Alexej Mikulášek

PaedDr. et PhDr. Alexej Mikulášek
Narození2. prosince 1962 (60 let)
Brno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatel
Alma materUniverzita Karlova
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alexej Mikulášek (* 2. prosince 1962, Brno) je český spisovatel a literární historik a učitel češtiny a literatury.[1]

Život

Absolvoval Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (obor: český jazyk a literatura – občanská nauka) a interní vědeckou aspiranturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (obor: literární věda).

V devadesátých letech působil jako archivář v Pedagogickém muzeu J. A. Komenského v Praze a dále jako učitel a lektor kurzů tvůrčího psaní, jímž je dodnes. Od loňského roku je členem Katedry českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity, kde působí externě. Předmětem jeho zájmu jsou v oblasti literárněhistorické česko-židovsko-německé a česko-židovsko-slovanské literární vztahy a souvislosti (více než deset let byl vedoucím redaktorem slovníku Literatura s hvězdou Davidovou), v oblasti ediční problematika tvorby a redigování textů, v oblasti literárněkritické pak především současná česká literatura a s ní spjatá interpretace textů (zvláště se zřetelem k jejímu uplatnění ve vzdělávací a čtenářské praxi; tomuto problému je věnována i kniha „Interpretační etudy“).

Je členem redakční rady literárního a kulturního týdeníku Obrys-Kmen (vychází jako příloha Haló novin) od jeho založení v roce 1996, rovněž časopisu pro mladou slovenskou literaturu Dotyky (od roku 2007). Je členem a tajemníkem Unie českých spisovatelů v Praze (od jejího založení; je zastoupen v jejím sborníku Na druhém břehu. Říčany, Orego 2002). Je i čestným členem Spolku slovenských spisovatelů v Bratislavě.

V roce 2011 získal Cenu Unie českých spisovatelů za literárně-kritickou práci.[2]

Vyučuje předmět Český jazyk a literatura na Střední odborné škole v Praze 5 v Drtinově ulici, po které se i tato škola jmenuje. Tato škola se specializuje na výuku práva.

Dílo

  • vedoucí redaktor a spoluautor : Literatura s hvězdou Davidovou. Praha: Votobia, 1998. 460 s. ISBN 80-7220-019-4. 
  • vedoucí redaktor a spoluautor : Literatura s hvězdou Davidovou 2. Praha: Votobia, 2002. 310 s. ISBN 80-7220-082-8. 
  • Antisemitismus v české literatuře 19. a 20. století: teoretická a historická studie. Praha: Votobia, 2000. 238 s. ISBN 80-7220-090-9. 

V rukopise zůstávají:

  • Mravoučná literatura jako literární fakt. Se zřetelem k formování obrozenské literatury pro děti a mládež (dis., dosud neobhájená).
  • Jaromíra Kolárová (monografie).
  • Zrcadla zrcadel (výbor z kritické esejistiky).
  • Dalimil & Dobromil (výbor z kritických glos, recenzí, polemik a drobné literární publicistiky).

Uspořádal:

  • Sborník Východiska a perspektivy. K aktuálním problémům metodologie vědy o literatuře. [s.l.]: skriptum FF UK, 1989. 
  • Výběr tvorby F. Nepila Dětem Praha : Start, 1997.

Jako redaktor se podílel na edici

  • Sborníku společnosti Aloise Jiráska I. – IV. Praha : SAJ
  • Sborníku soutěžních prací Kouzelný klíč III. Praha: Psychiatrická léčebna v Bohnicích, 2008.

Odkazy

Reference

  1. 2013, Vojtěch Hlavsa (c). Mikulášek Alexej | SOŠ Drtinova. Střední odborná škola, Praha 5, Drtinova 3/498 [online]. [cit. 2017-11-25]. Dostupné online. 
  2. http://www.obrys-kmen.cz/index.php?rok=2012&cis=48&cl=01

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“