Alexandre Tuffèri

Alexandre Tuffèri
Alexandre Tuffèri
Alexandre Tuffèri
Osobní informace
Narození8. června 1876, Athény, Řecko
Athény
Úmrtí11. března 1958 (ve věku 81 let)
Athény
StátFrancieFrancie Francie
Kariéra
Disciplínatrojskok
Účasti na LOH1896
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Atletika na LOH
stříbroLOH 1896trojskok

Alexandre Tuffèri, resp. Tuffère (řecky Αλέξανδρος Τουφερής, Alexandros Touferis, 8. června 1876, Athény14. března 1958, tamtéž) byl francouzsko-řecký atlet, který se věnoval především trojskoku, ale i skoku dalekému a krátkým překážkám, držitel stříbrné medaile v trojskoku na 1. letních olympijských hrách 1896 v Athénách.

Životopis

Tuffèri se narodil v Athénách řecké matce a francouzskému otci. Žil ve svém rodném městě a na olympiádě chtěl soutěžit za Řecko, ale mezinárodní komise jeho žádost zamítla, a proto reprezentoval Francii, pro kterou vybojoval historicky první medaili na olympiádě nového věku. Francii zastupoval i na 2. olympijských hrách v Paříži 1900, ale na athénských Mezihrách 1906 už reprezentoval Řecko. Mezi lety 1901 a 1906 vybojoval celkem pět řeckých národních titulů, jeden v trojskoku a po dvou v dálce a v běhu na 110 m překážek. Závodil nejprve za klub Panellinios GS a později za Ethnicos GS.[1]

Tuffèri se aktivně účastnil 1. světové války.[2] Byl bankovním úředníkem. Mnoho let strávil v Xanthi na severu země, kde se posléze stal ředitelem banky v Xanthi a od roku 1924 byl také prezidentem sportovního klubu Orpheus Xanthi. V roce 1937 se stal rytířem Čestné legie. Počátek 2. světové války jej zastihl v Athénách, kde vznikal výbor gaullistické skupiny podporovatelů Hnutí svobodné Francie, kterou inicioval v Káhiře působící komisař Svobodné Francie pro Blízký východ generál Georges Catroux, skutečným vůdcem athénské skupiny však byl Octave Merlier.

Tuffèri na olympijských hrách

Trojskok byl první dokončenou soutěží 1. letních olympijských hrách 1896. Z tohoto hlediska to byla disciplína skutečně historická, neboť korunovala první z tisíců dalších medailistů. K soutěži se přihlásilo sedm skokanů z pěti zemí, některé zdroje však uvádějí až deset závodníků, ale shodují se ve jménech medailistů. S náskokem celého metru zvítězil James Connolly z USA (13.71 m) v ustavujícím olympijském rekordu, druhý byl Tuffèri (12.70 m) a třetí Řek Ioannis Persakis (12.52 m). Na druhý den závodil Tuffèri i ve skoku dalekém, výkonem 598 cm skončil na 4. místě, k bronzu mu chybělo 14 cm.

Na olympijských hrách v Paříži o čtyři roky později se již Tuffèrimu tolik nedařilo. V trojskoku skončil na 6. místě ze 13 účastníků, jeho výkon není znám. Na Mezihrách v roce 1906 si zkusil skok daleký z místa, v němž skončil na sedmém místě výkonem 285.5 cm a v běhu na 110 m překážek skončil v rozběhu.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Alexandre Tuffère na anglické Wikipedii a Αλέξανδρος Τουφερής na řecké Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here was specified in 2023 guidelines.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here was specified in 2023 guidelines.
Alexandre tufferi (1896).jpg
Alexandre Tuffèri (1896).