ilegální vojenské odbojové organizace Victorie. Aktivně se účastnil protifašistického odboje ve slovenské armádě, od 10. září 1944 velel vojenskému výcvikovému táboru Oremov Laz. Během Slovenského národního povstání byl velitelem 25. pěšího praporu Třetí taktické skupiny 1. čs. armády na Slovensku. Po ukončení organizovaného odporu ustoupil s jednotkou do prostoru Starých Hor, kde 19. listopadu 1944 padl po vážném zranění do zajetí. Byl odvlečen do Bratislavy a německého zajateckého tábora Stammlager XVII/A Kaisersteinbruch - Altenburg.[1]

Po válce krátce působil jako zástupce velitele vojenské akademie v Hranicích na Moravě a v Mladé Boleslavi. Po únoru 1948 byl politicky pronásledován. Roku 1949 byl za velezradu a vyzvědačství odsouzen k doživotí, zemřel ve výkonu trestu. V říjnu 1991 byl rehabilitován a povýšen in memoriam do hodnosti generálmajora.[2][3]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexander Korda (generál) na slovenské Wikipedii.

  1. Generálmajor in memoriam Alexander Korda - Bibliografie slovenské historiografie. husav.portaro.eu [online]. [cit. 2022-12-10]. Dostupné online. 
  2. Korda, Alexander : K. Valka.cz [online]. [cit. 2022-12-10]. Dostupné online. 
  3. Generálmajor in memoriam Alexander Korda. www.vhu.sk [online]. Vojenský historický ústav [cit. 2022-12-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“