Alexandrijská křížová výprava

Alexandrijská křížová výprava
konflikt: Křížové výpravy
Obléhání Alexandrie (středověká iluminace)
Obléhání Alexandrie (středověká iluminace)

Trvání912. října 1365
MístoAlexandrie, Mamlúcký Egypt
Souřadnice
Výsledekde facto vítězství Mamlúků
Změny územíbez územních změn, křižáci sice obsadili město, ale udrželi ho pouze po 3 dny, poté jej opustili
Strany
Kyperské královstvíKyperské království Kyperské království
Benátská republika Benátská republika
Řád johanitů Řád rhodských rytířů
Mamlúcký sultanátMamlúcký sultanát Mamlúcký sultanát
Velitelé
Znak Kyperského království Petr I. KyperskýMamlúcký sultanát Al-Ašraf Ša'ban
Mamlúcký sultanát Jalbuga al-Umari
Síla
165 lodí,
10 000 pěších,
1 400 rytířů
neznámá
Ztráty
neznámé20 000 padlých
5 000 prodáno do otroctví

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandrijská křížová výprava byla námořní[1] kampaň proti Egyptu vypravená v roce 1365[2] kyperským králem Petrem I.

Historie

Petr I. strávil tři roky cestováním po Evropě a shromažďováním vojska a finančních prostředků pro křížovou výpravu. Ještě než se Petr I. vrátil na Kypr, tak byl informován, že egyptští mamlúci připravují útok proti jeho Kyperskému království. Petr nehodlal čekat, až mamlúci zaútočí a rozhodl se proti nim vytáhnout jako první, svou výpravu tedy naplánoval proti Egyptu. Z Benátek, kde se zrovna nacházel, Petr I. poslal na Kypr rozkazy, aby se jeho flota a vojsko shromáždilo na Rhodu. Řád rytířů svatého Jana, který ostrov ovládal, se rozhodl výpravy zúčastnit a bojovat po boku kyperského krále.

Petr I. nakonec dal dohromady flotu 165 lodí. Na Rhodu se pak Petr I. stal velitelem křižáckých expedičních sil. V říjnu 1365 král vyplul vstříc Alexandrii. Okolo 9. října přistál v Egyptě. Vojsko Petra I. porazilo alexandrijské obránce a získalo průchod do města, po kterém bylo podrobené město vítězům vydáno v plen. To stačili udělat před tím, než odpluli pryč, protože mamlúcká pomocná armáda dorazila zřejmě 12. října[2].

Petr I. pochopil, že Alexandrii dlouho neudrží, jednak i z toho důvodu, že se nacházela příliš daleko od jeho základny na Kypru. Poté, co Alexandrii vládl jen několik málo dnů, plných loupení a drancování odplul i se zbylým vojskem zpět na Kypr, kde nebyl už tři roky.

Interpretace křížové výpravy

Jo van Steenbergen cituje Petera Edburyho, který argumentuje, že Alexandrijská křížová výprava měla ryze ekonomické důvody[2]. Petr I. chtěl srazit Alexandrii z prvního místa v námořním obchodu ve východním Středomoří a zároveň doufal, že by kyperský přístav Famagusta mohl převzít obchodní pozici po Alexandrii. Náboženské zájmy, jako byl boj proti nevěřícím, v tomto tažení hrály jen podružnou roli. Vylíčení Van Steenbergena soudobého muslimského počínání, jako například Alī al-Maqrīzīovo signalizování, že křižácké síly zčásti uspějí díky lepší klamné taktice. Alexandrijští obránci se zaměstnali bojem v oblasti kolem západního přístavu, zatímco „skutečné“ vojsko včetně jezdectva se vylodilo někde jinde ve městě, patrně někde v okolí pohřebišť, kde je obránci nečekali. Křižáci tak byli schopni zaútočit na dvou frontách a zpanikařit obránce, kteří se z této porážky už nezotavili[2].

Související články

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexandrian Crusade na anglické Wikipedii.

  1. A Short History of the Order of St. John of Jerusalem. www2.prestel.co.uk [online]. [cit. 2007-07-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-29. 
  2. a b c d Van Steenbergen, Jo (2003) „The Alexandrian Crusade (1365) and the Mamluk Sources: Reassessment of the kitab al-ilmam of an-Nuwayri al-Iskandarani“ (PDF). www.deremilitari.org [online]. [cit. 08-07-2007]. Dostupné v archivu pořízeném dne 18-10-2006. 

Média použitá na této stránce

Vexillum Anglorum.svg
Autor: Ec.Domnowall, Licence: CC BY 3.0
Drapeau des croisés anglais
Mameluke Flag.svg

Mameluke Flag over Cairo according to the Catalan Atlas c. 1375 created by James Dahl. The golden banner is supposedly identical to the Ayyubid banner.

Warning WARNING: This image is somewhat speculative. It is drawn after the Catalan Atlas, a primary source of the late 14th century. This means that the flag is indeed attested in a (Western) source dated to the Mamluk period, but it does not follow that this flag was indeed in use, let alone that it is "the" Mamluk flag.
Alexandrian Crusade.jpg
Miniature of the sack of Alexandria (1365), manuscript from Reims, illustrating La prise d'Alexandrie, ou Chronique du roi Pierre Ier de Lusignan by Guillaume de Machaut.
Westminster Knight.jpg
A kneeling knight with his horse before setting off on the crusades. His servant leaning over the turret with his masters helmet.From the Westminster Psalter, BL Royal MS 2 A xxii f. 220
Red St George's Cross.svg
Red_St_George's_Cross
Used by Archbishopric-Electorate of Trier 898–1794 (Erzbistum Trier)
Flag of Cyprus (1350) as reported by the Book of All Kingdoms.svg
Autor: Dekodrak, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of the Kingdom of Cyprus. Reported in 1350 by the "Book of All Kingdoms".
Flag of the Republic of Venice (Mid-14th century).svg
Autor: Samhanin, Licence: CC BY 3.0
Flag of the Republic of Venice, This flag is from a portolan chart attributed to Angelino Dulcert (mid-14th century)