Alexej Jelisejev

Alexej Stanislavovič Jelisejev
Kosmonaut RKK Eněrgija
Státní příslušnostSovětský svaz SSSR/RuskoRusko Rusko
Datum narození13. července 1934 (88 let)
Místo narozeníŽizdra, Kalužská oblast SSSR
Předchozí
zaměstnání
inženýr
Čas ve vesmíru8 dní, 22 hodin a 20 minut
Kosmonaut od23. května 1966
MiseSojuz 5, Sojuz 4, Sojuz 8, Sojuz 10
Znaky misíZnak mise
Kosmonaut do10. ledna 1986
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexej Stanislavovič Jelisejev rusky Елисеев, Алексей Станиславович, (* 13. července 1934 Žizdra,[1] Kalužská oblast SSSR) je ruský vědecký pracovník, bývalý sovětský kosmonaut z lodí Sojuz. V kosmu byl třikrát jako palubní inženýr.

Život

Po ukončení 10. třídy se přihlásil na Baumannovu vysokou technickou školu v Moskvě. Matka byla chemičkou, stala se doktorkou věd a k učení jej cílevědomě vedla. Na vysoké škole se věnoval hlavně teorii automatického řízení a pak se věnoval rozvoji kosmické techniky. Získal titul mistra sportu, byl dvojnásobný šampión SSSR v šermu.[2] Zajímal se o malířství a rád navštěvoval i v pozdním věku výstavy. Mezi kosmonauty se dostal pozdě, ale velice rychle zvládl přípravné etapy. Později se stal doktorem technických věd, byl ředitelem programu Sojuz-Apollo za sovětskou stranu i vedoucím letu první mezinárodní posádky. Často měl službu v řídícím kosmickém středisku. V roce 2007 se zúčastnil XX. Mezinárodního planetárního kongresu ve Skotsku.

Lety do vesmíru

Na počátku roku 1969 odstartoval z Bajkonuru v lodi Sojuz 5 na oběžnou dráhu Země. Partnery mu byli kosmonauti Volynov a Chrunov. Na oběžné dráze přešli do lodě Sojuz 4 (první přestup posádek dvou lodí ve vesmíru na světě) a s ní se vrátili na Zem. Přistáli v kabině na padácích na území Kazachstánu.

Ještě téhož roku startoval do vesmíru podruhé, bylo to v Sojuzu 8 s Šatalovem, na oběžné dráze letěli společně se Sojuzem 6 a Sojuzem 7 (první hromadný let tří kosmických lodí ve vesmíru).

Za necelé dva roky byl ve vesmíru v Sojuzu 10 se Šatalovem a Rukavišnikovem, připojili se na pět hodin k nové orbitální stanici Saljut 1. Tento let trval 47 hodin.[3]

Odkazy

Reference

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté SSSR, s. 355. 
  2. CODR, Milan. O kosmických dnech a nocích. Praha: Práce, 1987. Kapitola První spojení, s. 8. 
  3. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Alexej Stanislavovič Jelisejev, s. 106. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Soyuz 10 mission patch.png
Soyuz-10 collection pin.
Note: This is not official patch, this file was redrawn from commercial pin, which had been selling to common citizens (for example).