Alexandrovy ostrovy
Alexandrovy ostrovy jsou souostrovím tvořeným více než tisícem ostrovů táhnoucích se 500 km podél jihovýchodního pobřeží Aljašky. Jednotlivé ostrovy jsou tvořeny vrcholy ponořených pobřežních hor, které strmě stoupají ze dna Tichého oceánu. Ostrovy jsou od pevniny i od sebe navzájem odděleny hlubokými fjordy a průlivy. Jsou hustě porostlé stálezelenými deštnými lesy mírného pásma a jejich břehy bývají strmé a nepravidelné; na většinu z nich je možné se dostat pouze lodí nebo letadlem. Na jejich území se rozkládá Tongasský národní les (Tongass National Forest) a je možné zde spatřit mnoho divokých zvířat. Nejznámějším z nich je poddruh vlka Canis lupus ligoni, který je endemitem jihovýchodního pobřeží Aljašky. Největším ostrovem souostroví je Ostrov prince Waleského (Prince of Wales Island) s rozlohou 6674 km² a se zhruba 6000 obyvateli. Dvěma největšími městy na ostrovech jsou Ketchikan na ostrově Revillagigedo a Sitka na ostrově Baranof. Hlavními zdroji obživy jsou turismus, rybolov a dřevařství.
Historie
Ostrovy byly osídleny indiánskými kmeny Tlingit a Kaigani Haida. V pozdním 19. století se z Britské Kolumbie přesunuli do této oblasti zástupci kmene Tsimshian. Prvním Evropanem, který ostrovy navštívil, byl v roce 1741 ruský mořeplavec Alexej Iljič Čirikov, který spatřil břehy několika ostrovů tvořících Alexandrovy ostrovy. V letech 1793 a 1794 uskutečnil rozsáhlý průzkum souostroví George Vancouver se svými muži. Ostrovy byly na začátku 19. století centrem námořního obchodu s kožešinami. V roce 1867 se uskutečnila dohoda o prodeji Aljašky mezi Ruským impériem a Spojenými státy americkými a ostrovy se staly součástí USA. Podle Aljašského slovníku místních jmen (Dictionary of Alaska Place Names) Donalda Orthe byly ostrovy pojmenovány při mapování v roce 1867 na počest cara Alexandra II.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexander Archipelago na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Alexandrovy ostrovy na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
West of British Columbia, Canada, and south of the Yukon Territory, the southeastern coastline of Alaska trails off into the islands of the Alexander Archipelago. The area is rugged and contains many long, U-shaped, glaciated valleys, many of which terminate at tidewater. The Alexander Archipelago is home to Glacier Bay National Park. The large bay that has two forks on its northern end is Glacier Bay itself. The eastern fork is Muir inlet, into which runs the Muir glacier, named for the famous Scottish-born naturalist John Muir. Glacier Bay opens up into the Icy Strait. The large, solid white area to the west is Brady Icefield, which terminates at the southern end in Brady's Glacier.